DIŞ GEBELİK NEDİR?
Dış gebelik normalde bir gebeliğin rahim içinde değil farklı bir yerde yerleşip orada büyümeye devam etmesidir. Bu genellikle kadın üreme organının bir parçası olan fallop tüpü(döllenme borusu, döllenme kanalı)’dür. Aslında bütün gebelikler dış gebelik olarak başlar fakat başlangıçtan sonra meydana gelen aksilikler dış gebeliğe davetiye çıkarır. Dış gebelik, her 100 gebelikten birinde görülebilen(cinsel açıdan aktif her kadın) bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelikler de döllenme normalde tüpte oluşur, sonra on oniki gün sonunda rahim içine yerleşir ve büyümeye devam eder.

Herhangi bir şekilde bu yolculuğu engelleyen darlık, tıkanıklık, yapışıklık ve benzeri herhangi bir nedende gebelik ürünü rahim içine ulaşmadan harhangi bir yerde üremeye başlar ve devam ederse dış gebelik oluşur.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Hastaların çoğu aynı belirtilerle doktora başvururlar. Ağrı, kanama gibi belirtileri düşükte, hormonal değişiklikte, dış gebelikte, normal gebelikte yaşanır. Dış gebelikte ağrı ve kanama ile oluşur ama bunlar söylenildiği zaman hasta kendine yanlış tanı koyabilir. Bunun sonunda da psikolojik sorunlar yaşanır.

Dış gebeliğin en büyük tehlikesi aşırı meydana kanamalardır. Bu nedenle gebe kadının acilen ameliyata alınması gerekebilir.

Muayene ile ilgili hassas belli noktalar vardır. Gebeliğin ultrasonografik olarak görünüp görünmemesi, ultrason öncesi dönemde rahimin büyüyüp büyümemesi, bulguların önemi, ağrının şiddeti hekimim belli hassas muayene teknikleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

DIŞ GEBELİK NEDENLERİ
Dış gebelik adından da anlaşılacağı üzere bebeğin gelişmesi gereken yerde gelişmemesidir. Bu nedenle fallop tüpünde bebeğin gelişmesi o kısımda bir tıkanıklık yada bir daralmayı akla getirir.

Fallop tüpü kasılıp gevşeyerek döllenmiş yumurtayı rahime doğru ilerletir. Fallop tüpü duvarındaki bir sorun da dış gebeliğe zemin hazırlar. Kadın hastalıkları ve apandisit de benzer şekilde fallop tüpünü daraltarak dış gebeliğe neden olabilir.

DIŞ GEBELİK NASIL TESPİT EDİLİR?
Herşeyden önce hasta dinlenir, şikayetleri kaydedilir, muayene yapılır, dış gebeliğin aile içi bulgularla kimlik olarak tanımaya çalışılır, ultrasonografik görüntüler alınır, gebeliğin yerleşimiyle ilgili fikir sahibi olmaya çalışılır, kan ve gebelik testlerinin titrasyonlarına bakarak bu doğrulanır.

Ultrasonda rahim içi boş ve gebelik testleri de pozitif sonuç gösteriyorsa büyük bir olasılıkla dış gebelik durumu mevcuttur.

En önemli belirti karın ağrısıdır. Eğer bir kadın gebeliği düşünüyorsa ve karın ağrısı şikayeti varsa hemen hekimi onun dış gebelik olup olmadığına bakacaktır.

TEDAVİ
Dış gebelikte erken tanı ve teşhis tedavinin başarı oranını artırmaktadır. Bu nedenle gebe kalındığında düzenli doktor muayene ve kontrollerini yaptırınız. Erken teşhiste, dış gebelik herhangi bir kanama ve olumsuz bir duruma mahal vermeden tedavi edilebilmektedir. Erken teşhiste fallop tüpü alınmadan da tedavi yapılabilmektedir.

Dış gebelik tedavi edilmezse fallop türü büyüyerek yırtılır ve çok ciddi kanamalara yol açar. Bu sonucu ağrı, kendinden geçme ve ölümlere kadar götürebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 33. Haftası
Hamilelikte Adet Görülür mü?
Bebeğim Doğuyor
Gestasyonel Diyabet Nedir? Nasıl Belirti Verir?
Dış Gebelik
Gebelik Şekeri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.