DİŞ ÇATLAMASI VE KIRILMASI NEDENLERİDiş Çatlaması ve Kırılması Nedenleri

Çoğu durumda diş çatlamasının nedeni diş yaralanmaları ve diş çürümeleridir. Yansıra dişler üzerinde yapılan dolgu gibi işlemlerden kaynaklanan bazı prosedürler de çatlamalara yol açabilir. İlaveten uyurken diş gıcırdatma dişler üzerinde görünen çatlakların oluşmasına katkıda bulunabilir. Çoğu insanın inandığı gibi daha önceden yenilen besinler dişlerde çatlamalara yol açmaz. Sert şeker, yapışkan gıdalar ve buz çiğneme gibi şeyler zamanla diş hasarına katkıda bulunabilir ancak nadir durumlarda diş çatlamalarına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaralanma diş çatlamalarının birincil nedenidir. Eğer diş kişinin dişleri sert bir yüzey ile temas ederse bunun bir sonucu olarak dişler çatlayabilir, kırılabilir, düşebilir. Böyle durumda özellikle de dişin yemek yemeyi engellemesi veya ön dişlerde meydana gelen çatlak ve kırıklardan dolayı çoğu kişi müthiş ağrı hisseder ve soluğu bir diş hekiminde alır.

Diş çürüğü de kırık dişlerin nedenleri arasındadır. Dişler çürümeye başladığı zaman genel olarak zayıflama gösterirler ve bu da çatlak ve kırık oluşma olasılığını artırır. Bu durum çürümeye yeni başlayan dişlerde meydana gelmeyebilir. Çoğu durumda çatlak tamamen veya kısmen daha da kötü hale gelene kadar kırılma meydana gelmeyecektir. Diş çürüğü genellikle plaktaki bakterilerin neden olduğu asit oluşumunun sonucudur ve iyi diş hijyeninin sağlanması ile bu sorun ucuz ve en kolay yoldan çözülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce yapılan kanal tedavileri yada çok büyük diş dolguları dişlerde çatlak ve kırıklara neden olabilir. Bu prosedürler çoğu durumda dişlerin sağlamlığını azalttığı için böyle bir durum meydana gelir. Kılcal çatlaklar genellikle boşluk doldurulan yerin altına doğru oluşmaya başlar ve zamanla daha da kötüleşebilir. Bir kişi dişlerinde kapsamlı bir diş onarımı geçirdiğinde de dişlerde kırılma riski artmaktadır. Çatlak ve kırık dişlerin ilk belirtileri sıcak ve soğuk hassasiyeti, ısırma işlevi sırasında baskı ve serbest bırakma işlemlerinde hissedilen ağrıdır.

Diş gıcırdatma yada diş öğütme denilen süreç de dişler üzerinde aşırı baskıya neden olabilir ve dişlerin yapısında bozukluğa neden olabilir. Farkında olmadan yapılan bu durum çatlak ve kırık dişlerin gelişimine zemin hazırlayabilir. Geceleri ortaya çıktığı için engellenmesi zor gibi görünse de sırf bu amaç için tasarlanmış  koruyucu ağızlık giymek diş gıcırdatma kaynaklı diş kırılmalarını önlemeye yardımcı olabilir.

Diş Çatlaması ve Kırılması BelirtileriDİŞ ÇATLAKLARI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çatlak ve kırık diş belirtileri dişlerdeki boşlukların verdiği belirtilere çok benzer olabilir ancak bu boşluklarda diş çürümesinin olmaması bunun kendi belirtisidir. Çiğneme işlevi sırasında ağrılı hassasiyetle birlikte yeni kazanılmış bir hassasiyet yanlış bir şey olduğunun büyük göstergelerinden biridir. Kişiler bu hassasiyetleri özellikle sıcak, soğuk ya da yapışkan gıdalar yediklerinde hissederlerse derhal bir diş hekimine görünmelidirler.

Dişlerdeki çatlaklar bazen çıplak gözle görülemez. Bazı kılcal çatlaklar röntgende bile görünmez, bu yüzden tanı için belirtilere dayanarak bir dişin kırık olup olmadığını belirlemek tek yol olabilir. Kırık dişlerin belirtisi diş eti hastalığı veya gömülü dişler gibi her zaman belirti vermeyebilir. Kırık yada çatlak bir diş sadece belirli durumlarda ağrılı iken apseler veya çürükler genellikle sürekli bir ağrı getirir.

Birçok çatlak çok ince olabilir, belirtiler de var olabilir ve hiçbir görünür neden olmadığında bu çatlağın çok küçük olduğunu söyleyebiliriz. Diş hekiminin kullanacağı boyalar ve ışıklar gibi çeşitli özel diş araçlar bu çatlakları aramak için kullanılabilir, ancak tanı hala zor olabilir. Birçok kişi aralıklı ağrı hissetmeleri nedeni ile diş hekimine gitme konusunda için kararsız olabilir, ancak ağrı aralıklı da olsa var olduğunda diş hekimine gitmede kararsız olmamalıdır.  

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Tozu Nasıl Kullanılır
Dil Kenarında Şişlikler Kabarcıklar
Diş Kırılması
Diş Düşmesinde Kaybında İlk Yardım
Dudak Yaraları ve Nedenleri
Çatlak Diş Tedavi Yolları Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.