DİŞETİ ŞİŞMESİNE NE İYİ GELİRDişeti Şişmesine Ne İyi Gelir

Diş etlerindeki şişme bir dizi faktörden kaynaklanır. Diş eti hastalıkları, yiyecek veya içeceklerden kaynaklanan tahrişler, diş çürümesi, yetersiz beslenme veya diğer oral sorunlar diş etlerinde şişmeye neden olabilir. Diş etlerindeki şişkinlik için aşağıda çeşitli çözüm önerileri bulunmaktadır. Fakat unutulmaması gereken husus, bu şişkinliğin kesin nedeni için diş hekimine gidilmesi gerektiğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yöntem 1: Diş etlerini rahatlatma

1. Öncelikle şişkinliğin nedeninin öğrenin. Çoğu zaman şişkinlik diş etlerindeki bir rahatsızlıktan kaynaklandığı gibi başka birçok nedenden dolayı da şişebilir. Bu yüzden şişkinliğin nedeninin belirlenmesi tedavi yaklaşımı olarak da yol gösterici olacaktır. Evde bakım yapmak mı yoksa bir hekime mi görünmek gerektiği netleşir. Şişkinliğin yaygın bazı nedenleri şunlardır:

 • Yanlış fırçalama veya diş ipi kullanma teknikleri: Birçok durumda, şişmiş diş etleri kötü ağız hijyeni sonucu dişler ve diş etleri arasındaki çizgide oluşan plaklardır. Bunun üstesinden gelmek için, dişleri düzenli olarak fırçalamak ve plak oluşumunu engellemek için diş ipi kullanmak gerekir. Buna ek olarak, diş ipinin yanlış ve kabaca kullanılması da diş etlerine zarar vererek şişkinliğe yol açar.
 • Gingivitis ve periodontitis: Eğer iyi bir ağız hijyeni sağlanmaz ve devam ettirilmezse gingivitis ve periodontitis gibi dişeti hastalıkları kolayca gelişebilir. Gingivitis diğerine göre daha hafiftir ve erken müdahale edilirse tersine çevrilebilir. Periodontitis ise daha ciddidir ve diş kaybına neden olabilir. Bu dişeti hastalıklarından birinden şüpheleniyorsanız bir diş hekimine görünmeniz gerekir.
 • Ağız ülserleri: Diş etleri üzerinde oluşan ağız ülserleri ağrı ve şişliğe neden olur. Genellikle görünüş itibariyle pamukçuğa da benzeyen ağız ülserleri ortası beyazımsı ve kenarları kırmızıdır. Tek seferde birden fazla ağız ülseri görülebilir. Bu ülserler tedavi edilebilir ve bulaşıcı değildir.
 • Kemoterapi: Kemoterapi birçok talihsiz yan etkilerinden biri de ağrıyan, şişen ve kanayan diş etleridir. Aynı zamanda diş etlerindeki ağrılı ülserlerin ve yaraların büyümesine de neden olabilir. Bu belirtiler rahatlamış olmasına rağmen kemoterapi tedavisi devam etiği sürece onlar da devam edecektir.
 • Sigara: Sigara içilmesi ve diğer tütün ürünlerinin kullanılması da yaygın şekilde ağrılı, şiş diş etlerine sebebiyet verir. Tütün ürünleri kullanan insanlarda, tütün ürünü kullanmayanlara göre diş eti hastalığı gelişme olasılığı daha yüksektir. Sonuç olarak, diş etlerindeki şişkinlikleri gidermek için ilk olarak sigaranın bırakılması gerekir.
 • Hormonlar: Hormonların salınımında meydana gelen bir artış, diş etlerine kan akışını da arttırarak şişkinliğe yol açabilir. Bu hormonlar ergenlik, adet görme, gebelik ve menopoz sırasında üretilen hormonlardır. Ayrıca bu hormonların salınmasına bazı doğum kontrol hapları da etki eder.

