DİLDEKİ KANAMA NASIL DURDURULUR?

Dil, kan damarı bakımından zengin bir organdır ve bu nedenle olası bir kesik durumunda fazla miktarda kanama ile karşılaşılabilir. Dildeki bir kanama değerlendirme gerektiren bir durumdur. Eğer dilde derin bir kesik varsa, hemen bir hastaneye gitmelisiniz. Bazı durumlarda, hastaneniz isiz ağız cerrahına yönlendirebilir. Şayet küçük bir kesikten dolayı kanama varsa, kanamayı kendi kendinize durdurmanız mümkün olabilir. Siz dahi olsanız 45 dakika içinde kanamayı durduramıyorsanız bir doktora görününüz.

Sponsorlu Bağlantılar

AŞAĞIDAKİ TALİMATLARI İZLEYEREK KANAMAYI DURDURMAYA ÇALIŞINIZ;

1- Antibakteriyel sabun ve ılık su ile ellerinizi yıkayın. Ellerinizin tamamen temiz olduğundan emin olmadan dilinizdeki bir kesik üzerine asla temas etmeyiniz.

2- Göğsünüze yakın olacak şekilde çenenizi öne doğru eğin. Bu uygulama kanın boğazın arka tarafında birikerek boğulmanıza neden olmasını önleyecektir.

3- Bölgeye basınç uygulayın. Bunun için dilinizdeki kanayan bölgeye temiz bir bez veya gazlı bez kullanın. Yaklaşık 5 dakika boyunca kanamalı bölgeye bu bezi bastırın ve sıkı bir şekilde tutun. Eğer bez kaldırdığınızda diliniz halen kanıyorsa bir beş dakika boyunca yeniden bezi sıkı bir şekilde tutunuz.

4- Temiz bir beze buz sarın ve dilinize uygulayın. Soğuk, kanamanın durmasına yardımcı olacaktır.

5- Dilinize ıslak çay poşeti uygulayın. Bitki çayı yerine siyah veya yeşil çay seçin. Siyah ve yeşil çaydaki taninler kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve kanamanın daha hızlı bir şekilde durmasına katkıda bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız İçi Yanıkları Nasıl Geçer
Ellerde Uyuşma
Batmalar
Şok
Hafif yaralar
Donmalarda İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.