DİSKEKTOMİ

Diskektomi işlemi omurgadaki fıtıklaşmış olan hasarlı diskin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Fıtıklaşmış bir disk çevresindeki sinirlerde tahriş veya sıkıştırma yaparak ağrı, uyuşukluk veya güçsüzlüğe neden olabilir. Bu güçsüzlük kollar ve bacaklardan aşağı doğru da yayılabilir. Diskektomi, yayılan bu tür belirtilerde en iyi şekilde çalışmaktadır. İşlem sırt ağrısı ya da boyun ağrısı için daha az yararlı olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sırt ağrısı ya da boyun ağrısı çeken çoğu insanda ağrı kesici ilaçlar veya fizik tedavi yöntemleri gibi koruyucu tedaviler önerilmektedir. Koruyucu tedavilerle birlikte belirtiler daha da kötüleşirse doktorunuz diskektomi önerebilir.

Diskektomi işlemini gerçekleştirmek için çeşitli yollar vardır. Birçok cerrahın şimdilerde kullandığı diskektomi türü, küçük kesilerin yapıldığı ve mikroskop kullanılan bir tedavi yöntemidir.

İŞLEM NİÇİN UYGULANIR?

Bir diskektomi ameliyatı, bel fıtığına sebep olan omurga sinirlerinin üzerindeki basıncı azaltmayı hedefler. Bel fıtığına rüptüre olmuş, şişkin disk veya disk prolapsusu da denmektedir. Bel fıtığı disklerdeki yumuşak malzemenin bazı sert dış çatlaklardan dışarı sızması ile oluşur.
Doktorunuz aşağıdaki durumlarda diskektomi önerebilir:
• Sinirlerdeki zayıflama nedeniyle ayakta durma veya yürümede zorluk yaşanıyorsa,
• Konservatif (koruyucu) tedavi ve fizik tedavi yöntemlerin olumlu etkide bulunmaması ve sıkıntıların altı aydan fazla devam etmesi,

Sponsorlu Bağlantılar

• omurga kanalı içindeki bir disk parçasının sinirler üzerine basması,
• Kalçalar, bacaklar, kollar ve göğüs içine doğru yayılan ve başa çıkılması güç hale gelen ağrıların oluşması gibi.

RİSKLERİ NELERDİR?

Diskektomi genellikle güvenli bir işlemdir. Ama tüm operasyonlarda olduğu gibi, diskektomi işleminde de komplikasyon riski vardır. Potansiyel komplikasyonlar şunlardır:
• Kanama
• Enfeksiyon
• Omurilik sıvısında sızıntı,
• Omurga ve çevresindeki kan damarları veya sinirlerde yaralanma,
• Omurga etrafındaki koruyucu tabakada yaralanma gibi.

NASIL HAZIRLANMALI?

Ameliyattan belirli bir süre önce yeme ve içmeyi kesmeniz gerekebilir. Doktorunuz size özel talimatlar verecektir.

İŞLEMDEN NELER BEKLENMELİ?

Diskektomi sırasında cerrahlar genellikle genel anestezi kullanırlar ve diskektomi işlemi sırasında bilinçsiz olursunuz. Anestezik ilacı bir gaz maskesi ile teneffüs ederek veya toplardamar içine enjeksiyon yoluyla alabilirsiniz. Fıtıklaşmış olan alana ulaşmak için küçük miktarda omurga kemiği ve bağ dokusunun alınması gerekebilir.

İdeal olarak, sinire basınç uygulayan disk parçası alınmaktadır ve ilgili yerde rahatlama sağlanmaktadır. Diskin geri kalan çoğu kısmı zedelenmeden bırakılmaktadır. Eğer tüm diskin dışarı alınması gerekiyorsa, doktorunuz bir kemik parçası ile boşluğu dolduracaktır. Bu kemik parçası kadavradan veya kişinin kendi pelvis bölgesinden alınır. En kötü ihtimalle yerine sentetik bir kemik bırakılır. Bitişik omurlar sonra metal donanım ile birlikte kaynaşır.

Diskektomi sonrası:
Ameliyattan sonra, sağlık ekibi ameliyat ve anestezi komplikasyonlarını izleyebilmek için hastayı bir iyileştirme odasına (servis odasına) alırlar. Eğer hastanın başka ciddi durumları varsa bir iki gün daha hastanede kalması gerekebilir. Ancak sağlık durumu el veriyorsa, ameliyat olunan aynı gün bile taburcu olunabilir. Kaldırdığınız ağırlığa bağlı olarak yük kaldırma, yürüme, oturma ve diğer günlük işlerinize büyük olasılıkla bir kaç hafta sonra dönebilirsiniz. Diskektomi işleminden sonraki birkaç hafta boyunca yük kaldırmanızı ve vücudunuzu bükmenizi gerektiren aktivitelerden kaçınılması gerekir. Ayrıca birkaç ay boyunca uzun süreler boyunca oturmaktan da kaçınmalısınız. Bir fizyoterapist omurga etrafındaki kasların gücünü ve esnekliğini artırmak için egzersizler öğretebilir.

SONUÇLAR

Diskektomi cerrahisi sonrası sinir baskısı nedeniyle bel fıtığı belirtileri açık olan hastaların çoğunda belirtilerde azalma görülmüştür. Diskektomi ameliyatı tekrar fıtık olmayacağınızı garantileyen kesin bir tedavi değildir. Bu nedenle omurgayı yeniden yaralamaktan kaçınmak için, doktorunuz size geniş esneklik isteyen ya da tekrarlayıcı, bükme, kıvırma veya kaldırma gerektiren bazı faaliyetleri sınırlamanızı önerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Siyatik
Kuru İğne Tedavisi
Hamilelikte Bel Fıtığı
Riskli Egzersizler
Bel Fıtığından Korunmak
Bel Fıtığı Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.