DİŞ ETİ İLTİHABI İÇİN YAPILABİLECEK TESTLER NELERDİR?

Diş hekimlerinin diş eti iltihabı teşhisi koyması için basit bir muayene yapması yeterli olacaktır. Muayene sırasında diş hekiminiz diş üzerindeki plak ve tartar birikintileri ile diş etlerindeki kızarıklık ve şişliklere bakacaktır. Bu belirtiler diş etlerinin kolay kanamasına da neden olur.

Diş etlerinin nedeni net değilse, hekiminiz altta yatan sağlık koşullarını kontrol etmek için bir tıbbi değerlendirme yapılması için ilgili polikliniklere yönlendirecektir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Uygulanan ilk tedavi genellikle diş eti iltihabının belirtilerin gerilemesini sağlar ve daha ciddi diş eti hastalıkları ile diş kaybının meydana gelmesini önler. Tedavi ile birlikte evde ağız hijyenine dikkat edilerek tedavinin etkisi arttırılır.

Profesyonel diş eti iltihabı bakımı şunları içerir:

  1. Bir ilk değerlendirme ve sonrasında plak ve tartarlara yönelik kapsamlı bir diş temizliği
  2. Etkili günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanma teknikleri
  3. Düzenli takip ve kontroller
  4. Ağız hijyenine engel olan yapısal bozuklukların gerekirse düzeltilmesi

Evde ağız bakımı içinse aşağıdakiler yapılabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

  1. Günlük en azından iki defa fırçalama önerilir. Elektrikli olan fırçalar daha etkili bir fırçalama sağlayabilir.
  2. En az günde bir defa diş ipi kullanımı
  3. Diş hekimi tarafından tavsiye edilirse antiseptik bir ağız yıkama ürünü.

Hekime gittiğinizde ağız için yapılacak ilk profesyonel bakım dişlerin plak ve tartarlardan temizlenmesi olacaktır. Bu işlem sırasında zaten hassas olan diş etlerinde rahatsızlık yaşanabilir ve kanamalar gerçekleşebilir.

Yapısal bozukluğu olan dişlerin hizalaması için takılı bulunan köprü ve kronlar diş temizliğinde ve diğer normal ağız temizliğinde sorun çıkarabilir.

Diş iltihaplarının kurutulması antibiyotik reçete edilebilir. Ayrıca yapılan diş temizliği ve önerilen antiseptik ağız bakım sıvıları da iltihapların tekrar oluşumunu engelleyecektir.

Hastanedeki tedavi sonrası evde de önerildiği şekilde ilaçlarınızı alır ve ağız temizliğine özen gösterirseniz açık pembe renkli diş etlerine kısa sürede kavuşursunuz

Yaşam Tarzınız ve Evde Yapabilecekleriniz Nelerdir?

Diş eti problemlerinin önlenmesinde evde ağız bakımının önemi büyüktür.Etkili bir ağız bakımı için atılabilecek adımlar şunlardır:

  • • Diş temizliği için düzenli aralıklarla hekime uğrayınız.
  • • Yumuşak bir diş fırçası kullanın ve en az her üç dört ayda bir değiştiriniz.
  • • Plak ve tartarların temizliğinde daha etkili olduğu için şarjlı diş fırçası kullanabilirsiniz.
  • • Günde iki kez ya da her yemek veya aperatiften sonra dişleri fırçalayınız.
  • • En azından günde bir defa diş ipi kullanın.
  • • Diş hekimi tarafından önerilen bir antiseptik ile gargara yapın.
  • • Diş aralarını daha etkili temizlemek için satılan ürünlerden kullanabilirsiniz.
  • • Tartarlardan kurtulmak için diş fırçalama ve diş pastası gibi ürünler kullanamaya fazla güvenmeyin ve düzenli hekim kontrollerine gidiniz. 

NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ?

Diş eti iltihaplarını önlemek için en iyi yol erken başlanan ve bir ömür düzenli olarak devam ettirilmesi gereken diş ve ağız hijyenidir. Sabah ve yatmadan önce olmak üzere günde en az iki defa diş fırçalama düzenli bir bakımın temelidir.Mümkünse her öğün yemeklerinden ve aparatif besinler tükettikten sonra da diş fırçalanması daha iyi olacaktır. Bir diş fırçası ve diş ipi ile tam bir temizlik 3-5 dakika sürer. Fırçalamadan önce diş ipi kullanılması gıda parçacıklarını diş aralarından çıkaracak ve temizliği kolaylaştıracaktır.

Ayrıca diş hekimine her altı ila 12 ayda bir düzenli olarak görünmek ve dişleri kontrol ettirmek önerilir. Diş eti hastalıkları açısından risk faktörü taşıyorsanız yukarıda sayılan temizlik ve takip önerilerine daha da dikkat etmeniz gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dudak Yaraları ve Nedenleri
Flor ve diş çürümesi
Diş Teli
Diş Eti Çekilmesi Nedenleri
Ağız Yaraları
Çocuklar İçin Diş Muayenesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.