DİŞ ÇIKARTMAdis-cikartma

Çocuklarda sebep oldukları septomlar ve ne kadar ağrı hissettiklerine bağlı olarak farklı şekillerde diş çıkartma ile karşılaşılmaktadır.

Aşağıda bebeğinizin diş çıkartma belirtileri ve bunun için takip edebileceğiniz bazı tedavi önerileri yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri Nelerdir?

Yeni bir diş çıktığında ortaya çıkan belirtiler birkaç gün sürebilir. Eğer birkaç diş birden çıkarsa bu süre birkaç aya uzayabilmektedir. Şanslı bebekler ve veliler için diş çıkarma herhangi bir şikayete neden olmaz.

Uzmanlara göre bebeklerin üçte birinden daha azı diş çıkarma sırasında herhangi bir belirti yaşamaktadır. Çocukların bazılarında sinirlilik, bazılarında saçmalama ve bazılarında ise uyuma problemi görülebilmektedir.

Bunların dışında aşağıdaki diğer belirtiler görülebilir:

  • Tuhaf davranma
  • Sinirlilik
  • Diş etinin altından diş görünmeye başlaması
  • Dişetlerinde şişme
  • Çiğneme, ısırma ve eline aldığı her şeyi emmeye çalışma
  • Yüzünü ovalama
  • Uykuya dalmada zorluk yaşaması
  • Yiyeceklerden yüz çevirmesi
  • Kulaklarını kapatması

Eğer bu saydığımız belirtilerden birkaçını fark ederseniz diş çıkartması kuvvetle muhtemeldir ama başka nedenden de kaynaklanma ihtimali de var elbette.

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi belirtiler diş çıkartmadan değildir?

Eğer bebekte ishal, yüksek ateş ya da burun akıntısı varsa ve özellikle de 24 saatten fazla sürdüyse diş çıkarmadan kaynaklandığını düşünmeyin ve bir uzmana gösterin.

Her ne kadar ebeveynlerin çoğu bu tür belirtilerin diş çıkartma le alakalı olduğunu düşünse de bunu destekleyen herhangi bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Uzmanlar ishal ve ateşin diş çıkarmayla ilişkili olmadığını belirtmektedir. Diş çıkarma dönemlerinde bebekler diş etlerinde meydana gelen bu rahatsızlığı yatıştırmak için çoğunlukla buldukları nesneleri ağızlarına almaktadır. Bu da bakteri, virüs ve mikroplarla temasa neden olmaktadır.

Çocuğunuzun yüksek ateşinin yanı sıra uyuşukluk, iştahsızlık, kusma veya ishal gibi diğer belirtiler de varsa daha ciddi bir durumdan kaynaklanma ihtimali olduğu için bir doktora görünmesi gerekir.

Geç çıkan dişler için ne zaman endişelenmeli

Bebekler genellikle 4 ila 7 aylıkken ilk inci beyazı dişleri kendini göstermeye başlar ama biraz geç çıkması da normaldir. Eğer çocuğun dişleri geç çıkmasına rağmen kemik büyümesi, cilt ve saçları normal ise muhtemelen ters giden bir durum yoktur. 18 ayına ulaşmasına rağmen hala dişleri çıkmadıysa bir diş hekimine götürmeniz önerilir.

Geç diş çıkarma çocuğun genel gelişimi ile ilgili bir soruna işaret etmemektedir. Dişlerin geç çıkması düşmeden önce çürümesi için daha az zamanı olması anlamına da gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum sonrası uygulanan testler
Gebeliğin 28. Haftası
Taksoplazmozis
Mamilan Göğüs Kremi 30 gr
Çocuklarda Demir Eksikliği
Tüp Bebek Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.