DİŞ GICIRDATMA
Diş gıcırdatma dişlerin sıkılması yada öğütülmesi durumudur. Bilinçsizce gün boyu yada gece uyku sırasında dişlerin sıkılması dişlere olabildiğince eziyet anlamına gelir. Bu sorun devam ettiği sürece çene bozuklukları, diş ağrısı, dişlerin hasar görmesi ve daha ciddi problemlere yol açabilir. Bu nedenle komplikasyonlar fark edildiğinde bir doktordan yardım almalısınız.

İNSANLAR DİŞLERİNİ NEDEN GICIRDATIR?
Diş gıcırdatma ya da diş sıkma dediğimiz olay psikolojik ve fiziksel (anatomik) nedenden kaynaklanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Fiziksel(anatomik) nedenler;

 • Çeneler arasındaki uyumsuzluk yani alt çenenin önde olması ya da geride olması, üst çenenin geride alt çenenin önde olması gibi durumlarda bireyde diş sıkmaya neden olabilir.
 • İkinci bir neden ise dişler arası uyumsuzluk(maloklüzyon) yani dişlerin baş başa gelmesi, diş dizisinin çapraz olması, eğri olması bunlar bireyin otomatik olarak, istemeden dişlerini sıkmaya neden olmaktadır.

Psikolojik nedenler ise;

 • Sosyal hayatın çıkardığı stresin insanlarda oluşturduğu enerjiyi bireyler dişlerini sıkarak gece ya da gündüz (artık gündüz diş sıkan insanlarda çok bulunmaktadır) bu enerjiyi dışarı atabilmektedir. Toplumda bireylerin üçte ikisinde diş sıkma görülmektedir. On iki yaşından yetmiş yaşında olan her iki cinste de gittikçe artmakta olan bir sorundur.
 • Anksiyete
 • Bastırılmış öfke, hayal kırıklığı
 • Hiperaktif kişilik, agresiflik, rekabet
 • Uyku problemleri
 • Kulak ağrısı ve diş çıkarma
 • Parkinson ve Huntington hastalığında ortaya çıkan komplikasyon
 • Belirli antidepresanlar da dahil olmak üzere bazı psikiyatrik ilaçların yan etkileritı

DİŞ GICIRDATMA BELİRTİLERİ
Diş gıcırdatma aşağıdaki işaretleri içerebilir;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Dişlerin gıcırdatılması yada öğütülmesi eşinizi uyandıracak kadar rahatsız edici olabilir
  • Dişlerin kırık, basık yada aşınmış olması
  • Diş minesi aşınarak diş minesinin ortaya çıkması
  • Artan diş hassasiyeti
  • Çene ve çene kaslarında ağrı ya da gerginlik
  • Yorgun çene kasları
  • Kronik yüz ağrısı
  • İç yanağa çiğnenerek zarar verilmesi
  • Dilinizin üzerindeki girintiler

DİŞ GICIRDATMAK NE TÜR SORUNLARA YOL AÇAR?
Diş sıkma belli bir süre sonra sorun olarak karşımıza çıkar. Bunlardan bir tanesi eklem sorunu dur. Yani alt çeneyle üst çenenin birleştiği eklem dediğimiz kıkırdakta mutlaka bir aşınma yapar.

İlk olarak; bunun sonucu olarak bireyde bir kırt dediğimiz ses yani açıp kapatırken hastanın ağrı duymasıdır.
İkincil olarak; sağa sola oynatırken kısıtlı şekilde ağzını açabilmesi normalde üç parmak dediğimiz 45 mm. açıklığı yapabilirken eğer diş sıkarken bu açıklık iki parmağa ya da tek parmağa düşebilmektedir.
Üçüncüsü; baş boyun bölgesinde ağrılar yani bireyin sabah kalktığında başım ağrıyor, boynum ağrıyor gibi şikyetleri olabilir. Bel ağrılarına bile eklem problemi neden olduğu tespit edilmiştir. Hastalar daha çok sabah kalktığında migren ağrım var veya başka bir ağrı oluyor diye doktora başvurabilirler. Dişini sıkan kişilerde diş boyutu kısalabilmektedir. Sürekli sürtündüğü için sürekli aşınıldıkları için dişlerin boyları kısalmaktadır. Dişlerin üzerindeki koruyucu tabakayı aşındırdığı için dişler hassas olmakta yani sıcak soğuk, tatlı ekşide asitli yiyecekler tüketildiğinde mutlaka hassasiyet gösterir. Diğer bir nokta dişleri sürekli sıktığı için dişim bağlandığı diş etinde ağrılar çıkar ve diş etleri şişer.

DİŞ GICIRDATMADA RİSK GRUBU KİMLERDİR?

