DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?
Diş ağrısı, dişlerdeki çürüklerin sinirlere kadar inmesi ve sinirlere zarar vermesi nedeni ile meydana gelir. Bazen de sıcak- soğuk değişimleri gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nedeni her ne olursa olsun, kişinin hayatını olumsuz etkilemekte ve ne pahasına olursa olsun o anda yaşamak istenmeyen bir sorundur.

Diş ağrısı, kalıcı tedavi gerçekleştirilmediğinde göz, baş ve kulak ağrısına yol açabilir. Diş ağrısından ötürü, hiçbir şeyle meşgul olamazsınız da. Bu noktada asıl tedavi öncesi acil yardıma ihtiyacınız vardır. Peki, belki de yarın sabaha kadar idare edecek ağrı dindirici bir şeyler yok mudur?

Sponsorlu Bağlantılar

Diş ağrılarında kalıcı çözüm, doğru tespit ile elde edilir. Bunu önceden kabullenmek gerekir. Diş ağrıları anlık ağrılar olmayıp çoğu zaman süreklilik arz eder.

AĞRI KESİCİLER
Evinizde varsa ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ağrı kesici ilaçlar, varsa, kullandığınız diğer ilaçlar etkileşime girebilir veya etkisini azaltabilir. Bir diğer önemli husus ise yediğiniz besinlerdir. Yediğiniz bası besinler de ağrı kesicinin etkisini azaltabilir. Bu da ağrının geçme sürecini uzatabilir. Doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici varsa öncelikle bunlar kullanılmalı, diş ağrısı zamansız gelmiş ise evinizdeki mevcut ilaçlar prospektüsü okunarak size ilgilendiren bir bölüme dikkat ederek kullanılmalıdır. Majezik yada Arveles türü ağrı kesiciler genellikle kullanılabilirdir. Fakat bu ilaçların acil yardım için olduğunu unutmayı. Sürekli olarak diş doktoruna gitmeden bunların kullanılması genel sağlık açısından sakıncalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrı kesici olarak diş ağrısına iyi gelen spreyler yada ağızda gargara yapılarak kullanılan ürünler eczanelerden temin edilebilir.

DOĞAL ÇÖZÜMLER VAR MI?
Doğal yollardan kullanabileceğiniz ağrı kesici şifalı bitkiler bulunmaktadır. Doğal yollardan ilki karanfildir. Karanfil bitkinin çiçek tomurcuklarından elde edilir, uyuşturucu ve ağrı kesici etkisi ile uzmanların önerdiği bir bitkidir. Karanfilin kendisi kadar yapraklarından elde edilen yağı da diş ağrılarında etkili olmaktadır.

Tam uyuşmanın sağlanabilmesi için karanfilin ağrıyan dişin üzerinde bir süre durdurulması gerekmektedir. Yanı sıra dövülüp toz haline getirildikten sonra suda bekletilerek elde edilen su ile ağız çalkalanabilir. Karanfil yağını ise bir kulak çubuğu yardımı ile dişe pansuman yapabilirsiniz. Karanfil yağı aynı zamanda tıpta burkulma yada solunum yolları rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır.

Diş ağrısına iyi gelen ikinci bitki ise sarımsaktır. Yine karanfilde olduğu gibi tuz ezilen sarımsağın dişin üzerinde bekletilmesi faydalı sonuçlar vermektedir. Ama kokusundan dolayı daha az tercih edilir. 

Sirke ve tuzlu su ile yapılan gargara diş ağrısını azaltabilir. Bu karışım ayrıca genel ağız sağlığı açısından da faydalıdır.

Anlık dahi olsa buz tedavisi ağrıyan dişe uygulanabilir. Diş eti ile diş arasına sığacak kadar buz parçası konur. Dayanabileceğiniz ölçüde tutun hatta eriyene kadar. Canınızı acıtacaktır ama bir süre sonra ağrı dinecektir. Tekrarlayan ağrılarda uygulamayı tekrar denemelisiniz.

DİŞ İÇİN DUA
Ebu Beşir şöyle diyor: İmam Bakır’a (as) geceleri beni yatağımdan kaldıran diş ağrımdan şikayette bulunduğumda şöyle dedi: Ey Ebu Beşir! Ağrı geldiğinde elini üzerine koy ve Fatiha ve İhlas suresini oku ve daha sonra şu ayeti oku: “Ve tera’l-cibâle tehsebuhâ câmideten ve hiye temurru merra’s-sihâb. Sun’allahillezî kulle şey’in innehu habîrun bimâ tef’elûn.“

Anlamı:

“Ve görürsen dağları da yerinde duruyor sanırsın, halbuki onlar bulut gibi geçip gider, dağılır.Her şeyi sapasağlam ve yerli yerinde halk eden Allah’ın işidir bu.Şüphesiz O, ne yapıyorsanız hepsinden haberdardır.”

Neml 88.  /  Mefatih ‘ul Hacat , 161

Duayı okurken samimi olmanız ve gerçekten şifa bulacağınıza inanmanız gerekmektedir. Yoksa “bakalım geçecek mi” gibi deneme yanılma ifade eden koşullar sağlıklı olmamaktadır.

SONUÇ OLARAK: Tekrar belirtmekte yarar var. Yukarıdakilerin hepsi geçici çözümlerdir. Kalıcı çözümler için bir diş hekimine görününüz. Ayrıca diğer ağrımayan dişleriniz için de gerekli önlemi almayı unutmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çatlak Diş Tedavi Yolları Nelerdir?
Dolgudan Sonra Geçici Diş Ağrısı
Gırtlak Kapağı İltihabı (Epiglottit) ve Belirtileri
Diş Fırçalama
Dil Yarası- Dilimde Yara Var
Ağız Yaraları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.