DIŞKI KAÇIRMA NEDENLERİ NELERDİR?

Anal inkontinans ya da dışkı kaçırma şeklinde adlandırılan durum, birtakım fizyolojik ve psikolojik nedenlere bağlı olarak dışkı ve gazın istemsiz olarak dışarı kaçmasıdır. Kaçırma gaz, şekilsiz dışkı ya da ileri vakalarda şekilli dışkı şeklinde olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

En yaygın nedenleri arasında ishal, kabızlık ve kas ya da sinir hasarı gösterilebilir. Kas ve sinir hasarları çoğunlukla yaşlanma ya da doğum ile ilişkili olmaktadır.

Sebebi ne olursa olsun dışkı kaçırma kişiler için utanmaya sebep olabilecek bir durumdur. Böyle bir sıkıntısı olup yıllarca idare etmeye çalışan ve utancından dolayı doktor yüzü görmeyen birçok insan vardır. Ancak uygun tedavi seçenekleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile sıkıntı büyük ölçüde giderilebilir. Bunun için zaman kaybetmeden bir doktora görünmekten çekinmemelidir.

BELİRTİLER

Çoğu yetişkin sadece ishal olduğu zaman dışkı kaçırma sorunu ile karşılaşırken, bazı insanlarda ise kronik ve tekrarlı şekilde görülmektedir. Bu tür kronik hastalar:

• Rektumdan gaz, sıvı veya katı şeklinde dışkı geçişini kontrol edemezler.
• Tuvalete zamanında yetişemezler.

Sponsorlu Bağlantılar

Dışkı kaçırma, çocuklar dahil bazı insanlarda ise iç çamaşırında az miktarda kirlenmeye neden olabilen küçük bir sorundur. Ancak sürekli olarak bu problemle karşı karşıya kalan hastalarda durum psikolojik yönden yıkıcı olabilmektedir.
Dışkı kaçırmaya,

• İshal
• Kabızlık
• Gaz ve şişkinlik gibi diğer sorunlar da eşlik edebilir.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Dışkı kaçırma problemi için etkili tedavi yöntemleri vardır. Bu yüzden bu problemi yaşayan yetişkinlerin çekinmeden bir doktora görünmeleri önerilir. Aynı durumda olan çocukların da ebeveynleri tarafından erken bir şekilde doktora gösterilmesi gerekir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi bunda da erken teşhis konması ve altta yatan nedenin belirlenmesi tedaviyi kolaylaştıracaktır.

NEDENLERİ

En yaygın nedenleri şunlardır:

Kas hasarı: Rektumun çıkış halkasında bulunan “Anal sfinkter” adı verilen kaslar istemli şekilde dışkı tutmayı ve bırakmayı sağlar. Bu kaslarda meydana gelen bir hasar dışkı tutmayı güçleştirebilir. Bu tür kas hasarları özellikle doğum sırasında “epizyotomi” veya “forseps” kullanılmasından kaynaklanabilir. Epizyotomi, bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak için uygulanan cerrahi kesiye denir. Forseps ise, bebek başının çıkışını kolaylaştırmak için kullanılan kaşık benzeri cihazdır.

Sinir hasarı: Dışkılamayı başlatan ve sfinkter kasının kontrolünü sağlayan sinirlerin zarar görmesi dışkı kaçırılmasına neden olabilir. Sinir hasarına doğum yapma, dışkılama sırasında ıkınma, omurilik yaralanması veya ilgili bölgeye alınan bir darbe neden olabilir. Diyabet ve çoklu skleroz gibi bazı hastalıklar da bu sinirleri olumsuz şekilde etkileyerek dışkı kaçırmaya neden olabilir.
Kabızlık: İleri derecedeki kronik kabızlıklar kuru, sert ve şekilli dışkı geçişine neden olmaktadır. Haliyle rektum ve bağırsakta gerilmeler, zayıflamalar yaşanır ve daha sulu olan dışkının tutulamaması söz konusu olur. Kronik kabızlık da bu şekilde sinir hasarına yol açarak dışkı kaçırmaya neden olmaktadır.

İshal: Katı dışkının rektum içerisinde tutulması sulu dışkının tutulmasından daha kolaydır. Dolayısıyla ishal dışkı kaçırılmasını olası hale getirmektedir.

• Rektumun dışkı tutma kapasitesinde azalma: Normalde, rektum bölgesi dışkıyı tutmak için uzar ve genişler. Ancak rektumda yaralanma olması, rektal duvarın ameliyat geçirmesi, radyasyon tedavisi veya inflamatuvar barsak hastalıklarının varlığı rektumun gerektiği kadar gerilmesine imkan tanımaz ve fazla olan dışkı sızıntılarla dışarı çıkar.

Ameliyat: Rektum veya anüsteki genişlemiş damarların tedavi işlemleri ile hem rektum ve hem de anüsü ilgilendiren karmaşık ameliyatlar kas ve sinir hasarlarına yol açarak dışkı kaçırılmasına neden olabilir.

Diğer koşullar: Rektumun anüsten aşağı sarkmasına yol açan “rektal prolapsus” veya kadınlarda rektumun vajinaya doğru çıkıntı yaptığı “rektosel” durumları da dışkı kaçırma sebeplerindendir.

KİMLER RİSK TAŞIYOR? KİMLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜR?

Aşağıda belirtilen bazı risk faktörleri dışkı kaçırma problemi ile karşılaşma olasılığını arttırmaktadır:

Yaş: Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen çoğunlukla orta yaşlı kişilerde ve daha ileri yaşlardaki insanlarda daha yaygın görülür. 40 yaşın üstündeki kadınların yaklaşık 10 da 1 inde dışkı tutamama problemi vardır.
Kadın olunması: Kadınlarda erkeklere göre biraz daha sık görülür. Bunun bir nedeni doğum sonucunda ortaya çıkan komplikasyonlar olabilir. Ancak dışkı kaçırmanın 40 yaşından sonra daha sık görülmesi başka faktörlerin de etkili olduğunu göstermektedir.
Sinir hasarı: Dışkı kontrolünü sağlayan sinirler, uzun süreli diyabet ve çoklu skleroz gibi hastalıklardan dolayı zarar görerek dışkı kaçırılmasına yol açabilir.
Demans (bunama): Dışkı kaçırma geç evre Alzheimer hastalığı ve Demans durumlarında sıklıkla karşılaşılmaktadır.
Fiziksel engeller: Bedensel engelli olan hastalar zamanında tuvalete yetişemeyebilir. Ayrıca rektal sinir hasarına yol açan sakatlıklar da risk faktörlerinden biridir.

KOMPLİKASYONLAR

Dışkı kaçırmaya bağlı gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır:

Psikolojik sıkıntılar: Kişinin vücut fonksiyonları üzerindeki kontrolünü kaybetmesi utanma, hayal kırıklığı, öfke ve depresyona yol açabilir. Bu yüzden dışkı kaçırma sorunu yaşayan kişilerin sosyal çekincelerden dolayı sorunu gizlemeleri yaygındır.
Deri tahrişi: Anüs çevresindeki deri hassas ve duyarlıdır. Dışkı ile sık sık temas etmesi ağrı, kaşıntı ve potansiyel olarak tıbbi tedavi gerektiren yaralara (ülserlere) yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lupus Hastalığı
Kanlı İshal İle Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?
DİZ ARKASINDA AĞRI NEDENLERİ NELERDİR?
İnsanlarda Cinsiyetin Belirlenmesi
DİZDE ÇITIRDAMA, KIKIRDAMA, TIKIRDAMA, SES GELMESİ
Farenjit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.