  • STRES: Artan anksiyete yada stres diş gıcırdatmaya yol açabilir. Buna ek olarak öfke ve hayal kırıklığını sayabiliriz.
  • YAŞ: Küçük çocuklarda daha sıklıkla görülmektedir. Fakat ergenliğe kadar uzayabilir.
  • UYARICI MADDELER: Sigara, tütün, kafeinli içecekler yada alkol alımı, metamfetamin ve ecstasy gibi yasadışı ilaçların kullanımı diş gıcırdatma adayıdırlar.

DİŞ GICIRDATMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Birincisi hastanın ağzından ölçüler alınıyor. Boksörlerin kullandığı çene apreleri gibi aparatlar kullanılabilir, bunlarda bireyden bireye değişebiliyor. İkincisi artrosentez denilen bir yöntem var. Eğer birinci de sorun çözülemiyorsa, kişi eklemde aşırı harabiyete neden oluşmuşsa, tabii hastanın önce teşhis etmek gerekiyor ikincisi tedavi etmek gerekiyor. Bu tedavide teşhise göre değişebilmektedir. Artrosentez eklemdeki sıvı kaybında kullanılıyor. Basit bir uygulamadır. Kulağın çizgisinden girilip iki enjektör kullanılıyor ve oradaki siminal sıvıyı değiştiriliyor. Bir enjektörle girilip oradaki varsa sıvı çekiliyor diğer enjektörle girilip oraya sıvı vererek hastanın oradaki sıvı kaybı engellenip hastanın şikyetleri ortadan kaldırılıyor.

Eğer üçüncü sorun hastada, birincisi stres, ikincisi ağrı, üçüncüsü ağız açıklığı, hasta belli bir noktaya geldikten sonra ağzı hiç açamıyorsa yani tamamen ağız kapalı yemek yiyemiyor, beslenemiyor, bu çok daha ileri boyutlarda oluyor. Dayanılmaz ağrılar oluyor. Bu seferde cerrahi denilen teknik var genel anestezi altında yapılıyor, hasta üç gün yoğun bakımda kalıyor ve bu daha ciddi bir operasyonla yapılıyor.

GECE PLAĞI NEDİR?
Diş gıcırdatma tedavisinde gece plağı da kullanılabilmektedir. Eğer bireye teşhis konup gece plağı yapılmaya karar verilmişse, her bireye değişik gece plakları yapılabilmektedir. Bazılarında üst çeneye göre yapılır, bazılarında alt çeneye göre yapılır bu bireyden bireye değişebilir. Çenesel anatomiye göre değişebilir. Hangi durumlarda daha çok kullanılır diye sorulursa özellikle hastalarda gece diş sıkma olayını çok yaşıyorsa teşhiste de eklem problemi yaşıyorsa, hasta bu yönde bilinçli ise burada tedavi amaçlı olarak kullanılabilir. Basit bir yöntemdir. Hastanın ağzından alt üst çeneden ara ara ölçüler alınır. Ona göre anatomik nokta tespit ediliyor, beyaz şeffaf olmak üzere özel fabrikasyonla bastırılıyor ondan sonra ağıza uyarlanıyor, eğer kişi gündüz sıkıyorsa gündüz kullanması önerilir, gece sıkıyorsa gece kullanmasını önerilir, kontrollere çağırılır. Özellikle en az ağızda dört saat kalması önerilir ve bu süre zarfında en az yirmi bir gün kullanması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  basurum var 2 gündür oldu makattan disari cikti ve kaşıntı ağrı yapıyor uyuyamiyorum cerrahi mudale dısında nasıl tedavi olabilirim

  çengel

  slm, benim kızım 3 yaşında fakat gece uykusunda dişlerini acayip gıcırdatıyor o tazecik dişlerinin her an kırılmasından dökülmesinden korkuyorum.bende sıkıyorum bazıları sıkarken uykumdan uyandığımda anlıyorum sizce kızımdaki genetik mi yoksa sebepleri olabilirmi?aslında çok sakin uyumlu bir çocuk aynı zamanda inadıda yok değil ama problemli değil(en azından benim ve çevremin fikri).denizlide yaşıyorum ve bu konuda gidebileceğim uzmana ihtiyacım var bana yol gösterirmisiniz? teşekkürler.

  Çocuklar aile içi tartışmalardan veya ufak tefek de olsa olumsuzluklardan çok çabuk etkilenirler. çocuğunuzu iyi takip edin dişlerini fazlaca gıcırdattığı gecenin gündüzünde hangi tür olaylar ceyeran etti? bu bilgi size bu durumdan kurtulmanın yolunu da gösterecektir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dolgudan Sonra Geçici Diş Ağrısı
Siyah Dolgu Nedir? Ne Değildir?
Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir
Ağızda Beyaz Yaralar Lekeler
Diş Çatlaması ve Kırılması Nedenleri
Diş Çürüklüğü Nasıl Önlenir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.