DİŞ HASSASİYETİ NASIL GİDERİLİRDiş Hassasiyeti Nasıl Giderilir

Dondurma, soğuk su yada kola aşığıysanız hassas dişler karşınıza çıkabilecek en büyük engeldir. Aslında fırçalamadan gıda seçimine kadar diş hassasiyetini alevlendirebilir ve rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Hassasiyet giderici diş macunları ağrının hafiflemesine yardımcı olabilmesine rağmen, doğal olarak hassasiyetin nasıl giderileceği ve bir dahaki sefere acı çekmemeniz merak konusudur. Fakat yapabileceğiniz rutin küçük değişiklikler bu hassasiyeti gidermenize yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDEN AĞRIYOR Kİ?

Hassas dişlere sahip olmaya genetik de dahil olmak üzere çeşitli sayıda diş sorunu buna yol açabilir. Sıklıkla diş hassasiyeti sıcak veya soğuk gıdalar yemekle tetiklenmesi ile birlikte aşağıdaki faktörler de buna yol açabilir.

  • Periodontal (diş eti) Hastalığı
  • Dişeti çizgisinde diş çürüğü ve köklere maruziyet
  • Agresif diş fırçalama
  • Her bir dişin sinirlerini koruyan sert yüzeyin (mine) eskimesi, aşınması

Eğer diş hassasiyetinin hastalık ya da enfeksiyon sonucu olduğunu düşünüyorsanız, diş hekiminize görünün. Ancak, yumuşak mine tabakasına sahip olmak gibi koşullar alışkanlık tabanlı veya hatta kalıtsal olabilir. Bu nedenle aşağıdaki yardımcı olabilecek ipuçlarına bir göz atın.

Sponsorlu Bağlantılar

1- Diş Fırçanızı Değiştirin

Dişlerinizi sağlıklı tutmak yardımcı olabilen fırçalama, sert kıllı diş fırçası yada aşındırıcı diş macunu ile yapıldığında yarar yerine zarar getirerek durumu kötüleştirebilir. Bunun yerine daha yumuşak bir diş macunu ve fırçası tercih edin. Düzenli olarak diş ipi de kullanın. Aynı zamanda her gün florürlü ve antiseptik gargara durulayın.

2- Asidik Besinlerden Kaçının

Gazlı içecekler, kahve, narenciye ve hatta yoğurt gibi bazı gıdalar diş minesinin aşınmasında hızlandırıcı rol oynayarak hassasiyete neden olabilir. Bunlardan tamamen kaçınmakla birlikte, şayet günlük olarak soda içmeniz gerekiyorsa bunu dişleriniz ile olan temasını sınırlamak için kamışla içebilirsiniz.Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer

Ayrıca, asidik gıdalar yedikten yada içtikten sonra dişlerinizi fırçalamayınız. Çünkü asit diş minesini yumuşatır ve hemen bundan sonra diş fırçalanması dişlerinizi hassasiyete karşı daha duyarlı hale getirir. Dilerseniz bunun yerine, asidi nötralize yardımcı olmak için bir bardak süt içebilirsiniz.

3- Ağız Koruması Kullanabilirsiniz

Geceleri diş öğütme yada gıcırdatma diş minesine zarar vererek hassas dişlerin oluşmasının diğer nedenidir. Çoğu kimse bunun farkında bile değildir. En önemli belirtileri arasında açıklanamayan çene ağrısı veya baş ağrısı önemli bir ipucu olabilir.

Önlem olarak uyku pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Etkili olmamışsa diş hekiminizin kontrolü altında koruyucu temelli ağızlık kullanılabilir. Benzer şekilde, bunu, temas sporları ile ilgilenen sporcularda kullanmaktadır. Aparat, dişler üzerine yerleştirildiği için dişlerin birbirine sürtmesini önler ve mine yıpranmalarını önler.

4- Çekilmiş Diş Etlerinizi Tedavi Ettirin

Normalde diş kökü dişeti dokusu tarafından örtbas edilir. Eğer dişeti hastalığı ya da sert fırçalama nedeniyle diş etlerinizde çekilme varsa diş kökleriniz etkilenecek ve sement aşınacaktır. Diş hekimi bunu gidermek için doku grefti dahil olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri uygulayabilir.

5- Karbonat

Diş minesindeki hasar, dişlerin duyarlı, ağrılı ve rahatsız olmasına neden olur. Eğer ağzınızda aşırı tükürük veya düşük tükürük üretimi varsa, bu durum dişlerin yumuşamasına ve duyarlılık sorununu şiddetlendirir.

Bunu normale geri döndürmek, diş sertleştirmek ve hassasiyeti gidermek için kabartma tozu kullanılabilir. Çeyrek bardak su alın içerisine çeyrek çay kaşığı karbonat ilave edin. Karıştırın, ağzınızı çalkalayın veya bu su ile ağzınızı fırçalayın.Diş Hassasiyetine Ne İyi Gelir

6- Dolgu Macunu

Dolgu macunları sıcak yada soğuk yenildiğinde sinirlerin tahriş olmaması için kullanılır. Bu önlem normal olarak plastik materyalden yapılmıştır ve dişler için bir bariyer olarak hareket ederek diş hassasiyetinden korkuma sağlar. . Mastikler soğuk veya sıcak gıdalar yemek zaman sinirler tahriş değildir, böylece dişlerin kapatılması için kullanılır. Eğer diş hassasiyetiniz varsa diş hekiminiz diş üzerine bu uygulamayı yapabilir.

7- Sakız

Bu olgunlaşmamış bir öneri gibi görünüyor olabilir ama aslında hassas dişlerin tedavisinde yardımcı olabilir. Şekersiz sakız kullanımı ağzın tükürük üretimine yardımcı olacaktır ve bu da yumuşatılmış dişlerin yeniden sertleşmesini sağlayacaktır. için şeker kaplı sakız kullanmanız gerekir.

8- Diş Macunu Kalkanı

Yatmadan önce, hassasiyet için özelleşmiş bir diş macunu kullanarak bu çözümü deneyebilirsiniz. Bir parça diş macununu parmağınıza alın ve hassas dişler üzerine kalın bir kat uygulayın. Kurumasını bekleyin.  Kuruduktan sonra, çiğnenmiş sakızı dişinize kaplama yapın. Yakında dişlerinizi daha az hassas hissedecek ve rahatsızlığınız da yok olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Çatlaması ve Kırılması Nedenleri
Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir
Ağız Kokusu Hakkında
Dil Yarası- Dilimde Yara Var
Ağız Kenarında Çatlak ve Yırtık
Diş Kırılması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.