DİL ŞİŞMESİ NEDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

DİL ŞİŞMESİ NEDİR?
Dil genel olarak yapısı itibarı ile kaslardan oluşan ve üzeri tat tomurcukları ile kaplı olan bir organdır. Dil şişmesi dilin tamamı yada bir bölümünün şişmesi ile karakterize olan anormal bir durumdur. Dilin konuşmak, yutmak, tat almak ve çiğneye yardımcı olmak gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır.

Dilin şişmesine çeşitli faktörler neden olmaktadır. Dildeki herhangi bir enfeksiyon, inflamasyon, allerji, genetik bozukluklar, travma, kanser, metabolik hastalıklar ve diğer anormal durumlar şişmeye yol açabilmektedir. Uzun bir süre boyunca yani kronik durumlu bir dil şişmesi ise akromegali, sarkom, ağız kanseri ya da Down sendromu nedeniyle olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dilin hızla kabarıyor olması, bir alerji veya hayatı tehdit eden anafilaktik reaksiyon bir işareti olabilir. Bir Anafilaktik reaksiyon, dilin şişmesi ile birlikte ürtiker, kaşıntı, nefes darlığı, hızlı solunum ile karakterizedir. Reaksiyon ani, şiddetli ve solunum sıkıntısı içerebilir. Eğer bu belirtilerin herhangi birine sahipseniz derhal tıbbi yardım alın.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor