DİŞ ETİ HASTALIKLARIdis-eti-hastaliklari

Periodontitis, aynı zamanda genel olarak diş eti hastalığı ya da periodontal hastalık olarak da adlandırılan durum, ağızda bakteriyel çoğalma ile başlar ve sona erebilir. Düzgün tedavi edilmediği takdirde dişleri saran dokunun yıkımına ve diş kaybına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gingivitis ve periodontitis arasındaki fark nedir?

Gingivitis (diş eti iltihabı) genellikle periodontitis’ten (diş eti hastalığı) önce gelir. Ancak, tüm diş eti iltihaplarının diş eti hastalıklarına dönüştüğü söylenemez.

Gingivitis’in erken evrelerinde bakteri plağı diş etlerinin iltihaplanmasına ve diş fırçalama sırasında kanamaya neden olur. Diş etleri tahriş olabilmesine rağmen, dişler hala yuvalarında sıkıca durmaktadır. Hiçbir geri dönüşümsüz kemik ya da diğer doku hasarı bu aşamada meydana gelmez.

Gingivitis tedavi edilmezse periodontitise çevirir. Periodontitis olan bir kişide diş etlerinin iç katmanı ve kemik dişten uzaklaşmış ve cepler oluşturmuştur. Diş ve diş etleri arasındaki bu küçük alanlarda birikmeler ve enfeksiyon meydana gelebilmektedir. Vücudun bağışıklık sistemi plak yayıldıkça ve diş eti çizgisinin altında çoğaldıkça bakterilere karşı savaşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Toksinler ya da zehirler (plaktaki bakterilerin yanı sıra enfeksiyonlarla mücadelede yer alan vücudun “iyi” enzimleri tarafından üretilenler) dişi tutan kemik ve bağ dokusunu yıkmaya başlar. Hastalık ilerledikçe cepler derinleşmeye ve daha fazla dişeti dokusu ve kemik hasar görmeye başlar. Sürecin ilerlemesi ile dişler artık yerinde duramaz hale gelmeye ve yerlerinden gevşemeye başlar. Son olarak düşerler. Dişeti hastalıkları erişkinlerde diş kaybının önde gelen nedenidir.

Dişeti Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Plak diş eti hastalıklarının başlıca nedenidir. Bununla birlikte, diğer bazı faktörler de hastalığa katkıda bulunurlar. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Hamilelik, ergenlik, menopoz ve aylık adet dönemleri sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler diş etlerini daha duyarlı hale getirerek iltihaplanma eğilimini arttırır.

Hastalıklar da diş etlerinizin durumunu etkileyebilir. Bunlar bağışıklık sistemi ile etkileşime giren kanser veya HIV gibi hastalıkları kapsamaktadır. Diyabet, vücudun kan şekerini kullanma yeteneğini etkilediği için bu hastalığı olanların periodontal hastalık ve kavite de dahil olmak üzere enfeksiyonlara yakalanma riski daha fazladır.

Bazı ilaçlar da tükürük salgılanmasını azalttığı için ağız sağlığını etkileyebilir. Tükürüğün diş ve diş etleri üzerinde koruyucu rolü olduğu için azlığında olumsuz etkilenir. Antikonvülzan ilaç olan “Dilantin” ve anti-anjina ilacı olan “Procardia” ve “Adalat” gibi bazı ilaçlar dişeti dokusunun anormal büyümesine neden olabilir.

Sigara gibi kötü alışkanlıklar dişeti dokusunun kendini onarmasını güçleştirir.

Günlük olarak dişlerin fırçalanmaması ve diş ipinin kullanılmaması gibi etkenler de diş eti iltihabının ortaya çıkmasına davetiye çıkarır.

Diş hastalıkları açısından aile öyküsünün varlığı da iltihaplanma için bir faktör olabilir.

Dişeti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Dişeti hastalıkları hastalığın geç evrelerinde bile birkaç bariz belirti dışında ağrısız şekilde ilerleyebilir. Periodontal hastalığın belirtileri genellikle hafif olmasına rağmen, tamamen belirtisiz ilerlemez. Bazı belirtiler hastalığın belli türlerine işaret edebilir. Dişeti hastalığının belirtileri şunlardır:

 • Diş fırçalama esnasında ve sonrasında diş etlerinde kanama olmasıdis-eti-hastaliklari-belirtileri
 • Diş etlerinin kızarması, şişmesi veya hassaslaşması
 • Ağızda kalıcı kötü nefes ya da kötü tat
 • Diş etlerinin basıklaşması
 • Diş ve diş etleri arasında derin boşlukların oluşumu
 • Gevşek ve sallanan dişler
 • Alt ve üst dişlerin uyum içinde kapanmaması

Yukarıda sayılan belirtilerden herhangi birini fark etmezseniz bile yine de bir dereceye kadar diş eti hastalığınız olabilir. Bazı kişilerde, diş eti hastalığı azı dişleri gibi sadece belirli dişleri etkileyebilir. Sadece bir diş hekimi ya da periodontit dişeti hastalığının ilerlemesini belirleyebilir.

Diş hekimi dişeti hastalığını nasıl teşhis edebilir?

Bir diş muayenesi sırasında, diş hekiminiz genellikle aşağıdaki şeylere bakar:

 • Dişeti kanaması, şişme, sertlik ve cep derinliği (dişeti ve diş arasındaki boşluk, büyük ve derin cepler daha şiddetli hastalık belirtisidir)
 • Dişlerde hareket, duyarlılık ve uygun hizalanma
 • Çene kemiği (dişi çevreleyen kemiklerdeki hasarın tespit edilmesine yardımcı olacaktır)

Dişeti Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Dişeti hastalığının tedavi hedefleri diş etlerinin dişlere sağlıklı şekilde yapışmasını sağlamak, şişliği indirmek, ceplerin derinliği ve enfeksiyon riskini azaltmak ve hastalığın ilerlemesini durdurmaktır. Uygulanacak tedavi seçenekleri hastalığın derecesine ve önceki tedavilere nasıl cevap alındığına bağlıdır. Tedavi seçenekleri cerrahi olmayan ve bakteri üremesini durdurmaya yönelik tedaviler olabileceği gibi destekleyici dokuları onarmak için yapılan ameliyatlar da olabilmektedir.

Dişeti Hastalığı Nasıl Önlenebilir?dis-eti-hastaliklari-nedenleri

Doğru plak kontrolü uygulandığı zaman dişeti hastalıkları hemen hemen tüm vakalarda tersine çevrilebilir. Doğru plak kontrolü ise en az yılda iki defa profesyonel temizlik yaptırmak ve günlük olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanmaktır. Fırçalama ile diş yüzeylerindeki ulaşılabilir plaklar ortadan kaldırılır. Diş ipi ise diş ve diş eti çizgisi altında kalan ve fırçanın ulaşamadığı yiyecek kalıntılarını ve plakları çıkarır. Ayrıca antibakteriyel ağız yıkama suları da yine plak ve diş eti hastalığına neden olan bakterilerin azaltılmasında etkilidir.

Diş eti hastalıklarının gelişme riskini azaltacak diğer sağlık ve yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır:

Sigara içmeyi bırakın. Sigara içilmesi periodontitis gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. Sigara içenler içmeyenlere göre dişeti hastalığına yakalanma açısından yedi kat daha fazla risk altındadır ve sigara bazı tedavilerin başarı şansını da düşürebilir.

Stresi azaltın. Stres bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırabilir.

Dengeli bir diyetle beslenin. Doğru beslenme bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliklere sahip örneğin E vitamini içeren (bitkisel yağlar, fındık, yeşil yapraklı sebzeler gibi) ve C vitamini içeren (narenciye, brokoli, patates gibi) yiyecekler vücudumuzun hasar gören dokularının onarılmasına yardımcı olur.

