DIŞKI KAÇIRMA (ANAL İNKONTİNANS)

Dışkı kaçırma tıbbi olarak anal yetmezlik olarak da isimlendirilir. İlerlemiş yaşlarda görülebilen bu rahatsızlık kadınları erkeklere oranla daha fazla etkilemektedir. Erken dönemde gaz tutamama olarak kendini belli etse de sonraki dönemlerde dışkının kontrol kaybı ile belirgin hale gelebilir. Ciddi sosyal izolasyona yol açabilen anal inkontinans tedavisi mümkün olabilen bir hastalıktır. Anal bölgede dışkı (gaita) kontrolünü anüsü çevreleyen kaslar sağlamaktadır. Dışkı kontrolünü sağlayan bu kaslar yada bu kasları uyaran sinirlerde oluşan bir hasar dışkı kontrolünün kaybına veya azalmasına yol açabilir. Hastanın şikayetleri dinlenir ve yapılan muayenede tanı konur ve çoğu kere ek bir incelemeye ihtiyaç duyulmaz. Ancak genç hastalarda durum farklı olabilir. Özellikle gaz ve sıvı gaitayı (dışkı) tutamayan hastalarda laktoz intoleransı adı verilen durumdan bahsedilebilir ve bu hastalığa yönelik testler ayrıcalıklı olarak yapılmalıdır. Dışkı kaçırmaya inflamatuvar bağırsak hastalıkları (iltihaplı bağırsak hastalıkları) da neden olabilir. Bu durumda da hastalığı belirleyebilmek için kolonoskopi yapılması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ameliyatla tedavi planlanan hastalarda makat içi basıncının ölçülmesini sağlayan – monometrik denilen bir yöntem- ve anal kanalın ultrason ile değerlendirilmesi gerekebilir.

Anal inkontinansın derecesine göre tıbbi tedavi veya cerrahi tedavi yapılır. Örneğin, nadiren gaz ve sıvı gaita kaçıran hastalarda tıbbi olarak çoğu kez başarılı olunabilmektedir. Fakat katı dışkı kaçamağı olan hastalarda ise tıbbi tedavi çoğu kez yanıt vermez. Bu grup hastalarda ancak cerrahi ile sonuç elde edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tıbbi tedaviye diyet düzenlemesi ile başlanır. Öncelikle bu amaçla hastanın bir hafta boyunca ne tükettiği tespit edilir. Bu bakımdan hangi besinin ne kadar dışkı içeriği ve kıvamını etkilediği hakkında bilgi edinilir. Ardından ise gaita kontrolünü azaltan gıdalar beslenme listesinden çıkartılır. Örneğin baharatlı gıdalar, yağlı yemekler, ızgarada pişirilen etler, aşırı karbonhidratlı gıdalar dışkıyı daha yumuşak ve kaygan hale getirir ve sonuçta inkontinans tedavisini güçleştirir. Benzer şekilde tatlandırıcılar, aşırı kafein tüketimi ve alkol içilmesinin de dışkı kaçırmasını kolaylaştırdığı konusunda hasta bilgilendirilir ve kullanımı mutlaka kısıtlanmalıdır. Bunların yapılması ile dahi hastada belirli bir miktar gaita kontrolü sağlanabilir. Ek olarak günde 20-30 gram arasında lif içeren kepek verilmesi de hasta için yararlı olmaktadır.

Bir diğer önemli konu ise hastanın tuvalet eğitimidir. Her gün aynı saatte tercihen sabah 7-8 saatleri arasında kahvaltıdan sonra tuvalete girmesi faydalıdır. Çünkü fizyolojik bir refleks olarak gastrokolik refleks sabah kahvaltısından sonra oluşur. Ve bu saatler arasında tuvalete çıkılması rahat dışkılamayı sağlar ve hastayı da gün boyunca rahat ettirir. Sıvı dışkının kontrol edilmesi katı dışkının kontrol edilmesinden daha zordur. Bu sebeple hastaya dışkı sertleştirici ilaçlar verilmeye başlanabilir.

Bir diğer önemli konu bio feed back’ tir. Hastaya Bio feed back amaçlı kegel egzersizleri yaptırılabilir. Basit bir ifade leğen kemiğinin içinde olan, idrar ve dışkı kaslarının kontrolünü sağlayan kaslara yönelik yapılan bu egzersizlerde 10 saniye süre ile aynen idrarını tutar gibi hasta kaslarını aralıklı olarak kasar ve ara verir. Arka arkaya 5-10 tekrar yapılabilir. Tüm bu sıralananların hepsi hastada büyük oranda faydalı olmaktadır. Ancak hiçbir yararın görülmediği hastalarda cerrahi girişim gerekmektedir.

Yaklaşık 100 yılı aşkın süredir anal inkontinans için cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bu ameliyatların hiçbirisi %100 başarılı değildir. İlk yapılan ameliyat 1897 yılında anal kanal etrafında 360 derece bant sarılması olarak tarif edilen bir girişimdir. İlerleyen tarihlerde anal kanalın kapatılmasını sağlayan kasların güçlendirilmesini amaçlayan girişimler denenmiştir. Bu ameliyatlarda hasarlı alanın onarılıp kuvvetlendirilmesi hedeflenmiştir. Laparoskopik herhangi çözüm de tedavide önemli bir parça olabilir. Çok az kısım hastada anal inkontinansa eşlik eden rektal prolapsus mevcuttur. Böylesi bir durumda makat karından yukarı çekilerek leğen kemiğine laparoskopik olarak sabitlenir. Genellikle karına çılan 3-4 adet 1-1,5 santimetrelik deliklerden yapılan bu ameliyat, rektal prolapsus tedavilerinin alternatiflerinden biri olarak literatürde yerini almaktadır.

Ana inkontinansın cerrahi tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise uylukta bulunan bir kasın anal kanal etrafına sarılması yöntemidir. Bu yöntemde uyluk iç yüzünde olan ince ve uzun bir kasın kısmen yeri değiştirilerek anal kanalın etrafına dolanması sağlanır. Başarı oranı ise % 35-45 civarında olan bu yöntem günümüzde nadir olarak kullanılmaktadır.

1980 yılında beri uygulanan silikon anal protez yerleştirilmesi işlemi tüm cerrahi işlemler arasında uygulaması en kolay ve en yüz güldürücü olan yöntemdir. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse şişirilebilen silikon bir halka anal kanal etrafına yerleştirilir. Ve kendisi kontrol ederek anüsün açılıp kapanmasını sağlar. Yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede takılan silikon sfinkler anal kanalı isteğe bağlı olarak açılıp kapanmasını sağlar ve hastanın şikayetlerini giderir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sigaradan Kurtulmak İçin İpuçları
Egzama Tedavisi
Göğüs Ağrısı İle Başka Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?
Mide Ağrıması
Yenidoğan Sarılığı
Boğaz Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.