DIŞKIDA MUKUS GÖRÜLMESİ
Mukus sindirim sistemi astarı dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde, üretilen saydam ve yoğun bir maddedir. Mukus vücut yüzeylerini yağlar ve vücutta kayganlık sağlayarak ilgili maddelerin sorunsuz geçmesini sağlar. Dışkıda mukusun belirli miktarda olması aslında normaldir. Fakat, buna karşın ishal, ağrı veya kana eşlik eden önemli miktarda mukus enfeksiyon veya inflamasyon gibi bir bağırsak sorununa işaret eder. Dışkıda artan miktarlarda mukus oluşması kolon, rektum kanserleri veya barsak obstrüksiyonu bozukluklarını haber verebilir.

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi bağırsaklardaki inflamatuar sorunlar abdominal kramp ve şişkinliğe neden olabilir. İshal bu koşullar ile yaygın olarak görülsede kabızlık oluşabilir. Buna ek olarak, bağırsaklardaki bir zarar sonucu dışkıda kan görülmesi de muhtemeldir.

Sponsorlu Bağlantılar

İrritabl barsak sendromu ile birlikte benzer semptomlar ortaya çıkabilir. Bu hastalık inflamatuar bir durum değildir ve dışkıda kan ile karşılaşılması nadir bir durumdur. Gastrointestinal enfeksiyonu ile ilişkili olduğunda, dışkıda mukus görülmesine genellikle ishal ve karın ağrısı eşlik eder. Ayrıca dışkınızda kan görebilir ve ateşiniz yükselebilir.

Anal fissür (anüste yırtık veya çatlak), anal fistül (organ veya dokular arasında anormal delikler) ve rektal ülser gibi anüs ve rektumda meydana gelen birtakım problemler dışkıda mukus olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda, dışkı normal görünebilir veya kanlı olabilir. Gaita (dışkı) geçerken ağrınız oluşuyorsa kabızlık ve olası fekal impaksiyona yol açan bağırsak hareketlerinden kaçınmanız önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dışkıda mukus miktarının artması yada dışkıdaki mukusa diğer belirtilerin eşlik etmesi ciddi bir tıbbi sorun bir göstergesi olabilir. Eğer yüksek ateş veya kanlı dışkı varsa ya da idrarda azalma, koyu renkli idrar, artan susuzluk, yorgunluk ve baş dönmesi gibi dehidratasyon belirtileri ortaya çıkarsa (112) acil tıbbi yardım alın.

Dışkıda mukus özellikle de kalıcı olursa, bağırsak hareketlerinizde değişme ya da ateş varsa veya kötüleşirse de bu durumda acilen bir doktora görününüz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  mustafa

  dışkıda mukus tedavisi nedir?

  Dışkıda mukusun nedeni önemlidir. Bir sağlık kurumunda teşhis yaptırabilirsiniz. Mukusun nedeni ortaya çıktığında buna bağlı tedaviler de uygulanacaktır. Bu durum genellikle ilaçla tedavilere cevap veren rahatsızlıklarıdr. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  taner

  Kakamda fazla mukus var, devamlı külotum ıslanıyor,günde 8-9 defa tuvalete gidiyorum. Kaka devamlı küçük ve kaygan.Geçen sene yaptırdığım kolonoskopide İBS tespit ettiler.Barsaklarımda gaz yapan bakterileri ve mantarları yok etmek için ne yapabilirim

  erhan

  hocam 1 haftadır kabızlık sorunu cekıyorum. ayrıca dıskı seklı hep aynı ve sert. az miktardada mukus bulunuyor. devamlı kullandıgım ılac var MİSOL kullanıyorum. bunun zararı varmıdır. tesekkur ederım

  Bebeğimin kakasında sümüksü sıvı

  Merhaba hocam bebegim 54 gunluk kakasinda kan yok ama sumuk gibi uzuyo resmen bide kakasni yapamiyo yaparken agliyo bu durum bni cok uzuyo ne yapmaliyim bi cerraha gitmeliyim cvplarsaniz sevinirim tesekkuler.

  Cemile hanım bebek kakasında görülen sümüksü sıvı genelde sindirim sorunlarına işaret eder. Bazı durumlarda sindirim kanalındaki bazı tek hücreli canlılar da bu duruma neden olabilir. Fakat bebeğin genelde anne sütü gibi rafine besinlerle beslendiği düşünülürse, bebeğinizin mikrop kaptığı söylenemez. Bebeğin durumunun ortaya çıkması için mutlaka bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

  Cihangir

  Merhaba, 18 yaşındayım ve uzun zamandır karın ağrım sebebiyle doktora gittğimde bağırsaklarında gaz var denildi ve geçildi. son bir haftadır dışkıda mukus gelmekte idi ancak bugün daha fazla geldi artış olduğnu gördüm.İnternetten okuduğum yazılar tedirgin etti beni hocam bu konuda fikrinize ihtiyacım var. Bu dışkıda mukus gelmesi ve bugün artması aciliyet gerektirir mi? Şimdiden teşekkür ederim, kolaylıklar…

  Dışkıdan gelen mukus üzerinde durulması gerek bir belirtidir. Bu tür vakaların geneli Ameboid(bir tür tek hücreli canlı) bağırsak hastalıklarıyla alakalıdır. Tekrardan doktora görünerek dışkıdan gelen mukusu mytlaka vurgulayınız.

  engin

  hocam ilk olarak dışkıyı tam yapamıyodum sürekli halsizlik vardı yemek yediğimde karnım şişiyor ama tuvalet ihtiyacı olmuyordu kabızlıktır dedim ama dışkım cıvık ve az geliyordu genellikle sabah kahvaltıdan sonra tuvalet iihtiyacı oluyordu ama azdı dışkı daha var ama çıknıyor sanki içimde bişey engelliyor gibi bir defa karnım ağrıdı ara ara sancı şeklinde şimdi ise dışkıyı tam ama sümük gibi kaygan ve cıvık 2sene önce bağursak kurdu vardı doktora gitmedim internetten belirtilerine baktım makatta kaşıntı yok ama burun kaşıntısı var halsizlik devam ediyor bu belirtiler bağırsak kurdundan olabilirmi ne yapmalıyım hocam yardım edin.

  Durumunuz bağırsak kurdundan ziyade amipli dizanteriyi andırıyor. Bir an önce bir doktora başvurmalısınız. Hastalığınızdan kurtulmanın yegane yolu uygun antibiyotikleri zamanında ve yeterli sürede kullanmaktır. Hastahanelerin dahiliye birimleri sizi muayene edecektir.

  Ahmet

  hocam 14 yaşındayım bende kıl kurdu var. Bugunde dışkıda mukus gibi bişey gördüm nedır bu acaba kıl kurdumu buna sebep oluyor.

  Kıl kurdu dışkıda sümüksü yapılara neden olmaz ancak kıl kurdu nedeniyle bağırsaklarınızda üreye bilecek tek hücreli canlılar bu sümüksü yapılara nedenolabilir. Amipli dizanteri dışkıda sümüksü yapılara neden olan bir rahatsızlıktır. Bir hekime görünmeniz çok önemlidir.

  gökhan

  Hocam merhaba,
  Aylardır ishal sorunu yaşıyorum. bir kaç kez belirli aralıklarla Flagyl (500mg) kullansam da ilk başta iyi geliyor fakat sonra tekrarlıyor. Dışkı da sürekli olmasa da bazen az bazen çok miktarda mukus oluyor. Bazen kramp şeklinde ağrılarım oluyor. çekilecek gibi değil artık. kesin bir tedavisi var mı bunun?

