Diş kırılması:

kırık dişDiş kırılması genellikle çocuk yaşlardaki bireylerin başına gelebilecek tatsız olaylardan birisidir.  Bu cümleden diş kırılmasını sadece çocukların yaşadığını çıkartmayınız çünkü dişlerdeki bu sorunlar büyüklerin de başına  gelebilmektedir.

  • Yaralanmalı kazalar,
  • yemek yerken dişe gelen sert cisimler,
  • kavgalı olaylarda ağıza alınacak darbeler
  • Aşırı soğuk üzerine alınan aşırı sıcak yiyecek içecekler

de diş kırılmalarına neden olan faktörlerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Üst kesici dişlerin kırılması alt kesici dişlere oranla daha fazla görülen bir durumdur. Dişler uçlardan köklere varıldıkça kırılma riski azalan yapılardır. Dişin uç kısmından kırılması kök kısmından kırılmasına nazaran daha tehlikesiz bir durumdur. Çünkü kök kısmından kırılan dişler hem etrafındaki dokuya zarar vermekte hem de kırık, dişin öz kısmını etkilemektedir.

Diş kırılması durumunda ne yapılabilir?

Alınan sert bir darbeyle kırılan dişin durumu iyi tespit edilmeli ve bu duruma göre pozisyon alınmalıdır. Kaza geçiren bir bireyde kırılan dişler genelde ön iki kesici dişlerdir.  Kırılma durumuna kanamanın da eşlik edeceği düşünüldüğünde öncelikle kırılan dişin hangisi olduğu ve kırığın ne kadar büyük olduğu tespit edilmelidir. Mümkünse kırık parça mutlaka bir temiz nesneye sarılıp iyice muhafaza edilmelidir. Kanama olsun olmasın, kırılan parça ister büyük ister küçük olsun, acil durumlarda 30 dakika içerisinde diğer durumlarda ise 1-2 saat içerisinde hasta kırık dişle birlikte iyi bir diş doktoruna götürülmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Unutulmamalıdır ki diş kırığı durumunda doktora baş vurma süresi asla 2 saati geçmemelidir. Dişin öz kısmının açık havayla teması her zaman için sorun teşkil eder.

Diğer yandan etkilenen dişin üzerine baskı uygulanmamalı, ovuşturulmamalı ve asla dişler fırçalanmamalıdır.

Kırık Dişin Tedavisi Nasıl Yapılır:

Doktorunuzun yapacağı ilk iş dişteki hasarın tespiti olacaktır. Çünkü hasar tespiti iyi bir tedavi için olmazsa olmazlardan dır. Doktorunuz hasar tespitinden sonra dişin geri kalan kısmının çekilmesine karar verebilir. Eğer kırık, dişin öz tabir edilen merkezine ulaşmışsa bu dişin kurtarılması hemen hemen imkansızdır. Bu diş eninde sonunda çürüyecek ve düşecektir.  Yok eğer kırık dişin öz kısmına ulaşmamış ise yani yüzeyselse o zaman doktorunuz kırılan parçayı yerine yapıştırmayı deneyecektir. Kırığın parçalı olması veya kırılan parçanın dişteki yerine yapıştırılmaması durumunda doktorunuz yapay maddeler kullanarak dişin kırılan kısmını tamamlamaya çalışacaktır. Bu aşamalarda doktorunuz dişinizi uyuşturma gereği duyabilir. Işık vasıtasıyla yoğunlaşan yapay diş harcı hemen hemen 20-30 dk içerisinde sertleşip yaklaşık 1-2 saat içerisinde dişinizi kullanmanıza olanak sağlayabilecektir.

Nelere Dikkat edilmelidir?

  • Diş kırıldıktan sonra 30 dk yada 2 saat içerisinde doktorunuza ulaşınız.
  • Dişinizi ovuşturmayınız, dişe baskı uygulamayınız ve asla dişi fırçalamayınız.
  • Kırık büyükse ana parçanın bir pamuk yardımıyla üstünü kapatınız.
  • Kırık parçaları tamiz bir neseneye sarınız ve bu parçaları doktorunuza götürünüz.
  • Doktorunuza kesin bir şekilde talimat veriniz. Asla kötü malzeme kullandırmayınız. Şunu unutmayınız ki her şeyde olduğu gibi yapay diş malzemesi de ucuz ise kötüdür. İyi malzeme her zaman için pahalıdır.

Not: Kırılan dişler yerlerinde hareket eder ve belli bir zaman sonra düşerler. Yapıştırma dişler yada yapay malzemeyle yapılmış dişler kesinlikle güvenilmez yapılardır. Zorlandıklarında kolay yada zor mutlaka kırılacaklardır. Eğer dişi kırılan birey 18 yaşının altındaysa 18 yaşına kadar beklenerek kırılan dişin yerine köprü yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız Kuruması Neyin Belirtisidir?
Diş Çürüklüğü Nasıl Önlenir
Diş Bakımı
Diş Fırçalama
Sağlıksız Dişler
Diş Kırılması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.