Çürük Nasıl Önlenir?

Dişlerin üzerindeki gıda artıklarının ve bakterilerden oluşan ( plak ) tabakanın ürettiği asitler bazen sadece tükürük tarafından nötralize edilebilir. Bu nedenle şekersiz sakız çiğneyerek tükürük akışını arttırmanız faydalıdır. Fakat çoğu zaman tükürük çürüklerle tek başına mücadele edemez.

Çürüklerle mücadele etmenin en iyi yolu düzenli diş fırçası ve diş ipi kullanımıdır. Minenin zayıfladığı fakat daha çürüğün oluşmadığı durumlarda florid uygulamaları da mineyi tekrar kuvvetlendirerek remineralizasyonu sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer dişhekiminiz çürüğe eğiliminiz olduğunu düşünüyorsa size florlu macunlar, gargaralar önerecek bu riskinizi düşürmeye çalışacaktır.

Çocuklarda kullanılan ve ‘sealent’ denilen koruyucu cilalar da çürüğü engellemede önemli bir yer tutmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  birşey yediğimde hemen ora deyim arıyo.
  sonra geçmiyor.çok arıyo yani bir çözüm bulun nolur.

  Sağlık

  dişlerimi çok seviyorum her zaman fırçalıyorum bakımını hiç eksik etmiyorum onlara bi zarar gelsin bişey olsunda istemiyorum ufacık bi ağrıda hemen doktora gidiyorum yediklerime içtiklerimede dikkat ediyorum buna rağmen cürüklerim var inanılmaz üzülüyorum ne yapsam engel olamıyorum dişlerim her gecen gün çürümeye devam ediyo genetikmi acaba diye düşünüyorum annemle babam dişlerine hiç bakmazlar sağlam olduklarıda söylenemez :S nolur yardım edın porselen diş kullanmak istemiyorum yaşım çok genç saatlerdir internetin başındayım araştırma yapıyorum girmediğim site kalmadı nolur birileri yardım etsin bişeyler söylesin off ağlıcam artık

  Sağlık

  arkadaşlar bugünlerde 23 yaşını doldurmuş biri olarak 20lik adı verilen son azı dişlerim cıkıyor.çok ama çok ağrıyor.doktorum ağzı kesici yazdı o bile fayda etmiyor.bende son olarak ceşme suyun ağzımda bir süre bekletiyorum ağzı birden yok oluyor.su bitirince de ağzı hızla başlıyor yok mu bunun başka caresi

  Sağlık

  benim hem dısım agrıyo hemde salanıyo elımı dısıme degdırdıgım zaman bile agrıyo ne yapmalıyım?

  Sağlık

  benim de ödevim var ya cevap yok mu tüh ne diyim???

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dolgu Sonrası Diş Hassasiyeti
Ağız Kokusu
Ağızda Beyaz Yaralar Lekeler
Diş Eti Yarası Nedenleri
Diş Çürüklüğü
DİŞ TAŞLARI-NEDENLERİ-SONUÇLARI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.