DİŞ DÜŞMESİNDE KAYBINDA İLK YARDIM

Yerinden çıkmış daimi dişleri yerine başarıyla yerleştirmek bazen mümkün olmaktadır. Ancak bir dişçiye gitmeden önce aşağıdaki adımların izlenmesi önemlidir:

• Dişin üst veya sadece taç kısmına dokunun kök kısmına dokunmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

• Dişin taç kısmı ve kök kısmında herhangi bir eksik veya kırık olup olmadığını kontrol ediniz.

• Dişi temizlemek ve artıkları almak için ovmayın ve kazımayın. Bu durum kök yüzeyine zarar vererek dişin kurtarılma şansını azaltır.

• Eğer dişin üzerinde kir veya yabancı madde varsa, dişi ılık suyla, yavaşça ve kısa süreli (en fazla 10 saniye) olarak durulayınız. Dişi akan suyun altında çok fazla tutmak kök yüzeyindeki hücreleri öldürerek dişi kökünden ayırabilir. Bu yüzden tutmamak gerekir.

• Dişi yerine geri yerleştirmeye çalışın. Eğer yerini bulmaz ve oturmaz ise gazlı bir bez veya nemlendirilmiş bir kağıt havluya yavaş yavaş ve nazikçe bastırarak dişin yerine oturmasını sağlayınız. Diş hekimine görünene kadar dişi bu şekilde yerinde tutunuz.

• Eğer dişi yerine yerleştiremezseniz, çok hızlı bir şekilde dişi yanak ve diş eti arasına alınız, ya da bir miktar süte koyunuz ya da kendi tükürüğünüzde veya sıcak, hafif tuzlu bir su çözeltisine koyunuz. Tuz çözeltisi 1 litre suya 1/4 çay kaşığı tuz ilavesiyle oluşturulur. Dişi korumanın diğer bir yolu da eğer hızlı bir şekilde erişim imkanı varsa eczanelerde satılan hazır koruyucu ürünlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

• Dişi uygun şekilde korumaya aldıktan sonra yapılacak olan acil bir şekilde bir diş hekimine ulaşmaktır. 

Bebeklerin süt dişleri düştüğünde yerine yerleştirilemez.

Keskin ya da parlak bir yüzeye sahip daimi dişler için kök kısmının yuvasında olduğu ihtimali yüksektir ve reimplantasyon için başarı şansı daha azdır. Eğer diş düştükten sonra iki saat içinde yerine doğru şekilde yerleştirilmezse başarı şansı zayıflar. Bu yüzden diş düştükten sonra acilen bir diş hekimine gidilmesi çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız Yaraları
Ağızda Tat Kaybı
Dudak Yaraları ve Nedenleri
Ağız Kokması
Sağlıksız Dişler
Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.