DİRSEKTE KİTLE, YUMRU, BEZE, ŞİŞLİKDirsekte Kitle, Yumru, Beze, Şişlik

Dirsekteki yumru yada kitle dirsek ekleminde yada dirsekteki deri altında ortaya çıkabilen anormal bir şişliktir. Herkesin başına gelebilen bu durum sıklıkla dirseğe alınan bir yaralanmadan kaynaklanır. İkincil olarak inflamasyon (iltihap), kırılan dirsek kemiğinin yavaş iyileşmesi yada kist yada tümör gibi ciltteki oluşumlardan kaynaklanabilir. Dirsekteki iltihap eklem içinde oluşan tendinit, bursit, spor yaralanması, burkulma veya artrit nedeni ile ortaya çıkabilir. Dirsekteki bazı büyümeler ise iyi huylu veya kötü huylu kanser olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dirsekteki yumrunun tedavisi nedenine bağlı olarak yapılır.eğer dirsekteki şişlik sizi rahatsız etmiyorsa tedavi yapılması gerekmeyebilir fakat inflamasyon yada enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkan durumlarda antiinflamatuar yada steroid ilaçlar kullanılması gerekebilir. Ağrı kesici ilaçlar da dirsekte ağrı olması durumunda kullandırılabilir. Tümörden kaynaklanan dirsekteki kitlelerde cerrahi prosedürler uygulanabilir.

DİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?

Tedavide olduğu gibi, belirtilerde de nedenine bağlı olarak ortaya çıkar. Dirsekte kas, eklem, kemik gibi çeşitli yapıların bulunmasına bağlı olarak ve yerine göre gelişen kitlelerde belirtiler de farklı olacaktır.

Sadece dirsekte kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik, hareketliliğin azalması, omuz, kol, el veya parmak ağrısı ve görüntü bozukluğu oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dirsekte Kitle, Yumru, Beze, Şişlik neden olurDiğer yandan vücut ağrıları, hareket aralığının azalması, ateş, kırıklık veya uyuşukluk, eklemlerden ses gelmesi, morarma, karıncalanma gibi olağandışı hisler ve zayıflık gibi belirtiler meydana gelebilir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Yukarıda dirsekteki kitlenin kitlenin nedenlerinden bahsedilmiştir. Bu nedenleri bir başlık altında toparlayacak olursak;

Yaygın olarak artrit, bursit, dirsek veya kol yaralanmaları (kırık, çıkık), eklem alanı içinde kemik yada kıkırdak parçaları, gut (eklemlerde ürik asit birikmesinin neden olduğu artrit tipi), kırılmış kemikteki iyileşme süreci, aşırı yaralanma ve tendinit (tendon iltihabı) sayılabilir.

Diğer yandan bazı nadir durumlar da dirsekte yumru oluşmasının nedenleri arasında yer alır. Apse, iyi huylu tümörler, selülit (deri altında ve dokuların enfeksiyonu), kist (içinde sıvı, hava veya diğer malzemelerin bulunduğu iyi huylu kese) ve yabancı cisim bulunması sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Baş Dönmesi ve Tedavisi
Kozmetik Ürünler Ne Kadar Sağlıklı
İmpetigo ve Belirtileri Nelerdir?
Bademcik şişmesi
Bademcik(Tonsil)
Saçlar Neden Erken Beyazlar?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.