2. Üst dişetlerinin yüzeylerini yavaş, nazikçe ve dairesel hareketlerle fırçalayınız. Yukarıda da belirtildiği gibi, diş etlerinde şişlik genellikle diş üzerinde biriken plak sonucu olabilir. Yapılabilecek en iyi şey, plakları temizlemek ve düzenli şekilde hem fırçalama hem de diş ipi kullanarak diş eti hastalıklarını önlemektir. Günde en az iki defa sabah ve akşam olmak üzere fırçalamak gerekir. Mümkünse yemeklerden sonra da fırçalanması bakterilerin ağızda çoğalmaması için önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Yumuşak naylon-kıl fırçası kullanın. Bu tarz diş fırçaları tahrişe neden olmadan dişlerin temizlenmesi sağlar. Dişetlerinde şişlik olduğu zaman hem diş etlerinin daha fazla şişmemesi hem de dişteki mine tabakasının çizilmemesi için sert veya orta sertlikte diş fırçası kullanımından kaçının.
 • Sert bir şekilde diş fırçalamak iyi bir fırçalama anlamına gelmez. Diş etleri ve dişin mine tabakası hassas olduğundan dolayı sert şekilde fırçalamak faydadan çok zarar verebilir. Dişlerin arasındaki boşlukları temizlemeye pek yaramayan iler geri diş fırçalama hareketlerinden kaçının.
 • Diş eti iltihaplarını önlemek için tasarlanmış olan diş macunlarının kullanmaya çalışın. Çoğu diş macunu markasında gingivitis ile mücadele edici bileşenler kullanılmaktadır.

3. Diş ipleri daha çok diş aralarında fırçanın ulaşamadığı yererdeki yemek artıklarını ve plakları çıkarmada işe yarar. Günde bir defa kullanılması önerilir. Daha fazla kullanılması diş etlerinde tahrişe yol açabilir.

 • Diş ipi kullanımı birçok kişi tarafından ihmal edilmektedir. Kimileri de kullanırken çok sert veya günde bir defadan fazla kullandığı için hassas olan dişeti dokusuna zarar vermektedir. İpi birden diş arasından aşağı bastırmak yerine sağa sola kaydırarak kullanmak gerekir.

4. Ağzınızı saf su veya tuzlu su çözeltisi ile gargara yapınız. Tuzlu su çözeltisi gargarası diş etlerindeki şişkinliğin azaltılmasında kullanılan en eski fakat en etkili yöntemlerden biridir. Tuz, antibakteriyel ajan olarak çalışır ve diş etleri üzerinde ve diş aralarında yerleşen bakterileri temizleyerek diş etlerindeki inflamasyonu azaltır.

 • Gargara yapma: Ilık bir su bardağı içinde bir çay kaşığı tuz eriterek kendiniz tuzlu su çözeltisi yapabilirsiniz. Ağzınıza alarak çalkalayınız ve dişlerin arasına girişine izin veriniz. Çok tuzlu su yutmayın.
 • Benzer bir sonuç, yaklaşık 30 saniye boyunca su ve taze limon suyu karışımını yanak içi çevresinde gargara yaparak elde edilebilir. Bu çözüm tuzlu su çözeltisi kadar etkili olmayabilir fakat tadı muhtemelen daha iyi olacaktır.
 • Tuzlu su çözeltisi aynı zamanda boğaz ağrılarını hafifletmek ve yaraları dezenfekte etmekte de kullanılabilir.

5. Sıcak ve soğuk kompresler kullanın. Sıcak ve soğuk kompres diş etlerindeki yaralar ve şişkinlikler için kolay ve acil yardım sağlar. Soğuk kompres şişliği etkili şekilde azaltırken sıcak kompresler de ağrı giderici etki yapar. Soğuk ve sıcak uygulamaları yaparken doğrudan diş etlerine uygulamak ani sıcaklık değişimlerinden dolayı diş etlerinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu yüzden yanak yüzün kısmına uygulayınız.

 • Sıcak kompres yapmak için, ılık (sıcak değil) suya daldırılmış bir bezi yüzünüze dayayınız. Diş eti ağrısı azalıncaya kadar tutunuz.
 • Soğuk kompres yapmak içinse, küçük, temiz bir bez ya da kağıt havlunun içine buz küplerini sarınız. Alternatif olarak dondurucuda saklanmış özel buz paketleri de kullanılabilir. Şişkinlik ininceye ve bölge uyuşuncaya kadar yüzünüze soğuk kompresi uygulayınız.Dişeti Şişmesi Nasıl Geçer

6. Diş etlerini tahriş edici maddelerden kaçının. Özellikle diş etlerinin şişmiş olduğu ve ağrılı olduğu zamanlarda alkol ve sigara içilmesi gibi şişkinliği daha da kötüleştiren unsurlardan kaçınmak gerekir. Bunlara ek olarak, ağız hijyeni için kullanılan ağız gargaralarının sert olanları da diş etlerindeki şişkinliği kötüleştirebilir. Bu nedenle bir süre bu ürünlerin kullanımına ara verilmesi faydalı olacaktır.

 • Bol su içiniz. Bol su içilmesi ağızdaki yemek artıkları ve bakterilerin temizlenmesini sağlayarak daha fazla plak gelişimini sınırlar. Buna ek olarak, içilen suyun ağızdaki tükürük salgısını arttırması da tükürük sıvısının bakteri öldürme özelliğinden dolayı, dolaylı olarak bakterilerin çoğalmasını önler.
 • Diş etlerine yavaşça masaj yapmayı deneyiniz. Bu şekilde bir masaj, hem ağrıyı azaltacak hem de diş etlerinde kan dolaşımını arttırarak inflamasyonun azalmasına da yardımcı olacaktır. Yaklaşık bir dakika boyunca şişmiş diş etlerine nazik, dairesel hareketlerle masaj yapınız. Bunu yapmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan ve tırnaklarınızı kısa ve temiz olduğundan emin olunuz. Bakterilerin yayılmasını önlemek için en çok kullandığımız organımız olan ellerin temizliğine dikkat edilmesi önemlidir.
 • Biraz karanfil yağı sürünüz. Karanfil yağı şişmiş olan diş etlerinde ağrı ve inflamasyonu azaltma konusunda etkisi kanıtlanmış doğal bir tedavi yöntemidir. Parmak ucunuzla şişmiş diş etlerine doğrudan günde üç kez az bir miktarda karanfil yağı sürünüz. Ya da alternatif olarak, bir bardak su içine birkaç damla karanfil yağı damlatarak ağızda gargara yapabilirsiniz. Karanfil yağını eczanelerde bulabilirsiniz.

Yöntem 2: Diş etlerinde Şişkinliğin Önlenmesi

1. Bunun için ilk olarak günde en azından 2 veya 3 kez dişlerinizi yumuşak ve doğru şekilde fırçalayın. Dişlerinizi fırçalamanız ağızdaki plakları ortadan kaldırarak diş eti hastalıkları ve diş çürümesine karşı savaşılmasını sağlar. Aslında, neredeyse tüm ağız sağlığı sorunları tutarlı ve kapsamlı bir diş hijyeni ile önlenebilir. En azından akşamları ve sabahları birer kez ve mümkünse yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması önerilmektedir.

2. Normal bir ağız hijyeninin rutin ve önemli bir parçası olan diş ipi kullanımını unutmayınız. Ağız sağlığı için önemli yere sahip olan diş ipi ne yazık ki çoğu kişi tarafından ihmal edilmekte veya hiç kullanılmamaktadır. Diş ipinin kullanılması, diş fırçasının ulaşamadığı dişler arasındaki yemek artıkları ve bakterileri temizler.

 • Diş ipini yavaşça ve hassas olan dişeti dokusuna zarar vermeden kullanmaya dikkat ediniz. Dişlerin arasındaki bakterilerin bir bölümden başka bir bölüme geçişini önlemek için birkaç ayrı parça kullanınız.
 • Uzun diş iplerini kullanmakta zorlanırsanız, plastik veya ahşap saplı olan çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

3. Diyetinizin C vitamini, kalsiyum ve folik asit açısından zengin olmasına özen gösterin. Yetersiz beslenme de diş eti rahatsızlıklarına yol açabilir. Özellikle, yeterli miktarda C vitamini, kalsiyum ve Folik asit içeren bir diyetle beslenmek önemlidir. Bunun nedeni, kalsiyum eksikliği olan insanlarda diş eti hastalıklarının gelişme olasılığının daha yüksek oluşudur. Ayrıca C vitamini ve folik asit diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlayarak gingivit (diş eti iltihabını) önlediği gerçeğidir. Günlük olarak multi-vitamin hapları alabilirsiniz. Taze meyve ve sebzelerden mümkün olduğunca bol tüketiniz.

 • C vitamini kaynağı olarak papaya, biber, çilek, brokoli, ananas, Brüksel lahanası, kivi, portakal, kavun ve lahana tüketilebilir.
 • Kalsiyum içinse en iyi kaynak olarak sardalye, tofu, somon, soya sütü, tahıl ve lahana ile birlikte süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri önerilir.
 • Folik asit düzeyi yüksek olan yiyecekler arasında koyu, yapraklı yeşillikler, brokoli, kuşkonmaz, bezelye, fasulye, mercimek, kereviz, avokado ve narenciye yer alır.