Diş gıcırdatmaktan kaçının. Bu eylem dişlerin destek dokuları üzerinde aşırı baskı oluşturarak dokuların tahrip hızını artırabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Merhabalar.öncelikle sorum olacak ve cevaplanmasını gerçekten çok isterim.maddi durumumuz bozuk olduğundan dolayı diş hekimine gidemiyorum ve arka dişim çürümüş,yoğun ağrılardan sonra bir çok dişimde aynı bölgede olmak üzere ağrı başladı,sanki sıcaksı yakarcasına bi ağrı gerçekten allah düşmanımın başına vermesin cinsinden,lütfen bana bir haber verirseniz nedenini sebebini aççıklayan olursa çok sevineceğim lütfen bir cevap bekliyorum allah rızası için saygılarımla…

  Sağlık

  çok saollun çok işime yaradı gerçektn:D:D:D

  Sağlık

  ya çok teşekkür edeerim konu anlatmam gerekiyordu çok yardımcı oldu sağ olun

  Sağlık

  ya çok teşekkürler hoca bu konuda araştırma yapmamızı söylemişti çok yardımcı oldunuz:D

  Sağlık

  dişlerimde sivilceye benzer bir şey çıktı peçete ile bastırıyorum belli bir süre sonra kanamaya başlıyo sebebi nedin acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürlerr.:))

  Sağlık

  diş etlerim acıyo ve dişlerim dipleri agrıyo sebebi vucudumdan gelen bir organımdan olurmu?

  Sağlık

  hgf

  Sağlık

  Süregelen bi dişeti çekilmesi sorunum vardı ancak şu anda grip olmam sebebi ile birlikte dişetlerimde dayanılması çok zor ve bitmeyen bi ağrı var.antibiyotik kullanıyorum ama bi faydası olmadı:(yardımcı olursanız sevinirim:((

  Sağlık

  mrb ben 4 gündür ön taraftaki dişlerimin etinden çok agzı duyuyorum bi anda başlayan bişey oldu bu agrı ama ne yaptıysam geçmiyo ve düzenli günlük dişlerimi fırçalarım ama çokta kürdan kullanırım bana bi yardımcı olurmususnuz

  Sağlık

  Merhaba Benim sağ ön üst dişimin kökünün üstündeki diş etimde küçük iltihaplı sivilceye benzer bir şey çıktı bır kez dişimi fırçalarken kanadı antibiyotik aldım bir ara iltihabı gitmiş gibiydi ancak antibiyotiğim bitti suanda gene iltihaplanmış durumda yaklaşık 3-4 mmlik top şeklinde sarı grı kırmızı karısık birgoruntusu var nedir? ve neyapmalıyım?

  Sağlık

  Benim kızım iki yaşında ve bir kaç gündür dişleri ağrıyor ağzı kokuyor bugünde kanadı acaba sebebi nedir ne önerirsiniz

  Sağlık

  diş etlerim acıyo ve dişlerim dipleri agrıyo sebebi ne olabilir hocam lütfen yardımcı olun lütfeennn

  erdal

  selamlar.benim diş etlerim ağrıyo.yemek yerken fena ağrıyor.diş etlerimin dibi fena ağrıyor.doktora gittim.kanal tedavisi olucam.diğer kanal tedavimde yıllar önceden yapıldı.ağrıma ihtimali olur mu..

  sağlık

  aynı anda tüm dişlerim ağrıyor diş etim çekiliyor sanki ne olmuş olabilir napmalıyım aynı anda tüm dişler neden agrırki ???

  deniz

  benim rahatsizligim surekli agzimin icinde tuz varmis gibi oluyor,bu olaydan once bir badamcik rahatsizligi gecirdim su an bir asya ulkesindeyim doktora gittim ama halaen sonuc alamadim bana gargara ve bir takim dis etine surulen geller verdiler netice alamadim.yardimci olursaniz sevinirim

  bilge

  bütün diş etlerim ağrılo yardımcı olurmusunuz?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ortodonti nedir
Liken Planus
Diş Çürümesi
İMPLANT YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Diş Çürüklüğü
Ağız Kokusu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.