DİŞDiş

Dişler, insan vücudunda en sağlam ve sert organlardan biridir. Çiğneme gibi temel görevinin yanı sıra konuşmada da önemli rol oynamaktadır. Dişlerin parçaları şunlardır:

 • Diş Minesi: Dişin sert, beyaz dış kısmıdır. Çoğunluğu kalsiyum fosfattan ve bu ona kaya gibi sertlik vermektedir.
 • Dentin: Diş minesinin altında yer alan tabakadır. Dentin sert mineral madde salgılayan canlı hücrelerden yapılmıştır.
 • Pulpa: Dişlerin yumuşak, canlı iç yapısıdır. Kan damarları ve sinirler dişlerin pulpası boyunca uzanır.
 • Sement: Diş kökünü diş etleri ve çene kemiğine bağlayan bağ dokudur. Diş kökünü çevreler.
 • Periodontal ligament: Dişlerin çeneye sıkıca tutunmasına yardımcı olan dokudur.

Normal bir erişkinde ağızda yaklaşık (yirmilik dişler hariç) 32 diş vardır:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kesici dişler (8 adet): Üst ve alt çene üzerinde ortadaki dört diş.
 • Köpek dişleri (4 adet): Kesici dişlerin yanındaki ucu sivri dişler.
 • Premolarlar = küçük azı dişleri (8 adet): Köpek ve azı dişleri arasındaki dişler.
 • Molars = büyük azı dişleri (8 adet): Bunlar öğütücü yada ezici dişlerdir. Ağzın arka kısmında yer alır ve üstleri düzdür.
 • Yirmilik dişler veya üçüncü azı dişleri (4 adet): Bu dişler 18 yaş civarında çıkar fakat 30-32’ li yaşlara kadar da uzanabilir. Ancak genellikle diğer dişlerin yerinden çıkmasını önlemek için cerrahi olarak alınırlar. Bazı kimselerde çenede yer varsa sorun oluşturmayabilir.

Her bir dişin taç kısmı ağız içine doğru uzanır. Her bir dişin kökü ise çene içine, diş eti çizgisinin altına iner.

Sponsorlu Bağlantılar

DİŞ İLE İLGİLİ SORUNLAR

Boşluklar (çürük): Bakteriler fırçalama ile ağızdan yok edilmezse diş minesine zarar vererek çürükleri oluşturur ve çürük diş tabakasının derinlerine doğru ilerler.

Periodontitis: Dişlerin (periodontal ligament, çene kemiği ve sement) derin yapılarının enflamasyonudur. Genellikle ağız hijyeninin kötü yapılması sonucu ortaya çıkar.

Dişeti iltihabı (gingivit): Diş tacı arasında ve çevresindeki dişetlerinin yüzey bölümünün enflamasyonudur. Plak ve tartar birikimi “gingivitis” e yol açabilir.

Plak: Bakteri ve salgıladıkları maddelerden yapılmış yapışkan ve renksiz bir film tabakasıdır. Plak şekerli gıdalar yedikten sonra dişler üzerinde hızla gelişir, ancak kolayca fırçalayarak uzaklaştırılabilir.Diş Hastalıkları

Tartar: Plak kötü ağız bakımından dolayı kaldırılmaz yada ihmal edilirse buna mineraller de eklenerek daha sert bir madde haline dönüşür ve tartar adını alır. Tartarın dişlerden uzaklaştırılması profesyonel temizlik gerektirir.

Overbite: Üst dişlerin hatırı sayılır derecede alt dişlerden önde olması

Underbite: Alt dişlerin belirgin bir şekilde üst dişlerin önüne geçmiş olması.

Diş gıcırdatma (bruksizm): Stres, anksiyete ya da uyku bozuklukları genellikle uyku sırasında dişlerin gıcırdatılmasına yada öğütülmesine neden olabilir. Sıklıkla donuk baş ağrısı veya çene ağrısı şeklinde belirti verir.

Diş hassasiyeti: Diş hassasiyeti dentine sıcak yada soğuğun etki ediyor olduğu anlamına gelir.

DİŞ TESTLERİ

Diş röntgen filmleri: Dişlere X-ışını kullanılarak röntgeninin çekilmesi diş etinin altındaki çürükleri belirleyebilir.

Diş muayenesi: Görüntüleme ve yavaşça el ile yada bir araçla muayene edilmesidir. Bu şekilde diş hekimi potansiyel diş sorunları tespit edebilir.

