DİL YARALARI NASIL GEÇER? NASIL İYİLEŞİR?

Dil yaralarının birçok nedeni vardır. Dilin ısırılması, yanlış yapılan protezler yada birtakım sağlık sorunları dil yara oluşumuna neden olabilir. Daha geniş bilgi için; Dil Yaralarının Nedenleri Nelerdir?” Başlıklı linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dil yaraları, dilde bulunan çok sayıda kan damarı nedeni ile kısa sürede (4-7 gün) kendi kendine iyileşir. Şayet dilde derin kesikler mevcutsa bunların kendi kendine iyileşmesi beklenmez, bir sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dil yaralarının önlenmesi amacı ile öncelikle ağız hijyeni, sigara kullanmama, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için dengeli ve yeterli bir diyet seçimi yapılmalıdır.

ŞİMDİ AĞIZ YARALARINI NASIL İYİLEŞTİREBİLECEĞİNİZE GEÇELİM!!!

*** Ağzınızdaki kalıntı, döküntü ve kiri temizlemek için önce ağzınızı çalkalayın. Bunu, oranını sizin belirleyeceğiniz tuzlu gargara ile yapabilirsiniz. Daha sonra ağzınızı durulayın.

*** Kanamanız varsa, kanamanın durması için soğuk pres uygulayın. Bir havluya ince bir parçası koyarak 5 dakika kadar soğuk pres yapabilirsiniz. Bu işlem ağrı, şişme ve arsa kanamanın durması için etkili olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

*** Yarayı temiz tutmak için antiseptik gargara kullanın. 1:1 oranında kısım hidrojen peroksit ve suyu karıştırın. Ağzınızı çalkalayın, çalkalama esnasında köpürebilir, karışımı yutmayın ve durulayın. Hidrojen peroksit doğal olarak ağızdaki bakteriler ile mücadele eder ve dil yarasının enfekte olmasını önler.

*** 1 tatlı kaşığı kabartma tozuna biraz su ilave ederek bir macun elde edin. Karışımı 5-10 dakika kadar yaralı dil bölgesine uygulayın. Ağrının azalması ve yarayı korumak için günde 2-3 defa tekrarlayın.

*** Dilinizin iyileşme sürecinde dilinizi tahriş etmeyecek gıdalar ile beslenin. Keskin köşeli ve sert besinlerden uzak durun. Baharatlı ve sıcak gıdalardan da uzak durun.  Yanı sıra kafein, sigara, çikolata ve narenciye ve cips gibi yiyeceklerden de kaçının.

*** Yukarıdaki yöntemler size yardımcı olmuyorsa yada daha kötüleşiyorsa sürekli kanamalar veya aşırı şişme devam ediyorsa bir doktora görünün. Bu noktada size antibiyotik reçete edilmesi gerekebilir. Yaranın derinliğine göre dikiş dahi gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Aykut tiryaki

    Benim dilimin köşesini sert bir şekilde ısırdım yarıldı resmen sonra doktora gittim dikiş attılar ve antibiyotik hap verdiler 10 güne geçer dediler bugn 2. Gün dilim şuan birleşik ama ben bunu temizlemek için ne yapmalıyım yukarıda dediklerinizden bir tanesini yapsam nasıl olur. Azcık şişiklikte var.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız Kokusu Hakkında
Diş Tozu Nasıl Kullanılır
AĞIZ KURULUĞU AĞIZ KOKUSU YAPIYOR
Diş Çürüklüğü Nasıl Önlenir
İMPLANT YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Siyah Dolgu Nedir? Ne Değildir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.