DİL KANSERİNİN İLK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dil kanseri, dilin herhangi bir alanda gelişebilen kanserin ciddi bir şeklidir. Kanser, dilinizin ön kısmında noktalar halinde geliştiği için ağız kanseri olarak da adlandırılır. Kanser geliştiğinde boğazın arkası ve dilin yan kısmında geliştiği zaman ise orofaringeal kanser olarak kabul edilir. Her iki tür de erken evrede benzer semptomları oluşturur. Semptomlar şöyledir;

Sponsorlu Bağlantılar

Beyaz veya Kırmızı Nokta

Her iki kanser türünde de dil üzerinde orta yada küçük ölçekli kırmızı yada beyaz noktalar fark edilir. Dilin arka kısmında olanları görebilmek zor olduğu için bir el feneri kullanmak daha yerindedir. Görmek zor olduğu için bu bölümde rahatsızlık yada bir büyüme çıkıntısı fark edebilirsiniz. Ayrıca ağızda, dil üzerinde veya boğazda iyileşmeyen yaralar kanser belirtisi olabilir.

Ağrı

Besinlerin çiğnenmesi yada yutulması esnasında hafif yada şiddetli ağrı erken dil kanseri gelişiminde bulunan ortak bir belirtidir. Bu ağrı, boğaz ağrısı ya da soğuk gibi diğer rahatsızlıklar için ortak olsa da, dil kanseri göstergesi olabilir.

Açıklanamayan Kanama

Dil kanseri olan bazı kişilerde ağızdan gelen ve açıklanamayan kanamalar görülebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kötü Nefes Kokusu

Dil kanseri, ağzınızda kötü nefes kokusu ve kötü tatlar oluşturabilir. Kokusu, tipik ağız kokusundan farklıdır, bu yüzden ikisini karıştırmayın.

Dil kanseri tedavisi yapılırken yutma, konuşmak veya katı gıdalar yeme yeteneğiniz bozulabilir. Başka tedaviler, bu becerilerinizi yeniden geliştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    İsmail

    ya abi dil kanseri kötü bişeymi ben daha 13 yaşındayımbenim dişimi et kapladıda korkuyorumm :(

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boyun Artriti İçin Kanıtlanmış Çözümler
Balık Taşı
Yüksek Tansiyon Hastalarına Besin Tavsiyeleri
Mavi Hastalık
Diz Şişmesi
Uyku Hastalığı, Trypanosomiasis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.