4. Asla sirke veya limon suyu ile gargara yapmayınız. Asitler, dişleri aşındırdığı için ağzınızı su ile çalkalayınız.Dişeti Şişmesi Nasıl Azaltılır

5. Yeterince uyuyun ve stresten kaçının. Yorgunluk kişinin yüzünde ve diş etlerinde şişliğe neden olur. Bu nedenle günde en az yedi sekiz saat gece uykusu alınması önemlidir. Stres “kortizol” olarak bilinen bir kimyasal salgılayarak vücudun değişik yerlerinde ve diş etlerinde inflamasyona neden olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca stresten uzaklaşmak ve stresi kontrol altına almak gerekir.

 • Düzenli egzersiz yaparak da stres azaltılabilir. Egzersiz iyi bir ruh hali sağlayan mutluluk verici hormonların salgılanmasını sağlar. Buna ek olarak, egzersiz yorgunluk yarattığı için geceleri daha iyi uyumaya yardımcı da olur. Kısacası egzersiz yapılması her açıdan fayda sağlar.
 • Ayrıca yürüyüşe çıkmak, kitap okumak ve banyo yapmak da stresi azaltmak ve rahatlamak için başvurulabilecek aktivitelerdir. Yatmadan önce kendinizi aşırı uyarıcılardan korumak adına televizyon ve bilgisayarı en az bir saat öncesinden kapayınız.

6. Sigara içiyorsanız bırakınız. Daha önce de belirtildiği gibi, sigara dumanı diş etlerini tahriş ederek diş eti hastalıklarına yakalanma riskini arttırır. Mümkün olduğunca sigarayı azaltmak ve bırakmak vücudun genel sağlığı ve diş eti sağlığı için çok önemlidir.

7. Diş temizliği ve muayene için belli aralıklarla diş hekimine uğrayınız. Şişmiş diş etleri genellikle plak, mikroplar ve diş çürümesi gibi daha ciddi diş sorunlarının tezahürüdür. Bu yüzden diş etleri sürekli olarak şişkin ise bir hekimden randevu alınız. Şişkinliğin neyden kaynaklandığı ve dişlerin ve diş etlerinin genel durumu bir muayene ile ortaya çıkacaktır. Dişler ve diş etleri ile ilgili herhangi bir şikayetiniz yoksa bile yılda en az iki kez diş hekiminize uğramak gerekir.

İpuçları

 • Diş fırçalarken çok sert fırçalamadığınızdan ve diş etlerini tahriş etmediğinizden emin olunuz. Dişlerin ve diş etlerinin zarar görmemesi için yumuşak fırçayla, nazikçe ve dairesel hareketlerle fırçalama yapınız.
 • Eski diş fırçaları bakteri yuvası haline gelebildiği için mümkün olduğunca her ay diş fırçasını değiştiriniz.
 • Diş ipi kullanım alışkanlığınızda bir değişiklik olduysa, mesela bir süre hiç kullanmadıktan sonra tekrar kullanmaya başlarsanız, diş etlerinizde ilk hafta kızarıklık, kanama ve inflamasyon gerçekleşebilir. Diş etlerinin sağlığı için diş ipini ihmal etmeyin.

Uyarılar

 • Evde ağrıları yatıştırmanın yolları bulunsa da, diş etlerindeki şişkinliğin süreklilik göstermesi halinde bir diş hekimine uğramak gerekir. Çünkü diş iltihabının arkasındaki hastalıklar potansiyel olarak diş ve diş etlerinde daha ciddi hasarlara yol açabilir.
 • Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içecekleri tüketirken dikkatli olun. Özellikle yaşlı insanlarda diş etleri sıcak içeceklere karşı hassasiyet gösterir. Hem sindirim sistemi hem de diş etlerinin sağlığı için aşırı soğuk, buzlu içecekler ya da çok sıcak çaylar, kahveler ve çorbalardan kaçınılması önerilir. Bu tür çok sıcak veya çok soğuk içecek ve yiyecekleri en azından ılık oluncaya kadar beklemek en iyisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Melis

  ya benim diş etim çok şişti çok ağrıyor şu an abim ile tatildeyiz çok ağrıdığı içindiş de fırçalayamıyorum lütfen yardım edinnnnnnn
  ACİLLL

  Fatih

  Harika bir site ne ararsam var tsk ederım bu bılgıler cok acık ve net ne dıcem bılemıyorum harıka bılgıler var bipolar bozuklugu var bende hastayım bide onu bakıcam yaksamlar

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağızda Metalik Pas Tadı
Bozuk Dişler
Diş Eti Çekilmesi Nedenleri
DİŞLERİNİZİN 5 DÜŞMANI
Diş Eti İltihabı (Gingivit) Tedavisi ve Testleri
AĞIZ KENARINDAKİ YARALAR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.