DİŞ BAKIMIDiş Bakımı

Temel diş bakımı nedir?

Temel diş bakımı, dişleri düzenli olarak fırçalama, diş ipi kullanma, düzenli hekim kontrollerini ve diş temizliğini yaptırma ve kepekli tahıllar, sebze, meyveler ve süt ürünleri açısından zengin bir diyetle beslenmeyi içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

Temel diş bakımı neden önemlidir?

 • Diş çürümelerini önler
 • Dişetlerini korur, diş çürümelerini ve diş kayıplarını önler
 • Diş hekimine uğrama süresini kısaltır ve yolculuklarınızı daha keyifli hale getirir
 • Maliyeti azaltır. Diş çürüğü ve dişeti hastalıklarını önleyerek dolgu ve diğer pahalı işlemler için para harcama ihtiyacını azaltır.
 • Kötü nefes kokularını önlemeye yardımcı olur. Diş fırçalama ve diş ipi kullanma ağız içinde kötü kokuya neden bakterilerin yok olmasını sağlar.
 • Yiyecek, içecek ve sigaradan kaynaklanan diş sararmalarını önler ve dişlerinizin daha beyaz olmasına yardımcı olur.
 • Genel vücut sağlığınızı geliştirir.
 • Dişinizin mümkün olduğunca uzun süre, hatta ömür boyu sağlıklı kalmasını hedefler.

Diş sorunlarını önlemek için çeşitli yollar var mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Dişleriniz ve diş etlerinizi sağlıklı tutmanız iyi beslenme ve düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımını gerektirir. Bu nedenle sabah ev akşam olmak üzere günde en az iki kez diş fırçalayın ve günde bir kez de diş ipi kullanın. Bu şekilde düzenli bir bakım, diş hasarları, diş eti sorunları ve çevre kemikler ve dokuların zarar görmesine neden olan plakları yok eder.

Diş çürümelerini ve çürükleri önlemeye yardımcı “florür” içeren bir diş macunu kullanın. Plaklarla mücadele etmenize yarayan ve florür içeren bir gargara önerisi de hekiminizden isteyebilirsiniz.

Temel Diş Bakımı Nedir

Çok fazla şeker içeren yiyecekleri tüketmekten kaçının. Çünkü şeker plakların büyümesine yardımcı olur. Diş eti hastalıkları ve ağız kanserine neden olabilme potansiyelinden dolayı tütün ürünlerini kullanmaktan kaçının. Sigara dumanına pasif içici olarak maruz kalmak da diğer sağlık problemlerinin yanı sıra diş eti hastalıklarına da yol açabilir.

Diş fırçalama ile beraber dil temizliğini de ihmal etmeyin. Çoğu diş fırçasının arka yüzünde dil temizleme için tırtıllı bir yapı vardır. Eğer yoksa fırçayı normal şekilde de kullanabilirsiniz. Fırçayı arkadan öne doğru kullanın ve yumuşak kıllı bir fırça olsun. Dil temizliği özellikle sigara içen, dili kaplanmış ve yivli olanlar için daha önemlidir.

Önerilen aralıklarda diş hekiminize uğrayarak hem diş ve diş eti kontrollerini yaptırın hem de eğer gerekli ise diş temizliği yapılacaktır.

Çocuğunuz diş hekimini görmeye ne zaman başlamalıdır?

Çocuğunuz 6 aylık olduğunda diş hekimine götürerek kontrollerini yaptırabilirsiniz. Ağız içini muayene ederek gelecekte olabilecek muhtemel diş sorunları olup olmayacağını değerlendirecektir. Eğer diş hekimi diş problemi yaşayacağını söylerse, çocuğunuzun ilk süt dişlerinden sonra veya ilk ziyaretin 6 ay sonrasında tekrar diş hekimine götürünüz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba benim 2 yaşında oğlum var dişleri çürümeye başladı emzik biberon anne sütüde emmiyor 6 aylıkdan beri sık sık hastalanıyor astım bronşit acaba aldığı ilaçlardan olabilirmi ne yapmam gerek teşekkür ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dil Kenarında Şişlikler Kabarcıklar
Gargara Tehlikeli mi?
Diş Eti Ağrısı
Ortodonti nedir
Dil Yarası- Dilimde Yara Var
Diş Bakımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.