  Ameboid kaynaklı bir bağırsak enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Tariflerinizden anlaşılan bu. Siz yine de bir doktora görünün derim. Hastahanelerin dahiliye(iç hastalıkları) bölümü sizi muayene edecektir. Geçmiş olsun.
  Not: Durumunuz aciliyet içeriyor olabilir geç kalmayınız.

  dilek melek

  hocam bir ay önce makattan su ve beyaz sümüksü geldi karnım şişti ve agrım çogaldı 3 gün arayla gelmeye başladı 10 gün sonra bu bende baya bi çogaldı ishal gibi agrım var lavaboya çıkıyorum yarım saat bekliyorum ama bişey gelmiyo agrım dinmiyo bügün hepsinden dahada çok geldi hastaneye gideyim mi SAYGILAR

  Eda

  Hocam kızım 1 yaşında mukus var kan yok 7-8 lökosti var önemlimidir?

  Telaş edecek kadar önemli değildir. Ancak tedavi edilmelidir. Doktorunuzun kızınıza verdiği ilaçları titizlikle zamanında ve dozunda kullanınız. Geçmiş olsun.

  mavi

  merhaba hocam. dışkımda sumuksu sıvı farketmeye başladım bugünlerde ancak gecen yıllardada böyle bir durum olmustu kendiliğinden geçti sonra bu seferki biraz uzun sürdü. kan yok az mıktarda sumuksu sıvı var ferrum fort kullanıyorum sürekli oyüzden olabilir mi ve doktora gitmeme gerek var mı? teşekkürler..

  nazlı

  merhaba hocam size sorum ben 1 ay önce diyet uyguladım diyette başladıktan sonra makattan sümüksü bişeyler gelmeye başladı diyette ara verdim geçti gibi oldu 2 gün önce bir günlük bir diyet yaptım akşamı yine sümüksü sıvı geldi.normal tuvalete çıkıyorum ama kakanın arkasından iki damla sümüksü sıvı geliyor lütfen bilgi verirmisiniz. saygılar

  Diyet sırasında yemiş olduğunuz besinler ya da bu sırada almış olduğunuz ilaçlar bu duruma neden olmuş olabilir. Diyeti kestikten sonra yaklaşık 1 2 hafta içerisinde durumumuz da düzelmeler meydana gelir. Ancak durumunuz düzelmiyorsa mutlaka bir doktora görünerek uzman görüşü almanızı tavsiye ediyorum.

  Burçak

  Merhaba Hocam,
  Benim annemin tuvalete çıkma problemi yokken, 1 haftadır kabızlık sorunu yaşıyor. Gaytasında kan değil fakat kırmızılık ve mukus varmış. Kabız olduğundan beri karnında şişlik var. Halsizlik uzun zamandan beri var. 4 ay içinde 4 kilo verdi hiçbirşey yapmadan yani herhangi bir diyet falan yapmadan fakat iştahı iyi yemesinde bir problem yok. Bir de geçen sene karnında ağrı nedeniyle doktora gittiğinde irritabl barsak sendromu demişlerdi. Strese bağlı gaz var demişler ilaç kullanmıştı. Acaba yine öyle birşeymi yoksa ciddi bir durum mu? Ben kolonoskopi yapılmasını istiyorum ama annemi ikna edemiyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Eski rahatsızlığı nüksetmiş olabilir. Kilo kaybı abartılacak düzeyde değil. Yaz dönemlerinde hemen hemen her insan bu tür kilo kayıpları yaşayabilir. Kolonoskopi vb muayene teknikleri için karar verici merci doktorlardır. Annenizin muayene olmasını ve bu şekilde durumunun ortaya çıkarılmasını tavsiye ediyorum.

  salih yılmaz

  mrb hocm
  benm dışkımda 1 yıldr sümüksü sıvı geliyor tahll yaptrdım mukus pozitf çıktı daha snra kültür tahlili yaptrdım negatf çıktı herhangi bi parazt ve mikroba rastlanmadı ama hala gelmeye devm ediyr nedn olbilr

  naz

  hocam merhaba 30 ağustostan beri ağır bir isal çekiyorum ikinci gün ağrılı olarak acile gittim serum verdiler birkaç saat ağrılarım hafifledi ama isalim hep aynı sümüksü ve sıvı halde günde yaklaşık 10 kez tuvalete gidiyorum hala geçmedi 5 günde 3 kilo verdim korkuyorum yorumunuzu bekliyorum teşekkür ederim

  Acilde olduğunuz muayenenin bir faydasını göremeyebilirsiniz. Bunun yeriine bir dahiliye uzmanına görünmeniz daha isabetli olacaktır. Dizanteri gibi ciddi rahatsızlıklar ancak ağır antibiyotiller veya ağır ameobisitler tarafından iyileştirilebilir. Bu ilaçların alımı ancak doktor tavsiyesiyle mümkündür.

  İrem

  Meraba ben 15 yaşındayım. 3 4 gündür şiddetli karın ağrısı çekiyorum.Ve ishaldim.Dışkımda çok miktarda kan ve mukus bulunuyor.Doktora gittim iğne yaptı ilaç verdi fakat sürekli midem bulandığı için hapları da kusuyordum.İlk iki gün inanılmaz ağrı çektim üçüncü gün ise ara ara yine şiddetli ağrılar giriyodu.Bugün ise kabız oldum.Dışkı yerine sadece kan geliyor ve ara ara mukusda geliyor.Ağrının şiddeti gerçekten çok kötü.Ve iştahsızlık da var buyuzden yorgun düşüyorum Ne yapmalıyım?

  doktorunuzun size söylediklerine dikkat edin. ilaçları zamanında ve gerektiği dozda kullanın. Zamanında beslenin.

  hastaa

  Ben 13 yaşındayım ilk defa bugün gördüm ishalle beraber mukussıvısı geldi kötü biseyy var mıdır cok korkuyorum

  burcu

  Merhaba benim sorunum sürekli tekrarlayan ishal geciyr ve tekrar basliyor ve tuvalet ihtiyacimi tam karsilayamiyorum doktora gittim gaita tahlili yapti bi parazit yok. Karin agrisi da yok bugün mukus gördüm kanli değildi sadece bir miktar mukus neden olabilir?

