DİL YARASI – DİLİMDE YARA VAR?

Dilimiz yapısındaki papilla olarak isimlendirilen nodüller sayesinde yediğimiz besinlerin tadını algılamaya, yutmaya, besinlerin ağzımızda çevrilmesini sağlama ve konuşmayı sağlayan vücudumuzdaki en güçlü kastır.

Eğer sürekli olarak dilini kullandığınızda acı hissediyor, yemek yeme güçlüğü çekiyorsanız, dilinizde renk değişiklikleri varsa ve yaralar istila etmişse bu, sizin için, ağrılı ve sinir bozucu olabilir. Dil yarasının çok çeşitli nedenleri vardır, ama bunları büyük bir kısmı ciddiyet arzetmemektedir ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nadir de olsa, dilin ağrılı ve renksiz olması vitamin eksikliği yada üzülerek belirtelim kanser yada AIDS gibi sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Dil yaralarının devamlılığı konusunda dikkatli olunmalıdır.

BEYAZ RENKLİ DİLİN NEDENLERİ?

Dil üzerinde beyaz bir kaplama tabakanın yada beyaz lekeli bir şekilde görünmesinin çeşitli nedenleri olabilir;

Lökoplaki. Bu durum, ağızda hücrelerin aşırı büyümesine neden olur. Bu da, dil üzerinde ve ağız içinde beyaz yamalar şeklinde görülen lekelerin oluşmasına neden olur. Bunlar kendi başına tehlikeli olmamalarına rağmen, rahatsız edicidir ve lökoplaki kanserin bir önhabercisi olabilir. Bu yüzden dil üzerinde beyaz lekelerin nedenini belirlemek önemlidir. Lökoplaki dil tahriş olduğu zaman gelişebilir ve genellikle tütün ürünleri kullanan kişilerde görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağız Yarası

Oral pamukçuk. Kandidiyazis olarak da bilinen pamukçuk, ağız içinde aynı zamanda vajina gibi vücudun farklı yerlerinde de gelişebilen bir mantar enfeksiyonudur. Bu durum ağız ve dil yüzeylerinde genellikle süzme peynir benzeri olan beyaz lekeler oluşturur. Oral pamukçuk en yaygın bebeklerde ve yaşlılarda, özellikle protez kullananlar ya da bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık rastlanır. Stres faktörü de bu ağız ve dil ülserlerinin oluşumunda önemli bir etkendir. Bunun dışında diyabetli yada astım ve akciğer hastalığı için inhale steroid alan kişilerde de bu soruna rastlanabilir.

Pamukçuk antibiyotik kullanımından sonra da ortaya çıkabilir. Çünkü antibiyotikler ağızdaki yararlı bakterilerin ölümüne neden olarak ağız içindeki mikroorganizma dengesinin bozulmasına yol açar. Canlı ve etkili bir kültür olan yoğurt ağız içindeki bu mikroorganizma faunasının yenilenmesi sağlar. İlaveten, bu enfeksiyonla mücadelede ilaçlar da etkili olabilmektedir.

Oral liken planus. Eğer dantel gibi bir görünümü olan dilinizin üzerinde yükselen beyaz çizgiler bir ağ varsa, oral liken planus sorunundan muzdarip olduğunuzu söyleyebiliriz. Doktorlar bu durumun kendi kendine geçeceğini söylese de bu koşulun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Doğru ağız temizliği, sigara içmemek ve ağzınızda tahtişe neden olan gıdaların alımından uzak durarak bu durumun geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

KIRMIZI YADA ÇİLEK GÖRÜNÜMLÜ BİR DİLİN NEDENLERİ

Böyle bir dil görünümünün çok nedenleri olabilir. Bazı durumlarda dil, çilek gibi görünümünün yanısıra büyüyüp genişleyebilir. Olası nedenleri şunlardır:

Vitamin eksiklikleri. Folik asit ve B-12 vitamini eksiklikleri dilini kırmızımsı bir görünüm almasına neden olabilir.

Ağız Kenarındaki Yaralar

Coğrafi dil. Dil yüzeyinde kırmızımsı lekeler gelişir ve bu kırmızı lekeler harita benzeri bir desen oluşturur. Çoğu durumda bu yamaların etrafında beyazlıklar görülür ve zaman zaman dil üzerindeki yerleşimi değişebilir.

