DİRSEĞİM ÇIKTI NE YAPMALIYIM?Dirseğim Çıktı Ne Yapmalıyım

Dirsek çıkıkları, omuz çıkıklarından sonra ikinci sırada gelen, en yaygın görülen çıkıklardır. Dirsek çok sağlam bir eklemdir ve bunun çıkması için çok fazla güç gerektirmektedir.

BİR DİRSEK ÇIKIĞI NASIL BELİRTİ VERİR?

Sponsorlu Bağlantılar

 • Aşırı ağrı
 • Gözle görülen deformite (şekil bozukluğu)
 • Dirseğin içinde ve dışında morarma
 • Şişme

NASIL AÇIKLANIR?

Dirsek çıkması genellikle düşme yada dirseğe gelen direk bir darbe sonucunda oluşur. Bu iki nedenle radius, humerus veya ulna bölümünde bir kırık da oluşmaktadır. Son derece gerilmiş haldeki el üzerine vücuttan uzaktaki kol ve dirsek ile birlikte kuvvetli bir düşüş gerçekleştiğinde bu mekanizma meydana gelir. Genellikle bu olaylar gerçekleştiğinde burkulma ve dönme işlevleri de meydana gelir. Bu iki olay birbirini tamamlar ve çıkığı oluşturur. Dirsek çıkıklarının % 90’ından fazlası posterior çıkık ile sonuçlanır. Ulna veya Radius’taki (bazen her ikisi de ! ) posterior çıkıklarda kol geriye doğur taşınır.dirsek çıkığı

Sponsorlu Bağlantılar

Dirsek posterior olarak çıktığında, bu durum, ya kısmi (aynı zamanda bir sublukse olarak da bilinir) yada tamamen olabilir. Kısmi bir çıkık olduğunda eklem yüzeyi az bir mesafe ayrılmıştır ve anında yada az bir yardım ile genellikle ( normal pozisyonuna geri dönüşü) azaltılabilmektedir. Tam bir çıkık meydana gelirse, eklem yüzeyleri gözle görülür derecede ayrılmıştır ve doktor tarafından manuel bir uygulama gerektirir.

Çıkıklar genel olarak çevresindeki yapıları, büyük olasılıkla bağ adı verilen ligamentleri etkiler ve zarar verir. Kırık olması durumunda kan damarları ve sinirler de hasar görür ve bu tedaviyi zorlaştırabilir.

DİRSEK ÇIKMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sporcu ne yapabilir ?

 • Doktor yada hastaneye gitmeli
 • Dirsek üzerine soğuk yada buz tedavisi uygulanabilir
 • Dirseği desteklemek için askı kullanılabilir
 • Kendi kendine düzeltmeye kalkışmamalı, bu daha fazla zarar verebilir.

Profesyonel olarak ne yapılabilir?dirsek çıkması

 • Doktor şişme, deformite ve hareket aralığı için kolunuzu inceleyecektir. Kolunuzun altı ve el de sıcaklık ve renk ile ilgili olarak kontrol edilecektir. Soğukluk, beyazlık yada morarma durumları kan damarları ve sinirlerin sıkışması yada hasar görmesi anlamına geldiğini göstermektedir.
 • MR veya röntgen çekilebilir. Duruma göre bazen önce bazen de sonra. Tam çıkık (ya da düzeltilemeyen kısmi bir çıkıkta) dirseği doğru pozisyonuna geri döndürme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu süreç, gerekirse zorlama yapılarak da sağlanabilir.
 • Dirsek hasarın derecesine bağlı olarak 1 ile 3 hafta boyunca askıda dinlendirilir. Daha sonra rehabilitasyon programı daha sonra takip edilmelidir.

Dirsek Çıkmasına Ne İyi Gelir?

Rehabilitasyon

 • Sabitleştirme yada immobilizasyon döneminin ardından, hafif hareket sağlayan egzersizler yanı sıra hareket aralığını artıran bu egzersizler dozajı artırılarak devam ettirilebilir.
 • Hareket ettirme aralığı normale yakın hale geldiğinde, dirsek etrafını çevreleyen kaslar için dayanıklılık egzersizlerine başlanabilir.
 • Ayrıca eklemleri çevreleyen bağlar da zarar görmüş ise tedavi edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uzmanlardan İshal Uyarısı
Cilt Morarması Nedenleri
Yanak Şişmesi ve Nedenleri
Kolda Zayıflık ve Güçsüzlük Neden Olur
Burunda Yanma Hissi Neden Olur
Bacak Krampları Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.