  Burcu hanım, diyet programları uyguluyor olabilirsiniz. Yada yediğiniz bazı şeyler size dokunuyordur. Hatta kullandığınız ilaçlar dahi bu tür rahatsızlıklara neden oluyor olabilir.

  yaren

  Kızım fiksür ameliyatı oldu ama kab8z oluyor devamlı 1aysonrada sümümsü kan geldi dışkıdan ve devamlı ağlıyor kızım zihinsel engelli ve konuşamıyor ne yapmam gerekiyor

  Burcu

  Meraba hocam bende amipli dizanteri vardı doktor antıbıyotik yazdı ilaclar bittı ama benm yorgnluk gecmedı gaitam da tekrardan mukus oluşmaya basladı ne yapmalym?

  atilla

  Merhaba Hocam,
  2-3 haftadir diskimda mukuslara rasliyorum..sümüksü gibi ve sari renkte.arada karin bölgemde agrim oluyor ama asiri derecede DEGIL…hafif..ama gecenlerde ilk defa cok gaz oldum ve birden bire hava birakirken mukus cikti..yani ic camasirimi degitirmek zorunda kaldim..doktora gitmeye de korkuyorum..googleden baktigim zaman hep kanserlerden bahsediyor..lütfen cevap verirseniz sevinirim..acaba kötümüdür?almanyadan selamlar

  Ahmet

  yaşım23, Ramazan ayında idrara ciktim ve kan işedim, ardından hemen hastaneye gittim , ve kan ve idrar tahlili yapıldı kan tahlilim iyi cikti , idrar tahlilinde lokosit ve eritrosit yuksek cikti , idrar yolu enfeksyonu dedi doktor , sonra ilaçları kullandım , bu esnada basur oldum , makatta 3 adet meme belirdi ikisi fındıktan az kucuk , digeri dahada kucuk , cok rahatsız ettiler , daha sonra sıcak su banyosu , kremler derken ağrıların hepsi gitti , fakat memeler aynen duruyor , ilk zamanlar olan dışkıda kanama artık yok . Bu süreçte internetten bir cok yazı okudum , ve nerden gördüysem kolon kanseri belirtilerini okudum , ve bir cogu benziyordu dışkıda kan halsizlik , karın ağrısı , ishal , daha sonra kaplicaya gittim memeler kaybolur ümidi ile , ıslak ıslak soğuğa ciktim müthiş bir agri , hastaneye gittim idrar tahlili yapıldı , tas var muhtemelen yola çıkmış dendi agri kesici yapıldı 20 gun sonraya sıra alabildim urolojiden, daha 18 gun var , artık korkudan et vs seyler yemiyorum sadece çorba iciyorum sebze yemekleri yiyorum bol su iciyorum maden suyu iciyorum , kolon kanserine cok taktım kafayı hocam :( hastanede tahlile gittiğimde iki doktorda bu yasta ne kolon kanseri deyip güldüler , hocam kolonoskopiye girmekten korkuyorum , kendi kendimi yiyip bitiriyorum, Allah askına yardımcı olun bana , öğrencilik yıllarımda ikinci öğretim okudum halı ile gece uykusu hic düzenli olmadı , hep dışardan hazır fast food yedim , tuvalete girdigimde bacaklarım Uyusana kadar uzun otururum alışkanlık , simdi hocam özetle :( dışkimda kanama oldu , basur memeleri 2 yıldır ara ara kanamalı olup daha sonra kaybolurdu ama suan 1 aydır sabit ama agri yok , halsizlik var ( belki pskolojik ) dışkim bu ara hep sıvı ama 1 haftadır çorba sebze çorba her öğünum boyle , bundan 1 hafta once basurumun ağrıli oldugu donemde , makat kapanacak kadar Küçükken parça parça dışkım
  Oluyordu kucuk ince , Buda kolon kanserinde olan birseymiş :(

  fatih

  Hocam 15 gündür ishalim ve karnımda ağrılar oluyor ve dışkımdan kan(2 kere geldi az miktarda) ve mukus geliyor (kilo vermek için az yemek yediğimden dolayı olabilirmi bunların sebebi yada sebebi ney?)

  emine

  Merhaba hocam… Geçtiğimiz yıl ülseratif kolit teşhisi konulmuştu şu anda da karın bölgemde aşırı derecede şişkinlik, ağrı ve gaitada aşırı derecede mukus var ve ne yapmam gerekiyor? Doktora gittiğim zaman da verilen ilaçların hiçbir faydasını görmedim. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler…

  Sevgi

  Merhaba ! Ben 15 yasindayim zamanini bilmiyorum ama 3-4 aydir buyuk
  Abdestimde sumuksu sivilara rastliyorum bu bende karin agrisi ve kabizlik
  Yapiyor yukardaki bilgide kanser filan dendi cok korktum ne olabilir ve ben hangi doktora basvurmaliyim yada krndiliginden gecmesi
  Icin ne yapmaliyim ??

  mualla

  oncelıkle selamçben bırbayan ım anıden kılotuma beyaz bırsey geldı ve merak ettim ne oldugunu daha once boyle bırseyle karsılsamdım sonra da tuvalte oturdugumda makkatımdan beyaz bayırsak gıbı cok uzun bırsey geldı korktum kopardım hemen ne olur acıl cevap verinnnnn….cok korkuyorum tuvalete cıkmaya

  İbrahim

  Mrb hocam benim ilk başta dışkıda kan olduğunu fark ettim daha sonra kan devam etti ve dışkıda beyazlıklar vardı. Korkulacak bi durum mu bu ben çok korkuyorum nolur cevap verir misiniz

  Aras

  Hocam merhaba.Ben yurt disinda okuyorum ama Istanbul da yasiyorum.Fakat bu problemim yuzunden derslere giremiyorum hocam cunku bagirsaklarimdan ses geliyor.Birde bagirsaklarim adeta gaz uretiyor.Yemek yiyorum ardindan hemen gaz cikarmak icin tuvalete gidiyorum,aksi takdirde agri oluyo yerimde duramiyorum.Birde surekli akinti var hocam sumuksu bir akinti isin garibi bunlar sadece yurt disinda oluyor.Istanbul dayken bunlarin hicbiri yok sadece biraz gaz var. Burda hastaneye gitmek gibi bir durumum yok cunku anlamiyorlar sizden cok ama cok rica ediyorum yardimci olun lutfen cok zor durumdayim.Ben okuyup ulkeme faydali bir vatandas olmak istiyorum.Fakat sirf bu yuzden okulada,sosyal ortamlarada katilamiyorum takdir edersinizki hic hoc bir durum degil surekli ses gelmesi tekrar tekrar rica ediyorum lutfen yardimci olun artik biktim bir ilac bir antibiyotik yazin antidepresan bilmiyorum sadece yardimci yardimci olun lutfen

  Bağırsaklardaki hareketlilik yiyeceklerden kaynaklanıyor olabilir. Yada sudan sizlere gelen bir mikro organizma olabilir. Bazı durumlarda psikolojik sıkıntılar da bağırsak bozukluklarına neden olabilir. Size tavsiyem yemeklerinizi kendinizin yapmanız ve suları şişeli sudan kullanmanız. Ayrıca yıkama sularını da mutlaka kaynatıp soğutun. Geçmiş olsun.

  nur sorar

  mrb hocam ben 8ay önce sezeryanla doğum yaptım doğumumdan 1hafta 10gün sonra kabız oldum lavaboya gittiğim zaman çok ağrılı ve kanamalı oluyor ve son bir gündür mukus olduğunu gördüm acaba kötü bir durum varmıdırr doktora gitmelimiyiiimmm çekiniyorum birazzz cevapınızı mutlaka bekliyorummm

  Hanım efendi hiç vkit kaybetmeden bir dahiliye uzmanına görünmenizi tavsiye ediyorum. bu tür durumların utancı olmaz. sağlığınız çok önemlidir. Geçmiş olsun

  trana

  Merhaba ben günlerdir bi kabiz oluyorum bi ishal yani belli bi günü yok sabah kabizsam gece ishal zamanı belli olmuyor bugünde diskıda ishalimsi zifir gibi geldi mukusla karisik glifor kullanıyorum ben günde iki kere alıyorum.. Tüm düzenim bozuldu bi anda elim Ayağım bosalip sanci giriyor terlemeye basliyorum sonrasindada ishal oluyorum .. 2 haftadır boyle devam ediyor… Yardimci olur musunuz..