Genellikle zararsız olsa da, 2 haftadan daha uzun sürmesi durumunda bir diş hekimine görününüz ve kontrol ettiriniz. Doktorunuz bu hastalığı teşhis ederse, başka bir tedavi gereklidir. Rahatsızlığın dilinizi yada boğazınızı fazla etkilediği durumlarda topikal ilaçlar reçete edilebilir.

Kızıl. Kızıl hastalığında da bir önceki başlıkta olduğu gibi çilek görünümlü bir dil ortaya çıkabilir. Bu görünüme yüksek ateş de eşlik ediyorsa derhal doktora görününüz. Kızıl için antibiyotik tedavisi gereklidir.

Kawasaki sendromu. Genellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda görülen bu hastalık, vücuttaki kan damarlarını etkileyerek çilek görünümlü bir dile neden olabilir. Hastalığın şiddetli evresinde, genellikle ayrıca el ve ayaklarda kızarıklık ve şişme olabilir.

SİYAH TÜYLÜ DİL GÖRÜNÜMÜNÜN NEDENLERİ

Evet görünüşte rahatsız edici. Ve tüylü bür dil ciddi bir sorunu göstermez. Papilla denilen dilimizin yüzeyindeki küçük tümsekler, ömür boyu gelişmeye devam eder. Fakat bazı kişilerde, papilla günlük aktiviteler ile aşırı yıpratıldığından çok, aşırı uzun olur. Böyle bir durum bakteriler için iyi bir sığınak anlamına gelir. Bu bakterilerin aşırı gelişimi ve papillada büyümeleri onların siyah bir tüy gibi görünmelerine neden olur.

Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir?

Bu durum yaygın değildir, iyi bir diş ve ağız hijyeni olmayan kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Antibiyotik alan, şeker hastalığı olan yadad kemoterapi alan insanlar daha fazla risk taşımaktadır.

DİĞER NEDENLER

Travma. Yanlışlıkla dilini ısırma, kaynar yiyecekler tüketme, sert çekirdekli tohum kırma yada diş tedavisi gibi bazı travmalar ağızda hasar nedeni ile dil yaralarına neden olabilir. Benzer şekilde diş gıcırdatma da nedenlere örnek olarak verilebilir.

Dil yanması sendromu. Bazı postmenopozal kadınlarda dilin yanmış gibi hissettiren bir sendrom gelişebilir.

Genişlemiş papilla. Dildeki tat tomurcukları olan papilllanın iltihaplanması ve tahriş olması sonucu dil acılı bir şekilde şişebilir, yangı oluşturabilir yada yara olabilir.

Ağız kanseri. Çoğu dil yarası vakasında endişelenecek bir şey olmamasına rağmen, dilinizde bir veya iki hafta içersinde gitmeyen yarar ve şişlikler olması durumunda bir doktora görünmeniz yerinde olacaktır. Birçok ağız kanserleri erken dönemlerinde zararsız olabilir, bu yüzden ağrının olmamasını yanlış bir şeyin olmaması şeklinde yorumlamayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    osman

    dilde papillerin uzaması ve tat alma tomurcuklarının patlaması,dilde Paslı ve siyah tüylü bir görünümün oluşması hepsinin tıpta kesin bir tedavisi olmadığı söyleniyor.ancak bende tüm bu bulgular vardı ve en sonunda dudak kremi olarak piyasada satılan MARSEILIALS ve NEUTROGENA isimli markaların sade yani meyveli olmayan unisex balmumu kremlerinden küçük parçaları kopararak dildeki hasarlı bölgelere günde üç öğün bir hafta kullandım.bunu yaptıktan sonra 30 dakika birşey yiyip içmeden kremi sürdükten 5 dakika sonra dili ağız içerisinde katlama hareketleri ile hareket ettirmek gerekiyor.ayrıca bundan sonra bol bol siyah çay içip ağızı eczanelerde satılan ADVANCE WHİTE 3 SHADES WHITER isimli diş macunu ile fırçalayın.inanın ağzınız ve diliniz eskisinden bile daha sağlıklı olacak.ayrıca bu dudak kremlerini hemaroid için de kullanabilisiniz.hızla iyileştiğini göreceksiniz.geçmiş olsun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bozuk Dişler
Dişte Beyaz Leke ve Tedavisi
Çatlak Diş Tedavi Yolları Nelerdir?
Diş Bakımı
Gırtlak Kapağı İltihabı (Epiglottit) ve Belirtileri
Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.