DİŞ HASTALIKLARININ GEBELİĞE ETKİLERİ
Ağız sağlığında meydana gelen bozulmanın, iltihap yüzünden gebe kalmayı en az 2 ay geciktirebildiğini biliyor musunuz? Uzmanlar, gebe kalmak isteyen kadınların dişlerini diş ipiyle düzenli olarak temizlemelerini tavsiye ediyor.

Günümüzde diş hastalıklarının kalp rahatsızlıklarına, 2. tip şeker hastalığına neden olabildiği; düşük ve spermlerde azalma meydana gelmesi ile bağlantılı olduğu biliniyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

Avustralya’da yapılan, 3500 kadının katıldığı son araştırmanın sonuçları, diş eti hastalığı olan kadınların kanlarında iltihap belirtilerinin arttığını gösteriyor. Söz konusu iltihaplar kontrol altına alınamadığı takdirde ise, insan vücudunun normal çalışmasını engellemeye çalışan zincirleme reaksiyonları tetikleyebiliyor.

İsveç’teki bir üreme sağlığı toplantısına katılan uzmanlara göre, normal gebe kalma süresi yaklaşık olarak 5 ay. Ancak, kişinin diş hastalığının olması durumunda bu süre 7 aya kadar uzayabiliyor.

Batı Avustralya Üniversitesinden Prof. Dr. Roger Hart’ın araştırması şimdiye kadar diş sağlığıyla gebelik arasında bağlantı kuran ilk araştırma olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle gebelik şansını arttırmak isteyen kadının diş hastalıkları konusunda dikkatli olması; ağız ve diş sağlığını koruyucu önlemleri alması gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kısırlık İçin Hangi Testler Yapılır?
Mantar
Bebeğim Doğuyor
Doğum Kontrolü
Hamile İken Emzirmek
Gebeliğin 8.Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.