  askin mirkoc

  Iyi gunler oglum bir haftadir mukuslu diskiliyor . Isal degil ama sirf mukus uc gundurde halsiz istahsiz kusma basladi dk gittik tahlillerinde enfeksiyon cikmadi vitamin verdiler sadece ama hicbirsey yemiyor halsiz yardimci olursaniz sevinirim.

  iesen

  hocam merhaba adetime son bir hafta kala kabızlık çekiyorum zorlamayla boşaltıyorum fakat bu seferde kanlı ve iltihaplı gibi kesik kesik sert taşlaşmış gibi geliyor bu bir rahatsızlık mı yoksa vücudumun sıvı toplmasından dolayı mı oluyor

  peker

  Merhabalar hocam iki gündür makattan bi ağrı ele gelen hafif bir şişlik var kaşıntı ve bugün küçük dışkılar ve mukus ve kötü kokan bişi geliyo makattan aşırı ağrı var ayrıca karne açmış gibi guruldular ve idrarda azalma var ve cok halsizm ayrca ben depresyon tedavisi görüyorum kullandığım ilaçlar bunu meydana getirebilirmi acil yardım lütfen şimdide Teşekkürler. ..

  mehmet ali tahsin

  merhaba hocam ben bişey sorucaktım ben surekli isal oluyorum duruyo geri baslıyor bunun yanında kanamada
  makusta var ve surekli bagırsaklarımda agrı oluyor napmam gerekir hangi doktora gitmem gerek

  ahmet

  Selam hocam benim sorunum iki haftadir kalcamdan beyaz serit seklinde bisey geliyor, yururken otururken bi anda oluyor ciktigini hissediyorum hocam elime aldim cikan seyi hareket ediyo kuculuyo buyuyo. Diskiylada geliyo hocam bu hergun iki uc defa oluyo nedir hocam bu korkutuyo beni ne yapmam lazim lutfen cevaplarsaniz sevinirim hocam.

  rümeysa

  mrb hocam ben 13 yasındayım ve dışkımda sıvı sümük gibi akıyor ama dışkıda oluyor idrar yaparken az oluyo bunun sebebi nedir hocam
  Sevgi saygılarmla

  dilek

  Merhaba benim 2yasina yeni girmis kızım var. 3gündür sancılı bir şekilde kakasiyla birlikte mukus geliyor ve biraz kanli ve yaparken sanki kabizmis gibi kendini sıkıyor ağlayarak.doktora götürdük boğazını şiş olduğunu ondan olabilecegini söyledi antibiyotik verdi boğazı şiş olduğu için ama 3gün olmasına rağmen geçmedi. Sizce ne yapmalıyım? ??

  acil

  Hocam ben bir aydan beri gastrolojiye gidiyorum bütün tahlilleri yaptırdım hicbirsey yok kolonografi yaptırdım oda temiz rek sigmoidos kipi cektirdim oda temiz biyopsi alındı oda temiz fakat hala makattan sarı sumuk bazen beyaz geliyo şu ilaçlarda kullanıyom traNko bursa colidur200 prabex tribudat ama yine aynı sikinti gaz çıkarma da sikinti yaşıyorum gaz cikti mi gelmiyo ne yapuan lazım yardimci olurmü sunuz allah rızası için

  guluzae

  Mrb hocam benim henüz bir yaşını henüz geçmemiş bir kız çocuğum var ve bu gece kakasıyle birlikte yoğun miktarda saydam sıvı ile hafif kan gördüm.bunun sebebi ne olabilir henüz bir doktora götürme dim aviklarsaniz sevinirim korkuyorum kolon kanserinden .

  merve

  merhaba hocam
  ben 2 ay önce doğum yaptım ilk haftalar kabızlık sorunu yaşıyordum ve 2 gündür de dışkımda kanlı sümüksü sıvı geliyor. Ateş, baş dönmesi, mide bulantısı ve halsizlik oluyor ve emzirmem de sorun olurmu? bu durumu nasıl önleyebilirim ve ne yapmam gerekiyor. teşekkürler

  ezgi

  Benim kabizlik problemim var idi ve sinemake icerek tuvalete cikabiliyorum ve bu gun mukus geldigini hordum doktora gitmelimiyim

  Hasan

  öncelikle 13 yaşındayım bugün dışkımı yaptım sonrasında peçeteye kan geldi bende çatlak var ondandır dedim fakat bir kaç saat sonra çok özür diliyorum gazım geldi ve gazımı yaparken gazla birlikte altıma kaçırmışım gibi bir his geldi ve tuvalete koştum peçete ile sildiğimde kan ve şeffaf bir sümüksü sıvı geldi yardımcı olursanız sevinirim

  ayse

  Merhaba ben 23 yaşındayım yaklaşık 3aydır diski da iltihap görüyorum daha önce bir ara gene olmuştu ama gecmisti bana hiç bir agri vermiyor hiç bir şikayetin yok ama korkuyorum doktora gittim diski tahlili negatif çıktı bir bağırsak iltahp kurutucu verdi ama geçmedi sizce sebebi ne olabilir cook sinir bozucu birşey bana yardımcı olursanız sevinirim

  ayse

  Merhaba hocam
  Ben bir aydir karin agrisi cekiyordum ve o ay regl olmadim. Karnim hala agriyor yemek yemek istemiyorum gaz sancim çok var sirtim ve belim karnimin agrisi durduğunda basliyor ac olduğumu hissetmiyorum yemek yiyince agrim azaliyor ama yine basliyor geceleri agridan uyuyamiyorum sabahlari kalkinca sirtim çok agriyor doktora gitmeli miyim ?

  kadir

  hocam dışkımda balgama benzer sıvı çıkıyor ara ara ve çoğu zamanda yediklerim dışkımda gözüküyor öğütmüyor bu neyden kaynaklanıyor.ayrıca anal fissür ameliyatıda olmustum ondanda kaynaklı olabilirmi

  gokhan can

  Merhaba hocam bende 2yildir devam eden ishal var ve bu ishal son zamanlarda asiri kokulu vede mukuslu gelmeye basladi. Gastroenteroloji bolumune gittum endeskopi ve kolonoskopi yapildi. Ince bagirsakta 4 adet krem renkli odeme rastlandi midede ise 2 adet. Cok sık gaz oluyor karinda sislik kramp sabahlari 2-3 kez buyuk.tuvalete cikiyorum . Kisacasi ne yesem dakkasinda tuvalete.kosuyorum

  seda engin

  Hocam mrb 2.5 yasinda kizim var bir ay once havale gecirdi ondan sonra kabizlik oldu simdi kakasini cok ssert yapiyo bide sümük gibi seyler var kakasinda ne yapmam gerekir simdiden tesekkurler

  myucl

  Merhabe hocam
  Baya bi.zamndir diskim koyu renkli siyah gibi ve sumuklu gelio toilete sk sk cikioyorum genelde karin agrim oluyo halsizlik ve yorgun oluyorum bana bilgi verirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

  deniz

  Merhaba hocam
  8 yaşında bir kızım var yaklaşık 1 ay önce pırtlarken kiloduna kaygan ,sümüksü, şeffaf renkte, diski kokulu bir sıvı çıktı.Bugünde aynı sıvı çişini yaparken makattan çıktı. Çok tedirginiz ne olduğunu ve ne yapmamız gerektiğini soyleyebilirmisiniz.

