DİL KURULUĞU

Sahra Çölü gibi kuru, çatlak ve bölünmüş bir dil sadece rahatsız edici değildir. Dildeki kuruluk aynı zamanda daha ciddi ağız ve sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Eğer dil kuruluğunuz varsa, dil kuruluğunun bazı nedenleri öğrenmek isteyebilirsiniz;

NEDENLERİ NELERDİR?

Dil kuruluğu vücudun susuz kaldığının yada dehidrasyonun bir işaretidir. Dehidrasyona ise aşırı terleme, ateş, ishal, kan kaybı yada kusma neden olabilir. bu durum aynı zamanda başka bir hastalık yada sadece güneşte çok fazla zaman harcamaya bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer tütün ürünleri yada alkol kullanıyorsanız dil kuruluğuna karşı daha hassas olursunuz. Çünkü bu gibi ürünlerin kullanılması tükrük salgısının üretimini etkileyebilir. Tütün ve alkol ürünlerini kullanırken normalden daha fazla tükürük salgılama durumu söz konusu ise, tükrük bezleri kötüleşmiş olabilir ve daha sonra gerekli tükürük üretemeyebilir.

Uyanık veya uykuda kuru dil ve ağız kuruluğu varsa bunun nedeni ağız açık konumda iken nefes alıp verilmesi olabilir.

Bunun dışında bazı ilaçlar da dil ve ağız kuruluğuna neden olabilir. Bu ilaçlar genellikle ağızdan alınır, ancak çok farklı türde hastalıkların tedavisinde kullanılabilirler. İlaç etiketlerini kontrol edin, kullandığınız ilaçlar varsa buna neden olup olmayacağını öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı hastalıklar dil kuruluğuna neden olabilir. Özellikle diyabet, anemi, HIV ve Parkinson hastalığı baş sırayı almaktadır.

DİL KURULUĞU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Basitten karmaşığa doğru gidilecek olursa öncelikle gündelik olarak yeteri kadar su içtiğinize emin olmalısınız. Uzmanlar tarafından önerilen aralık 2- 2,5 litredir. Bunun dil kuruluğunun diğer nedenleri zaman alır.

Uygun hijyen kurallarına uyun. Dil ve diş fırçalama ağız temizliğinin önde gelen kurallarıdır. Dilin fırçalanması dil üzerinde enfeksiyonlara neden olan zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyebilir. Bu iki faktör iyileşme için sağlıklı bir ortam sağlayabilir.

Diğer durumlarda hastalığın altta yatan nedeni araştırılmalı, değerlendirilmeli ve ona göre optimum tedavi seçenekleri belirlenmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Liken Planus
Aşırı Tükürük Salgısı
32 Diş Artık Hikaye
DOĞAL YOLLARDAN İNCİ GİBİ DİŞLERE NASIL SAHİP OLABİLİRSİNİZ?
Flor ve diş çürümesi
Diş Çürüklüğü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.