DİŞ TEDAVİLERİ

Diş fırçalama: Dişlerin günlük fırçalanması dişlerden plakları giderir ve çürükleri önler.

Diş ipi: Diş veya onaylı diş eti temizleyici kullanarak fırçalamanın ulaşamadığı bölgeleri temizler.

Dişleri durulama: Antiseptik gargaralar ağızdaki bakterileri giderir ve nefes kokusu ve dişeti hastalıklarına karşı korur.Diş Hakkında Bilgi

Diş temizliği: Diş ve diş eti hastalığını önlemeye yardımcıdır. Her altı ayda bir temizlik önerilir.  

Dolgular: Dişin hastalıklı yada çürük kısmı dışarı çıkarılır yerine mineral dolgu yerleştirilir.

Kanal tedavisi: Dişin derinlerindeki pulpa kısmı oyulur, temizlenir ve doldurulur.  Kanal tedavisi dişlerin pulpası etkilendiği zaman zarar geliştiğinde yapılır.

Diş çekimi: Dişlerin dolgu veya kanal tedavisi ile kurtarılamadığı durumlarda uygulanan kaçınılmaz sondur. Yirmilik dişler genellikle diğer dişlerin yerinden çıkmasını önlemek için alınır.

Braketler: Uzun bir süre gerilim altında kalan dişlerin uygun pozisyonda kalmalarını sağlayan aparatlardır. Parantez yada çarpıklık olan dişlerin hizalanmasına yardımcı olur.

Ağız koruma: Plastik bir ağızlık spor sırasında yaralanma yada diş gıcırdatmaya karşı koruma sağlayabilir.

Doku yapıştırıcısı: Dişlere uygulanan plastik dolgu macunu diş yüzeylerindeki yarıklar gizler ve bakteri üremesine engel olabilir. Bu da doğrudan çürükleri önlemeye yardımcı olabilir.

Diş beyazlatma: Reçetesiz satılan veya profesyonel kimyasal tedaviler dişlerin parlak beyaz görünmesini sağlayabilir. En sık görülen yan etkisi diş hassasiyetidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba ben 14.5 yaşındayım benim üst dişlerimin önleri aşırı derece çürüdü ben buna napmam gerek gömme yada takma istemiyorum ne gibi bir tedavi yapıla bilir artık bıktım bu dişle ortalıkta gezmekten anlıyacagınız lütfen bi yrdım edin
  dolasyla agız kokuyo yani dolgumu temizlememi ne olur cvp beklicem

  Sağlık

  Nazlı kardeş, yaşın baya küçün bu yaşta önemli bi sorunlar karşı karşıyasın, tavsiyem bir diş hekimine mutlaka görün.

  Sağlık

  farkındayım ciddi bi sorunla karşı karşıya oldugumun ama takma yada gömme dio bende böle bişi istemiom sizce hangisi uygun

  Sağlık

  herşey için thnak you

  Sağlık

  dişimin sol arkasında et çıktı ve beni hissedilir şekilde rahatsız ediyo ne yapmalıyım şuan 22 yaşındayım önce 20li dişimin çıktığı düşündüm ama aynayla bilşe görünüyo bu sol yanağımın en arkasında bi et çıkmış napacamı bilmiyorum doktora gidicem elbette ama sizinde tavsiyelerinizi bekliyor olucam.

  Sağlık

  ya anladıysam bir şey arap olim:(

  Sağlık

  ayrıca benim ocakda dişim çıktı ama tekrar oluşmadı azaz büyüyor ve 10 yaşındayım

  Sağlık

  yan dişlerim çok ağrıyor hangi ilacı öneriyorsunuz

  Sağlık

  merhaba!ben 12 yaşındayım.benim bir dişim çıktı.başka bir dişim çıkmak üzere…ama ben süt dişlerimi döktüm diye biliyorum dökülmemişe niye dökülmedi???

  Sağlık

  merhaba ben 16 yaşındayım ve yan dişlerimden biri kırıldı ama çok az bir kırılma ondan sonra o kırılan bölgede et çıktı ve bazen çok ağrıyor bazen hiç birşey olmuyor ama ağrıdığı zaman çok ağrıyor…sizce ne yapmalıyım bildiğiniz bir şey varmı?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DİŞLERİNİZİN 5 DÜŞMANI
Diş Beyazlatma Zararlı Mı
Ağız Yaraları
Diş Eti Hastalıkları
Civanın Sağlığa Zararları
AĞIZ KURULUĞU AĞIZ KOKUSU YAPIYOR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.