  Aybike

  Merhaba hocam, ben 22 yaşında bir bayanım.küçük yaştan beri kronik kabızlık var hatta huysuz bağırsak sendromu tanısı koyulmuştu.Fakat yaklaşık 1-2 senedir uzun süreli kabızlık yaşıyorum tuvalete çıkma ihtiyacı duymuyorum ama aşırı derece gaz oluyor gaz da çok nadir çıkarabiliyorum.Yediklerime çok dikkat ediyorum bunun yanında makatta yırtık olduğunu söylemişti doktor şimdi ise arada dışkımın etrafında sümüksü bir şey oluyor.Karın ağrım pek olmuyor ama özellikle sağ kasığıma doğru bir basıklık, ağırlık ( şişkinlik gibi) genellikle oluyor artık ne yapacağımı bilmiyorum.. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim hocam.Teşekkürler

  nurcan vatansever

  Merhabalar hocam Ben 5 gun once sutle nesfit yedim sabah ac karnina ama sut bozukmus sonra fark ettim burunlarim tikali oldugu icin anlayamadim kokusunu tadini . O gunun aksami ishalim basladi ve gunde 10 dan fazla wc cikiyorum… 4 gun ishalim surdu artik wc ye giderken cok agrim ogluyor karin sancisi wc den sonra oturamiyorum kabizliga dondu sanki cikiyorum cok zorlaniyorum yapamiyorum ama hafif kan gurdum ve mukus vardi 5 gunde 2 kilo verdim. Sizce bunlar normalmi doktora cikmama gerek varmi acaba nolur yardimci olun bana cocugum oldugu icin cikamiyorum disariya.. simdiden tessekurler..

  deniz

  Merhabalar. Yaklaşık 6-7 aydır dışkım mukuslu gelmekte. ara sıra kırmızıya dönüyor rengi. kabızım genelde ve 2 3 günde bir tuvalete çıkıyorum. Karnımda her zaman olmasa da kramp şeklinde ağrılar oluyor. Bundan 4 yıl önce dizanteri teşhisi konulmuş ve antibiyotik tedavisi görmüştüm. Gastroenterolojiden bir türlü randevu alamadım.Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

  Meyra

  Merhaba hocam 2 gündür üşütme nedeniyle antibiyotik Macrol kullanıyorum bu akşam hata edip Turşu suyu içtim ve ishal oldum su gibi fışkırarak geldi. Dışkıda top halinde yağlar çıktı . Donuk yağlar olur ya o şekilde ve çok kötü bir sanayi kokusu gibi bir koku vardı bunu ilaçlara bağladım fakat donuk yağ taneleri beni ürküttü bu neden olabilir? Son birkaç senedir çok kolay bağırsakların bozulabiliyor birkaç defa kadın ağrısı ve ishal şikayetiyle bt Çekildi bir sorun çıkmadı. Safra kesem yok alındı 2008 yılında. 2 defa sezeryan oldum. Sigara kullanıyorum

  ferhat doğan

  Merhaba Hocan Bende Kronik Hellobacteri plori gassit var tedavi goruyorum doktor kotu hastalıga vurma ihtimali var ama senınkı vurmamıs itihap var dedi tedavi goruyorum dıskıda mukus geliyor normalmi ilaç kullanmadan öncede bir ara geliyordu ?

  berk

  Merhaba iyi günler,yaklaşık 1,1.5 haftadir kabiz gibi birsey oldum.Bir anda çok tuvaletim geliyor ama yaptigimda kucuk kucuk ve az dışkı ciktigini gozlemliyorum.Birkac gundurde diskimin ustunde mukusumsu beyaz bir sivi gordum pecetede de rastladim buna.Ne yapmaliyim?Hemen doktora basvurmak istemiyorum.Yasim 15 simdiden tesekkur ederim.

  merve

  merhaba hocam bende 4 aydır geçmeyen bir ishal var ve bu sümüklü kanlı oluyor gittiğim bütün doktorlar bir şey söylemiyorlar sürekli tahlil yapıyorlar ama tam bir sonuç söylemiyorlar acaba bir öneriniz olurmu

  papatya

  hocam mrb benim şikayetim dışkımda az miktarda iltihap geliyor.dr. a gittiğimde makkatta çatlak olduğunu söyledi acaba ondan olabilirmi 11 haziran da kolonoskopiye gircem..inş kötü bişe yoktur..

  lbahar

  Merhaba ben aşırı kabızlık çekiyorum ve iç hemoroid var, kabızlıktan ötürü bazen lavman yapıyorum ama hemoroidden girmiyor bile ve bir kaç aydır da dışkıda mukus var kotu bir şey çıkacak diye korkuyorum cevaplarsanız sevinirim.

  Değerli ziyaretçimiz öncelikle geçmiş olsun. İkincil olarak durumunuzla ilgili teşhis yada tedaviye yönelik bilgi veremiyoruz. Ancak özellikle kabızlığın hızlıca yeme alışkanlığı değiştirmelerden kaynaklandığını belirtmeliyim. Günümüzde zayıflama ya da kilo alma gibi faaliyetler için diyet denilen yeme alışkanlıkları uygulanmakta ve bu yeme alışkanlıkları da insan sindirim sisteminde ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Kabızlık bu sıkıntılardan birsidir. Kayısı, şeftali, semiz otu gibi besinler kabızlığı gideren besinlerdir. Bunları bolca tüketmeniz durumunuzda düzelmelere neden olacaktır.

  Ufuk

  Hocam merhaba,
  Kendimi bildim bileli çabuk üşütüp ishal olabiliyordum ancak son iki aydır neredeyse her gün yada en azından iki günde bir ishal olmaya başladım. Son iki gündür de dışkılama sırasında bir miktar mukus gelmeye başladı, çalışmakta olduğum iş yeri hekimi ile görüştüm kendisi bana günde 3 defa kullanmam için lopermid verdi. Dün itibari ile ilacı kullanmaya başladım şimdi de kabızlık şikayetim oluştu tuvalet ihtiyacım var ancak dışkılama bir türlü gerçekleşmiyor. Mutlaka değerli yorumlarınıza ihtiyacım var ciddi bir şeyler olabilir mi (Kolon kanseri) diye çok endişe duyuyorum. Oldukça yoğun ve stresli bir iş hayatım var 32 yaşındayım kolonoskopi yaptırmalı mıyım. Teşekkürler iyi günler dilerim

  sedat

  merhabalar hocam ben 44 yaşındayım bugün tuvaletimi yaptığımda ishal olduğumu ve dışkımda mukus olduğunu gördüm.karnımın sol tarafında çok şiddetli olmasada zaman zaman çok az ağrı oluyor ve çok gaz çıkarıyorum.bu durum için yorumunuz nedir acaba şimdiden çok teşekkür ederim

  hazal

  Hocam merhaba,3,5 yasında bir kızım var,kakasını her yaptiginda sümüksü şeffaf birşey geliyor kakasıyla birlikte,çok kez doktora götürdük ama kaka tahlilini bitürlü veremedigimiz için hiçbirşey yapamadılar.yemek yerken karnım ağrır diye yemek istemiyor ciddi bişeymidir,yani kakasını hep çişiyle birlikte yaptığı için tahlile veremiyoruz.napmalıyız?

