Sponsorlu Bağlantılar

DIŞKIDA MUKUS GÖRÜLMESİ
Mukus sindirim sistemi astarı dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde, üretilen saydam ve yoğun bir maddedir. Mukus vücut yüzeylerini yağlar ve vücutta kayganlık sağlayarak ilgili maddelerin sorunsuz geçmesini sağlar. Dışkıda mukusun belirli miktarda olması aslında normaldir. Fakat, buna karşın ishal, ağrı veya kana eşlik eden önemli miktarda mukus enfeksiyon veya inflamasyon gibi bir bağırsak sorununa işaret eder. Dışkıda artan miktarlarda mukus oluşması kolon, rektum kanserleri veya barsak obstrüksiyonu bozukluklarını haber verebilir.

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi bağırsaklardaki inflamatuar sorunlar abdominal kramp ve şişkinliğe neden olabilir. İshal bu koşullar ile yaygın olarak görülsede kabızlık oluşabilir. Buna ek olarak, bağırsaklardaki bir zarar sonucu dışkıda kan görülmesi de muhtemeldir.

Sponsorlu Bağlantılar

İrritabl barsak sendromu ile birlikte benzer semptomlar ortaya çıkabilir. Bu hastalık inflamatuar bir durum değildir ve dışkıda kan ile karşılaşılması nadir bir durumdur. Gastrointestinal enfeksiyonu ile ilişkili olduğunda, dışkıda mukus görülmesine genellikle ishal ve karın ağrısı eşlik eder. Ayrıca dışkınızda kan görebilir ve ateşiniz yükselebilir.

Anal fissür (anüste yırtık veya çatlak), anal fistül (organ veya dokular arasında anormal delikler) ve rektal ülser gibi anüs ve rektumda meydana gelen birtakım problemler dışkıda mukus olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda, dışkı normal görünebilir veya kanlı olabilir. Gaita (dışkı) geçerken ağrınız oluşuyorsa kabızlık ve olası fekal impaksiyona yol açan bağırsak hareketlerinden kaçınmanız önemlidir.

Dışkıda mukus miktarının artması yada dışkıdaki mukusa diğer belirtilerin eşlik etmesi ciddi bir tıbbi sorun bir göstergesi olabilir. Eğer yüksek ateş veya kanlı dışkı varsa ya da idrarda azalma, koyu renkli idrar, artan susuzluk, yorgunluk ve baş dönmesi gibi dehidratasyon belirtileri ortaya çıkarsa (112) acil tıbbi yardım alın.

Dışkıda mukus özellikle de kalıcı olursa, bağırsak hareketlerinizde değişme ya da ateş varsa veya kötüleşirse de bu durumda acilen bir doktora görününüz. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
mustafa
19 Haziran 2013

dışkıda mukus tedavisi nedir?

Dışkıda mukusun nedeni önemlidir. Bir sağlık kurumunda teşhis yaptırabilirsiniz. Mukusun nedeni ortaya çıktığında buna bağlı tedaviler de uygulanacaktır. Bu durum genellikle ilaçla tedavilere cevap veren rahatsızlıklarıdr. Geçmiş olsun dileklerimizle.

taner
20 Aralık 2013

Kakamda fazla mukus var, devamlı külotum ıslanıyor,günde 8-9 defa tuvalete gidiyorum. Kaka devamlı küçük ve kaygan.Geçen sene yaptırdığım kolonoskopide İBS tespit ettiler.Barsaklarımda gaz yapan bakterileri ve mantarları yok etmek için ne yapabilirim

erhan
25 Mart 2014

hocam 1 haftadır kabızlık sorunu cekıyorum. ayrıca dıskı seklı hep aynı ve sert. az miktardada mukus bulunuyor. devamlı kullandıgım ılac var MİSOL kullanıyorum. bunun zararı varmıdır. tesekkur ederım

Bebeğimin kakasında sümüksü sıvı
17 Mayıs 2014

Merhaba hocam bebegim 54 gunluk kakasinda kan yok ama sumuk gibi uzuyo resmen bide kakasni yapamiyo yaparken agliyo bu durum bni cok uzuyo ne yapmaliyim bi cerraha gitmeliyim cvplarsaniz sevinirim tesekkuler.

