DİL ŞİŞMESİ NEDİR?

Dil genel olarak yapısı itibarı ile kaslardan oluşan ve üzeri tat tomurcukları ile kaplı olan bir organdır. Dil şişmesi dilin tamamı yada bir bölümünün şişmesi ile karakterize olan anormal bir durumdur. Dilin konuşmak, yutmak, tat almak ve çiğneye yardımcı olmak gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır.

DİL ŞİŞMESİNE BAŞKA HANGİ BELİRTİLER EŞLİK EDER?

Sponsorlu Bağlantılar

Dilin şişmesine çeşitli faktörler neden olmaktadır. Dildeki herhangi bir enfeksiyon, inflamasyon, allerji, genetik bozukluklar, travma, kanser, metabolik hastalıklar ve diğer anormal durumlar şişmeye yol açabilmektedir. Uzun bir süre boyunca yani kronik durumlu bir dil şişmesi ise akromegali, sarkom, ağız kanseri ya da Down sendromu nedeniyle olabilir.

DİL ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?

Dilin hızla kabarıyor olması, bir alerji veya hayatı tehdit eden anafilaktik reaksiyon bir işareti olabilir. Bir Anafilaktik reaksiyon, dilin şişmesi ile birlikte ürtiker, kaşıntı, nefes darlığı, hızlı solunum ile karakterizedir. Reaksiyon ani, şiddetli ve solunum sıkıntısı içerebilir. Eğer bu belirtilerin herhangi birine sahipseniz derhal tıbbi yardım alın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide Yanması
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?
ARTRİT HASTALIĞI NEDEN OLUR?
Beyin Felci
Martinez Frias Sendromu
Atarax Şurup
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.