DIŞKI RENKLERİ NE ANLAMA GELİRDışkı Renkleri Ne Anlama Gelir

Örneğin tuvalete çıktığınızda dışkının rengi yeşil gibi anormal bir renkte ise bunun için endişelenmeniz gerekir mi? Şeklindeki bir soruya uzmanlar şöyle cevap vermektedir:

Dışkı farklı renk aralığında gelebilir. Kahverengi ve hatta yeşilin tüm tonları normal olarak kabul edilir. Nadir durumlarda dışkı rengi ciddi bir bağırsak durumuna işaret eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Dışkı rengi genellikle ne yediğinize ve yağları eritmek için dışkıya katılan sarı-yeşil renkteki safra sıvısının miktarına göre değişir. Safra pigmentleri normalde sindirim sisteminde ilerlerken enzimler tarafından kimyasal değişime uğrayarak yeşilden kahverengine dönüşür.

Eğer dışkı rengi konusunda endişeleriniz varsa doktorunuza danışınız. Kan varlığına işaret eden parlak kırmızı veya siyah renkte ise vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekir.

Dışkı Rengi Ne anlama geldiği Muhtemel sebepler
Yeşil İshal gibi bir nedenden dolayı gıdalar ince bağırsaktan hızlı şekilde geçmiştir. Bunun sonucu olarak safra kimyasal değişime uğramak için yeterince zaman bulamaz. Yeşil lifli sebzeler, süte karıştırılan aromalar gibi yeşil renkli diğer besinler, demir takviyeleri vb.
Açık renkli, beyaz veya kil renkli Dışkıda safra eksikliği ve safra kanalı tıkanıklığına işaret edebilir. Fazla dozlarda Bizmut subsalisilat (kaopectate, Pepto-Bismol) ve diğer anti-ishal ilaçlarının alınması
Sarı, yağlı, kötü kokulu Çölyak hastalığı gibi emilim bozukluğundan kaynaklı dışkıda fazla yağ olması Bazen ekmek ve diğer tahıllarda bulunan protein gluteni.
Siyah Mide gibi bir üst sindirim yolunda kanama olması Demir takviyeleri, bizmut subsalisilat (kaopectate, Pepto-Bismol) ve siyah meyan.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Parlak kırmızı Genellikle kalın bağırsakta veya rektumda  hemoroitten kaynaklanan alt bağırsak kanamaları Kırmızı gıda boyası, pancar, kızılcık, domates suyu veya çorba, kırmızı jelatin veya içecek karışımları da dışkıya bu rengi verebilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Deride Yuvarlak Kızarıklıklar
Acil ve Ani İdrar Yapma İsteği
Obezite Ameliyatı Sonrası Zayıflama
Boğaz Ağrısı Nelere Yol Açar?
Kısaca DNA
İçtikten Sonra Çabuk Ayılma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.