DİLDE ÇATLAK

Dilin insan vücudunda en güçlü kas olduğu bilinmektedir ve çok fazla çalışan bir kas olduğunu söyleyebiliriz. Bazen dilde bir veya daha fazla derin çatlaklar oluşabilir ve bu çatlaklar dilin yüzeyi, arka tarafı ve hatta yan taraflarına kadar uzanabilir. Dil çatlaması olarak bilinen bu durum tıp dilinde dil fissürü yada skrotal dil olarak isimlendirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çatlak dil, anemiden beslenme yetersizliğine kadar bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Dilde oluşan çatlakların olası nedenlerinin anlaşılması sayesinde dil yaraları önlenebilir ve bununla ilişkili belirtiler azaltılabilir. Aynı zamanda doktorunuz da en kısa zamanda ve etkili tedaviyi size özel olarak belirleyebilir.

DİL ÇATLAMASI NEDENLERİ NELERDİR?

Çatlak yada sanki yırtılmış gibi görünen bir dilin çok özel bir nedeni yoktur. Bunun nedenini açıklamak için pek çok uzman birçok teori ortaya koymuştur. Ancak, bugüne kadar, tek başına hiçbir teori bu durumun nedenini tam olarak açıklayan tatmin edici teori olarak kabul edilmemiştir.

1- Dil Yaralanması: Dilin özellikle de arka yan taraflarının sürekli fırçalama yolu ile sürtülmesi, ağızdaki kırık bir diş yada uygun olmayan protezler nedeni ile konuşma yada yemek yerken dilin sürekli travmaya maruz kalması dilde çatlak oluşumuna neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Kalıtsal Neden: Bazı insanlar, kalıtımsal olarak bu duruma meyilli (sağ fissürlü olarak) olabilirler. Fakat bu iddia, kesin çalışmalarla desteklenmemiştir.

B Vitamini Ve Çeşitleri, Hangi Besinlerde Bulunur?

3- Dil anormallikleri: Coğrafik bölgeye özel olan dil (coğrafik dil) ve kıllı dil gibi koşullar dilde çatlamalara neden olabilecek koşullardır. Coğrafi dilde, dil üzerindeki ipliksi papillaların (tat tomurcukları) kaybıdır ve etkilenen alan yamalı şekilde görünür. Bu yamalar dilin yüzeyinde olduğu gibi dilin yan tarafında meydana gelerek o bölgede yırtıklara neden olabilmektedir. Tüylü yada kıllı dil ise, dil üzerinde yer alan ipliksi yapıdaki tat tomurcuklarının keratinleşmesi ve aşırı büyümesi sonucu dilin kıllı gibi görünmesine neden olan bir koşuldur. Bu koşul bu görünümün yanı sıra çatlak dil sorununa yol açabilir.

4- Diğer Nedenler: Dildeki çatlamaya stres, dişlerin birbirine sürtülmesi yada diş gıcırdatma, aşırı baharatlı gıdaların alınması gibi faktörler de neden olabilir.

Bazen oral pamukçuk veya oral mantar enfeksiyonu dilde fissür oluşumuna yol açabilir. Oral pamukçuk bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ağız astarında Candida mantarının neden olduğu bir ağız enfeksiyonudur.

Pamukçuk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Biotin eksikliği yani B vitamini eksikliği de dile yara ve çatlamalara neden olabilir. Biotin eksikliği sizde yorgunluk, halsizlik, kas ağrısı ve kuru veya gri deri gibi belirtilere neden olabilir.

Sjögren sendromu da dil çatlaklarının oluşumundan sorumlu bir hastalıktır. Diğer nedenler arasında beslenme yetersizliği ve genetik hastalıklar sayılabilir.

SİZ NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Dildeki çatlaklar çoğu durumda, asemptomatik olduğu için, tedaviye gerek yoktur. Uygun diş bakımın yapılması ve ağız hijyeninin sağlanması önemlidir. Pamukçuk gibi gibi bir sorundan kaynaklanan dil çatlamalarında buna uygun olan ilaçlar kullanılmalıdır. B vitaminine bağlı olan durumlarda doktorunuzun önerisine göre takviyeler kullanabilirsiniz.

Dil Kanserinin Erken Belirtileri Nelerdir?

Dildeki bu rahatsızlık nadiren bir hastalığa işaret eder ve nadiren tedavi gerektirir. Bu nedenle eğer dildeki çatlaklar aşırı ağrıya ve huzursuzluğa neden oluyorsa, daha fazla şikayet oluşumunu önlemek için yapacağınız en iyi şey bir diş hekimine kontrol olmanızdır. Dil kanserinden şüphelenildiği durumlarda birkaç test yaptırmanız gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Songül

  B12 b12 b12 ablamdada bendede yaklasik 3 yildir kapanmaz dil yariklari vardi.arkadaslar gitmedigim doktor kalmadi.1 aylik hergun duzenli benexol b12 kullandim simdi aci bile yiyebiliyorum.kullanmanizi tavsiye ederim.

  savas

  B.12 gercekten kesin cözüm bir aylik kullanimdan sora dilin catlamasi yarigi diye bir sorunum kalmadi duyrulur

  Bunyamin

  Benexol nedir acaba, arkadasimda var ve cozum bulamadik. Yardimci olurmusunuz daha aciklamali.

  Benexol B12 genellikle film tabletler şeklinde reçete edilen bir ilaçtır. Bu ilacın amacı vücuttaki B1, B6 ve B12 vitaminlerini takviye etmektir. Sıkça görülen dalgınlık, dilde yara ve dil çatlakları gibi rahatsızlıklarda reçete edilen bir ilaçtır. Tabii sadece bu amaçlara hizmet etmez.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız ve Diş Sağlığı
Ağızda Metalik Pas Tadı
DİŞLERİNİZİN 5 DÜŞMANI
Siyah Dolgu Nedir? Ne Değildir?
İmplant Diş Cerrahisi Nasıl Yapılır?
AĞIZ KURULUĞU AĞIZ KOKUSU YAPIYOR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.