Cemile hanım bebek kakasında görülen sümüksü sıvı genelde sindirim sorunlarına işaret eder. Bazı durumlarda sindirim kanalındaki bazı tek hücreli canlılar da bu duruma neden olabilir. Fakat bebeğin genelde anne sütü gibi rafine besinlerle beslendiği düşünülürse, bebeğinizin mikrop kaptığı söylenemez. Bebeğin durumunun ortaya çıkması için mutlaka bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Cihangir
23 Mayıs 2014

Merhaba, 18 yaşındayım ve uzun zamandır karın ağrım sebebiyle doktora gittğimde bağırsaklarında gaz var denildi ve geçildi. son bir haftadır dışkıda mukus gelmekte idi ancak bugün daha fazla geldi artış olduğnu gördüm.İnternetten okuduğum yazılar tedirgin etti beni hocam bu konuda fikrinize ihtiyacım var. Bu dışkıda mukus gelmesi ve bugün artması aciliyet gerektirir mi? Şimdiden teşekkür ederim, kolaylıklar…

Dışkıdan gelen mukus üzerinde durulması gerek bir belirtidir. Bu tür vakaların geneli Ameboid(bir tür tek hücreli canlı) bağırsak hastalıklarıyla alakalıdır. Tekrardan doktora görünerek dışkıdan gelen mukusu mytlaka vurgulayınız.

engin
16 Haziran 2014

hocam ilk olarak dışkıyı tam yapamıyodum sürekli halsizlik vardı yemek yediğimde karnım şişiyor ama tuvalet ihtiyacı olmuyordu kabızlıktır dedim ama dışkım cıvık ve az geliyordu genellikle sabah kahvaltıdan sonra tuvalet iihtiyacı oluyordu ama azdı dışkı daha var ama çıknıyor sanki içimde bişey engelliyor gibi bir defa karnım ağrıdı ara ara sancı şeklinde şimdi ise dışkıyı tam ama sümük gibi kaygan ve cıvık 2sene önce bağursak kurdu vardı doktora gitmedim internetten belirtilerine baktım makatta kaşıntı yok ama burun kaşıntısı var halsizlik devam ediyor bu belirtiler bağırsak kurdundan olabilirmi ne yapmalıyım hocam yardım edin.

Durumunuz bağırsak kurdundan ziyade amipli dizanteriyi andırıyor. Bir an önce bir doktora başvurmalısınız. Hastalığınızdan kurtulmanın yegane yolu uygun antibiyotikleri zamanında ve yeterli sürede kullanmaktır. Hastahanelerin dahiliye birimleri sizi muayene edecektir.

Ahmet
9 Temmuz 2014

hocam 14 yaşındayım bende kıl kurdu var. Bugunde dışkıda mukus gibi bişey gördüm nedır bu acaba kıl kurdumu buna sebep oluyor.

Kıl kurdu dışkıda sümüksü yapılara neden olmaz ancak kıl kurdu nedeniyle bağırsaklarınızda üreye bilecek tek hücreli canlılar bu sümüksü yapılara nedenolabilir. Amipli dizanteri dışkıda sümüksü yapılara neden olan bir rahatsızlıktır. Bir hekime görünmeniz çok önemlidir.

gökhan
15 Temmuz 2014

Hocam merhaba,
Aylardır ishal sorunu yaşıyorum. bir kaç kez belirli aralıklarla Flagyl (500mg) kullansam da ilk başta iyi geliyor fakat sonra tekrarlıyor. Dışkı da sürekli olmasa da bazen az bazen çok miktarda mukus oluyor. Bazen kramp şeklinde ağrılarım oluyor. çekilecek gibi değil artık. kesin bir tedavisi var mı bunun?

Ameboid kaynaklı bir bağırsak enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Tariflerinizden anlaşılan bu. Siz yine de bir doktora görünün derim. Hastahanelerin dahiliye(iç hastalıkları) bölümü sizi muayene edecektir. Geçmiş olsun.
Not: Durumunuz aciliyet içeriyor olabilir geç kalmayınız.

Eda
3 Ağustos 2014

Hocam kızım 1 yaşında mukus var kan yok 7-8 lökosti var önemlimidir?

Telaş edecek kadar önemli değildir. Ancak tedavi edilmelidir. Doktorunuzun kızınıza verdiği ilaçları titizlikle zamanında ve dozunda kullanınız. Geçmiş olsun.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağlıklı Kalmak İçin Kolay Bir Yol: MASAJ
Salmonella Besin Zehirlenmesi Belirtileri
Omega 3
KRONİK YORGUNLUK VE İMMÜN DİSFONKSİYON SENDROMU
Emes Nedir
Kehribar Taşı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.