DİŞ İPİ KULLANIMIdis-ipi-kullanimi

Diş ipi, dişlerinizin arasındaki yiyecek ve plak parçalarının çıkmasını sağlayarak dişeti hastalıklarını ve çürümeleri önlemeye yardımcı olur. Plak bakterilerin yapmış olduğu yapışkan bir maddedir. Biriktiğinde bakteriler diş etlerini tahriş etmeye ve iltihaba neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diş hekiminiz eğer diş arası temizliğinizin daha iyi yapılmasını istediyse muhtemelen diş ipi kullanılmasını önermiştir.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipi dişlerin arasındaki yiyecek ve plakları çıkarmaya yarayan naylon veya ince plastikten yapılmış yumuşak ipliktir. Kullanımı ise oldukça kolaydır.

Eğer yanlış diş ipi kullanırsanız, diş etlerinize zarar verebilir. Bu nedenle, diş ipini ne sıklıkta kullanmanız ve nasıl bir diş ipi kullanmanız gerektiğini diş hekiminize sorunuz. Aşağıdaki ipuçları da yardımcı olabilir:

  • 45 cm uzunluğunda bir diş ipi parçasını koparın ve her iki elin orta parmaklarına dolayın.
  • Daha sonra baş parmaklarınız ve işaret parmaklarınız ile kavrayarak ağız içinde kullanacağınız parçanın 3-5 cm olmasını sağlayın. Parmaklarınızın arasında kalan ip kısmını dişlerin arasında girebilecek şekilde gerdirin.
  • Daha sonra yavaşça diş kenarlarına ve diş eti çizgisinin altında ipi yukarı ve aşağı hareket ettirerek kullanın. Diş ipi diş eti çizgisine ulaştığında, direnci hissedene kadar C şeklinde kıvırın.
  • Diş ipini yavaş ama gergin şekilde dişlerin ara boşluklarında götürüp getirin. Bu şekilde herhangi bir hasara neden olmadan diş eti çizgisinin altında diş ipinin kullanılmasına yardımcı olacaktır.
  • Bir sonraki dişin yan tarafı boyunca, bir sonraki boşluk için bu işlemi tekrarlayın.
  • Her diş arasına diş ipinin girdiğinden emin olun.
  • Ağzınızın arka tarafındaki dişleri yan dişleri unutmayın.

Diş etlerinde neden kanama olur?

Sponsorlu Bağlantılar

İlk diş ipi kullanmaya başladığınızda diş etlerinizde hassaslaşma ve plaklar ayrıldığı için az miktarda kanama gerçekleşebilir. Diş etleriniz sağlıklı hale geldikçe kanamanın da azalması ve durması gerekir.

Eğer birkaç gün geçmesine rağmen kanama hala devam ediyorsa diş hekiminize uğrayın. Belki de doğru diş ipini kullanmıyorsunuzdur.

Diş ipini kullanmak zor geldiyse ne yapmalı?

Eğer diş ipini parmaklarınızla kullanmanız zor geldiyse bir diş ipi tutucusu (flosser) da kullanabilirsiniz. Bu nesneler ipi sizin yerinize tutar ve birçok insan kolaylaştırıcı olarak kullanmayı tercih etmektedir. Diş ipi ve tutucuları eczanelerde bulabilirsiniz.

Eğer diş ipini kullanmak size zor geldiyse veya bir türlü alışamadıysanız, diş hekiminiz diş aralarını temizlemeniz için size farklı yollar önerecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kötü Nefes Kokusu
Diş İpi Kullanımı
İmplant Diş Cerrahisi Nasıl Yapılır?
Ağız Kokusu Hakkında
DOĞAL YOLLARDAN İNCİ GİBİ DİŞLERE NASIL SAHİP OLABİLİRSİNİZ?
Bozuk Dişler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.