  Ömer

  Hocam benim 5-6 yıldır makattan sümüksü sıvı geliyor. Sanırım önceden çok yoktu, şimdi ise daha sık görüyorum ben hemoroidle fistül ameliyatı oldum heralde ondan dedim ameliyat olalı 9 ay falan olacak.Bu sümüksü sıvı dışkılarken dışkıyla birlikte önden geliyor ve ben gün içinde bazen 2-3 kere tuvalet ihtiyacı hissediyorum.Sanırım bu dışkılama ihtiyacı sümüksü sıvı geldiği için oluyor. 18 yaşındayım üniversiteye gideceğim ordada bu günde 3-4 kere olan dışkılamanın beni strese sokmasını istemiyorum lütfen bana yardımcı olun.Allah herkese şifa versin inşallah.

  Züleyha

  Merhaba benim oğlum 23 aylik bir süredir tuvalet eğitimi yapıyoruz. 2-3 gündür kakasini yaptıktan sonra sıvı geliyor önce ishal olacak sandım ancak bugün sümüksü birseyler gelince endişe ettim. Bezini bagladıktan bir süre sonra ishal gibi kirlenmisti bezi. Bu defa sümüksü sıvı yoktu ya da ben göremedim. Ateş ve kusma yok çok şükür. Beklemeli miyim ? Hemen Dr gitmelimiyim bilemedim. Şimdiden Teşekkür ederim cevabınız icin

  kenan

  slm hocam benımde karınagrısı sikeyetım oldu doktora gıttım tam kantahlili rontgen ultrason ve endoskopi yapıldı mıgdemde odem oldugu teshısı koyuldu sonra antıbıyotıkler verdı doktor bıyopsının belli olacagı tarıhte kontrole gıttım mıgdem de reflu gastrıt ve hafıf hp kolonısıne rastlanmıs aynı antıbıyotıklerı ve ılavelerınıde verdı sımdı agrım cok az arada oluyor fakat dıskımda mukus oluyo ve sankı ıltıhabta cogu zaman ıshaldegılde sıvı dıskılama yapıyorum yorumunuza ıhtıyacım var kullandıgım ılaclar largopen esom bunun gıbı bırde mıgde duvarında krılme erozyon ve ıltıhab

  hilal

  Hocam bnde 3 aydir makattan sari sümuksu bisey geliyo bunun nedeni nedir ??

  Mustafa

  Merhaba hocam ben 37 yaşındayım iki sene önce dışkımda sümüksü bir sıvı geldi şimdi yok ama bir haftadır sabah dışkı yapıyorum beşdakika sonra dışkı yapacakmışım gbi oluyor ama bişey gelmiyor isal kabız değilim reflüm var halsizlik kilo kaybımda yok neden olabilir ilginiz için şimdiden teşekkür edeeim hocam

  Ozgur Ozturk

  Sizden cok cok rica ediyorum hocam gercekten zor durumdayim ben unuversite okuyorum hocam dersteyken bagirsaklarimdan sesler geliyor surekli gaz var ama surekli gunde 7-8 defa tuvalete gidiyorum ama nafile yine gaz var yine mukus var biktim hocam bu 2 senedir boyle yardimci olun nolursunuz derse giremiyorum cok kotu durumdayim Turkiye deyken boyle bir problemim yok yani varda mukus yok gaz var ama bu kadar cok tuvaletecikmiyorum bu ulkeye gelince basliyo acaba biseye alerjimmi var hocam yalvariyorum cevap yazin yardimci olun lutfen kolonoskopi yaptirdim muayene oldum antidepresan verdiler kullandim gecen sene bir ara gecti ama biraktim tekrar basladi bilmiyorum ne yapmam gerekiyor(sigara arada sirada iciyorum,alkolde arada sirada) nolur yardimci olun LUFTEN LUTFEN

  Tuğba

  Merhaba,
  İki buçuk aydır kabızlık çekiyorum bekunis veya lavman dışında kesinlikle dışarı çıkamıyordum kolonoskopi yapıldı ve hiç bir şey çıkmadı doktorum bağırsak düzenin değişmiş olabilir dedi
  Daha öncesinde günde üç öğün dışarı çıkabilen biri iken birden bu durumun değişmesine anlam veremiyorum şuan 4/ 5 günde bir dışarı çıkabiliyorum ve az ayrıca çok fazla mukus ve şişkinlik var neredeyse kendimi eve kapattım çünkü karnım 5 aylık hamile bir bayan kadar bu durumdan nasıl kurtulacağımı yada sorunun ne olduğunu bilmiyorum. Lütfen yardım edin.

  Kabızlık yazıda da belirtiğimiz gibi bir çok faktöre bağlı olarak gelişebilen bir rahatsızlıktır. Özellikle ani başlanan ve bütün yeme rejimini değiştiren diyetlerden dolayı kabızlık gelişmesi olayı daha sık karşılaşılan durumlardır. Sık sık yeme düzeni değiştirmeden eşit zaman aralıklarıyla eşit miktarlarda yiyecek alarak, Yiyecekleri lifli gıdalardan seçerek rahatlayabileceğinizi tahmin ediyoruz. Geçmiş olsun

  sercan

  selam bu sabah isal ve karin ağrısıyla uyandım daha sonradan sadece sümüksü bir şey çıkıyor diski yok hocam korkmaya basladım.

  Yüksek ihtimalle bir tür bağırsak enfeksiyonu geçiriyorsunuz. Bu enfeksiyonun sebebi bakteriler olabilir. Yediğiniz yada içtiğiniz besinlerden geçen bu bakteriler bazı durumlarda ilaç almadan asla iyileşmeyen hastalıklara neden olmaktadırlar. Bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

  kubra

  Meraba yaklasik iki aydir midemde sorunlarim var ilk bas ihalimin rengi kirmiziydi suan siyah ve mukos var iki hafta once doktora gttm hicbi tahlil yapmadan gastrit var deyip gonderdi istahsizim gunde bi ogun yiorum ama ya kusuyorum yada nide agrisindan duramiyorm gunde bi defa yedigim halde lavobaya cok fazla godiyorum ve ishalim artti siyah rengi ve mukos bir hafta oncede makattan kan geldigini gordum lutfen yardimci olurmusunz simdiden tsk ederim

  yemekten hemen önce yada sonra ılık suya hazırlanmış karbonat karışımı almanızı tavsiye ederim. Yarım çay bardağına 1 çay kaşığı yeterlidir.

  deniz

  Merhaba hocam bende yaklasik 3 haftayi gecti diskida kan var hergun düzenli bir şekilde tuvalete çıkıyorum zorlanmiyorum yaparken gectigimiz hafta 1 hafta boyunca akiskan bir sivvida geldi diskidan sebebi nedir şimdiden teşekkür ederim.

  Bu kanamanın neden olduğunu bu şekilde anlamak mümkün değildir. Kanamadan önce karın ağrısı, şişkinlik, aşırı bağırsak gazı vs durumları oldu mu? bu gibi durumlar genellikle bağırsak parazitlerini yada bağırsakta artan mikrobik faaliyetleri akla getirmektedir. Size tavsiyem bir uzman doktora görünmeniz yönündedir.

  Ramazan

  Hocam merhaba .3 haftadır kabızlık çekiyorum.internetten araştırmalarım sonucunda posalı beslenmeye ,lifli beslenmeye özen gösterdim.hatta iki gündür koşu yapıyorum squat (çömelme) hareketleri yapıyorum .şikayetim hala devam ediyor üstelik bugün dışkımda bir miktar mukus gördüm bir hekime gitmeden önce görünüşünüzü almak isterim .bu arada masabaşı işte çalışıyorum

  Samet

  Slm hocam benim yaklaşık bir aydır dışkımda beyez parcalar görüyorum tam olarak ney oldugunuda bilmiyorum tuhaf olanıda tuvalete cıkmadandan da kendiligindende cıkıyor 2/3 cm uzunlunda parcalar halindede cıkıyor bilmiyorum ne yapmalıyım tavsiyenizi bekliyorum

  derya

  Slm hocam ben 1 ayı geçgin süre önce kabızlık tarzı sendromlar başladı 1 hafta bpyunca tuvalete gittiğimde kabızmışım gibi dışkım var gibi oluyordum ıkınarak zorluyordum ama dışkı gelmiyor sürekli tuvalet varmış gibi ve bağırsak hareketlenmeleriyle gaz oluşuyordu bu bir kaç gün sonunda mukusa dönüştü umursamadım ama ardından 2gün sonra normal kanlı mukusa dönüştü özel bir araştırma hastanesine giderek tüm tahil ultrason tetkikler yapıldı ve bana amip dizanteri teşhisi kondu ancak bende kanlı ishal aksine dışkı olmuyor sadece kanlı mukusla intihap tarzı şeyler geliyor. Bana flagyl antibiyotik ve reflor verildi bir hafta tedavi sonucunda geçmezse tekrar gidip konoskopi yapılacak dendi tekrar gittim ve bana 11 ocağa randevu verdiler bu sırada tekrar tahliller yapıldı ve aynı şekilde bol lökosit ve eroksitmidir nedir o görüldü parazit tarzı hiçbir şey görülmedi dendi. Şuanda randevu gününü bekliyrm ama yemekten sonra ağzına acı su yada az miktarda yediğim yemek geliyor (normaldede arada hep olan mide yanması) ve kasık bölgenin üst kısmına kramp giriyor doktora sorduğumda o bölgede mide olduğunu kimisi safra kesesi olduğunu söyledi gastroenterolog ise o bölgede bağırsak ucunun olduğunu söyledi. Şimdi 1haftadır falan az az ishal tarzı dışkı ve hala kanlı ve yoğun mukus (balgam) geliyor ve ben çok korkuyorum. Neden rahatsızlığıma bir teşhis konulamadı ve o kadar temizliğine ve sağlığıma dikkat ederken böyle bir rahatsızlıkları karşılaştım beni aydınlatırsanız çok memnun olurum şuanda çok büyük bir muammadayım. Şimdiden teşekkür ederim.

  Nilay

  Saygılar hocam.bir haftadır kasık bölgemde hafif ağrı vardı.bugün cok şiddetli. Acilde kan idrar testi yapıldıktan sonra ben ishal oldum.kanlı sıvı gelmeye başladı.aynı zamanda midem bulandı ve sarı tonlardabir sıvı kustum. Ağrım biraz hafifledi ama kanlı sulu ishal devam ediyor.testlerde birşey çıkmadı.ne önerirsiniz hocam.

  Murat

  Hocam merhaba,
  Bende iç ve dış hemeroid var.Beslenmeme fazla dikkat etmediğim zamanlarda meme patlıyor.Çok da olmasa bazen dışkıda mukus görüyorum. Dışkı rengi de bazen değişim gösteriyor. Lifli besinler tuketiyorum ve meyze&sebze,sıvı tüketimini arttırdım.Kolon’dan endişeleniyorum.Böyle bir durum söz konusu olabilir mi ?

  melih

  Merhabalar hocam yaklasik 2 haftadir daha once olmayan birsey oldu buyuk abdestimde hafif derecede kan ve makat bolgesini pecete ile sildigimde yogun derecede parlak renkli kan geliyor ayrica 2 gundur kan gitti ve istek disi bir sivi akintisi basladi yorumunuzu alabilirmiyim

  Timur

  Hocam iki gündür dışkım sarımsı ve sümük gibi geliyor sık sık gidiyorum ve parça parça geliyor. Karın ağrım var ateş mide bulantısı kusma yok. İnternetten araştırtım kanser falan yazıyor. Sorunum ciddi olabilir mi.

  Asli

  Merhaba hocam kızım 2 bucuk ysşında yaklaşık 4 ay once gece yarısı uykuda kusmayla uyandık bdğırsak tıkanıklığı teşhısı konuldu lağmanlar yaptık ve duphelac kullandık snra kabızlık devsm edince tekrar gıttık çatlak teşhisi konuldu tekrar lağmanlar yaptık ve iki çeşit şurubumuz var gunde 3 kere simdi kakada sumuksu akinti var bu neyin isareti var ne yapmaliyiz

  Şuruplar, bazı beslenme çeşitleri ya da ameboid bağırsak hastalıkları bu durumu ortaya çıkarıyor olabilir. Doktorunuza danışmanız durumunda daha detaylı incelenecek ve size durum açıklanacaktır. Geçmiş olsun.

  Güül

  Merhaba ben dün kasık ağrısı ile doktora gittim bana gaz var dedi makattan bir tedavi verdi yaptım spnrada tek kullnımlık moklorin verdi onu içtim ve bugün isal oldum sümüksü bir.isal ve kötü bir kokj var küçük büyük tuvalteiöde ilaç kokuyo gbi neden acaba lütfen acil

  yusuf

  Hocam hastaneye gittim ve ulseratif kolit hastaligi konundu bana dun ve bugun beyaz sumuk gibi bisey cikti normal midir bu hastalik ta

  meral

  Hocam ben 3 hafta önce ishal oldum. İshal uzun sürünce doktora başvurdum ve testlerimin hepsi gayet sağlıklı çıktı ilaç tedavisiyle de geçti fakat çok geçmeden yine ishal oldum ama ara ara..bi de baş dönmesi karın ağrısı gibi,dışkıda yeşil veya anormal bi renk yok..buna nasıl bi çözüm bulabilirim.

  Erkan

  Hocam iyi gunler benim sorunum diskilanirken mukıs akintisi cohu zamn tuvalet igtiyacimda sadece mukus akintisi oluduguda oluyor mukusta agir bi koku var hic kanama olmadi amasebebi ne olabilir ciddi bi rahatsizlik olblirmi

  hasan

  merhaba benim 5 yıl kadar önce karnımın sol alt kısmında ufak bir üzüntüden dolayı ortaya çıkan hafif ağrı daha sonra mukus ve şimdilerde yoğun mukus hatta şeffaf değil beyaz irin gibi gelen yoğun mukus ağrıdada çoğalma var. bunun için 2 defa kolonoskopi 1 defa endoskopi ve 1 defa ilaçlı tomoğrafi tetkikleri yapıldı ve birşey çıkmadı.en son özel bir hastanede genl cerraha gözüktüm ülseratif kolit olabileceğini söyledi ve salofalk tedavisi verdi 2 ay sonra 1 kolonskopi daha çekeceğimizi söyledi. 3kutu salofalk bitmesine rağmen şikayetlerde bir azalma yok sizce ne olabilir

  emre

  Hocam yaklaşık olarak 1 yıldır devam eden isal sorunları yaşıyorum. Şiddetlli karın ağrılarıyla geliyor ve dışkılamanın ardından geçiyor. Çok kısa bir zaman sonra yeniden ( ortalama 20-30 dk ) ağrı ve sancı başlıyor,süreç tekrar ediyor.. Karnımdaki şişlik hiç inmek bilmedi.
  Endoskopi oldum bakteri çıktı midemde 14 günluk bakteri tedavisi gördüm. Şikayetlerim geçmeyince başka bir gastroentroloğa başvurdum. Ancak oda ilaç yazıp yolladı sorunlarım geçmiyor. Psikolojim bozuldu :(

  Mustafa

  2 yaşında oğlum günde4 kere sümüksü gaita yapıyor nden olabilir ne yapmalıyım?

  Yusa

  Hocam merabalar . Bir kaç gündür makattan jel kıvamında sıvı geliyor . Tuvalet ihtiyacımıda göremiyorum kabız gibi ama dışkı yerine jelimsi sıvı geliyor. Halsizlik ve boğazda yanma var . Devamlı susuzluk hissi , sırtımda arada bir agrı ve mide bulantı problemi yaşıyorum .

  Ayşe

  Merhaba hocam ben bayadir cekiyorum yani hemorid var 2 hafta ünce lazer le tedavi oldum iyi geldi ana gine kabiz oldum biraz kanadi gine eskisi gibi oldu ve enson da sivi şeklinde sümük gibi geldi cok aci cekiyom ne yapmam lazim lütfen yardimci olun artik korkmaya başladim ne yapmam lazim şimdiden teşekürler

  Murat

  Merhaba hocam. Uzun zamandır karnımda şişlik var. Dışkı yaparken çok zorlanıyorum fakat çıkan sıvı halinde veya katı ama kesik kesik geliyor. Bazen dışkı kırmızı oluyor. Geçen hafta da mukus geldiğini fark ettim. Birgun boyunca diskimda sadece mukus geldi. Ayrıca makatimda da sürekli kaşıntı oluyor. 30 yaşındayım bu şikayetlerimle ilişkili midir bilmiyorum ama kafamda da sürekli sivilce çıkıyor. Bu sivilce bazen yüzümde ve sırtimda da çıkabiliyor.

  Hilal nur

  Merhaba. Ben 3.5 aylik hamileyim bir suredir diskilamadan sonra peceteye beyaz kopuk gibi akinti geliyordu. Son bir kac gundur ise diskida beyazliklar goruyorum.Sebebi ne olabilir acaba

  aslı

  Hocam bende gaz şikayeti var.doktorum spastik kolon teşhisi koydu ve gaz giderici panreaflat ve duspatalin adında iki ilaç verdi.ama hiç faydasını göremedim.zaman zaman da dışkıda mukus görüyordum.sizce sebebi nedir?

  Dinçer

  Selam hocam ben 4 sene önce hastaneye gittim ve bagırsaklarımdan parça aldılar bişe çıkmadı ama karnumda aşırı çok fazla gaz oluyor dışkım degişiyor sümüksü sıvı oluyor günde 3 4defa veceye gidiyrum 2 güne bir isahal şeklinde dışkı yapıyrum hastalıgmın nedeni neydır

  Erkan

  Hocam 2 gündür dışkıda hafif sarılık var tuvaletimı zor yapiyorum ve dışkı da hafif sümüksu bişey var kabızim ne yapmam gerekiyor kan filan hiç birşey yok

  betus

  hocam uzun süre ve yüksek dozda laksatif kullandım aslında zaman zaman bıraktım ama mümkün değil kendi kendime lavabo ihtiyacımı gideremedim, ilaç kullanmayınca yapamıyorum beslenme egzersiz her şeye dikkat ediyorum zaten 8 yıldır bu rahatsızlığı yaşıyorum çokça doktor değiştirdim ve şu anda ibs dendi söylediklerini yapıyorum doktorumun ve yine de aşırı derecede kabızlık yaşıyorum, ödem oluyorum gergin oluyorum ne yapmalıyım artık çaresiz hissediyorum kendimi

  Mehmet

  Hocam hayırlı günler.18 yaşındayım,yaklaşık 1.5 aydır yoğun gaz,sık sık dışkılama ihtiyacı,dışkımda ise mukusumsu sıvı geliyor(bazen ise sadece sıvı,dışkı olmadan),ağrı da yapıyor.Bitkisel birkaç çözüm denedim fakat etkisi olmadı.
  Hastalığım ne olabilir,ne yapmaalıyım?

  Merve

  Hocam iyi akşamlar 28 aylık kızım doğduğundan beri kabızlık problemi yaşıyor iki gün önce dışkısının üzeri sümüksü şefaf mukus ile kaplıydı kusma ateş yada ishal durumu yok neden kaynaklı olabilir. Teşekkür Ederim Şimdiden

  Büşra eda

  Hocam benim oğlum 2 yasında ara sıra beyaz veya sarı mukuslu kaka yapıyor ishal değil kabızda değil sivastayken başlamıştı sonra istanbula geldikten belli bi süre sonra devam etti sivastayken çocuk doktoruna götürdüm ama burdaki havadan sudan etkilenmiştir dedi istanbula geleli 1.5 ay oldu şimdi tekrar başladı

  Değerli ziyaretçimiz. Bu tür durumlar doktorunuzun da dediği gibi genelde sularla insanlara bulaşan mikroplardan kaynaklanır. Bu durumların tedavisi zor olabilmektedir. Tekrardan bir çocuk doktoruna başvurunuz ve tedaviyi adım adım kesintisiz olarak uygulayınız. Geçmiş olsun

  şahin

  Hocam merhaba ben yaklaşık 2 ay önce makattan akıntı sebebiyle gittim ve kötü koku polip olduğunu söylediler ve alırdım ve Bu akıntı ve kötü koku devam ediyor kokunun ve akıntının sebebi olmadığını söylediler yardımcı olabilir misiniz Cevap yazarsanız sevinirim Teşekkürler

  Atilla

  Merhaba.Ben yaklaşık 1 ay öncesinde hergün kabızlık problemi ile karşılaşıyordum. yaşım 17. Fakat bu kabızlık geçtikten sonra çok gaz çıkarma ve makattan sümüksü bir sıvı geliyor.Bazen gaita’mın rengi değişiyor. sık sık olmasada bağırsaklarımda çok hafif ağrı yapıyor, Dönerseniz sevinirim

  Mürüvvet

  Hocam bağırsaklarımda polip tespit edildi yaklaşık bir haftadır ishal gibi hissediyorum kendimi ama tuvalete gittim de makattan sümüksü ve et gibi akıntı geliyor bugün bu akıntı kanlı gelmeye başladı ne yapmam lazım?

  Bir uzman doktora görünmeniz şart. Hastanelerin dahiliye bölümleri sizin durumunuzu teşhis ve tedavi edecektir. Size tavsiyemiz bir an önce muayene olup kendinize bir yol haritası çizmeniz yönünde olacaktır. Geçmiş olsun.

  Leyla

  Merhaba hocam
  Ben 4 ay önce normal dogum yaptim ve doğumdan 2 hafta sonra kabizligim oldu .kabizlik sebebiyle yirtilmalar catlamalar ve kanamalar oldu Doktora gittigimde asiri kizariklik ve yirtilmalar var dedi melhem yazdi 1 aydir melhemi kullaniyorum ama yirtilmalarim gecmedi tuvalet esnasinda açım hala oluyor diskida bayaz şeylerde var 1haftadir onemli biseymidir bu?

  Makatta yırtılmalar zor iyileşen deformasyonlardır. Makatın kuru kalması iyileşmeyi hızlandıracaktır. Ancak doktorunuzun size önerdiği tedaviyi dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Geçmiş olsun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ani Kalp Durması Nedenleri
Çinko Neden Önemli?
Hiyatal Herniya
Doğru Bir Güneş Kremi Nasıl Seçilir
Kabakulak
Boyundan Ses Gelmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.