DIŞKILAMA ZORLUĞU NEDEN OLURdışkılama zorluğu neden olur

Vücuda beslenmeyle giren bütün besinler sırayla sindirim sistemi sayesinde küçük parçalara ayrıştırılmakta, bu parçalar vücudun ihtiyaç duyduğu maddelere göre dağıtılmakta ve daha sonra lif adı verilen parçalar şeklinde bağırsak bölgesine iletilmektedir. Bu lifler çok fazla ayrıştırılamadıkları için vücut içerisinde dolaşım sistemine katılamamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalın bağırsağa iletilen zararlı maddeler burada depolanarak dışkının temelini oluşturmaktadır. Belirli bir zaman burada depolanan dışkı daha sonradan kişiye içgüdüsel olarak dışkılama ihtiyacı olarak gelmekte ve çeşitli kasların yardımıyla bu zararlı atıklar vücuttan gönderilmektedir.

Dışkılama fonksiyonunun düzgün bir şekilde yerine getirilmesi için yapısal açıdan özellikleri önem taşımaktadır. Beslenme düzeni açısından içerisinde çok fazla lif ve sıvı desteği bulunmayan yiyecekleri sık tüketmek dışkılama işlemini olumsuz yönde etkilemekte ve kabızlık problemini meydana getirmektedir. Kabızlık sorunu daha çok bayanların karşı karşıya kaldığı ve hemen hemen herkesin hayatlarında en az bir kere geçirdikleri ve alınacak çeşitli önlemler ile kendiliğinden düzelmesi son derece basit olan bir rahatsızlıktır.

DIŞKILAMA ZORLUĞU NEDENLERİ

Dışkılama Zorluğu problemi bir çok farklı nedenden görülebileceği gibi bu nedenlerin büyük bir bölümü selim tabiatlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli istisnai durumlarda mevcuttur. Örneğin bayanların kullandığı doğum kontrol hapları, depresyon ile mücadele eden kişilere verilen antideprasanlar, ağrı kesiciler, mide ilaçları ve kalsiyum takviyeli antiasit özelliği bulunan ilaçların sık bir şekilde tüketilmesi kabızlığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kabızlık rahatsızlığı çeken kişilerin çoğunluğu lif bakımından zengin olan gıdalar tükettiğinde, günlük olarak aldıkları sıvı miktarını arttırdıklarında ve günlük olarak yapmaları gereken ufak spor egzersizlerini gerçekleştirdiklerinde bu rahatsızlıktan kolaylıkla sıyrılabilmektedir. Nadiren de olsa bazen bu tavsiyelere içerisinde laksatif özellik bulunan ilaçların takviye olarak kullanılması da dışkılamayı kolaylaştıran bir faktör olacaktır.

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ?

Dışkılama Zorluğu rahatsızlığına karşı alınan önlemlere ve ilaç tedavisine herhangi bir yanıt vermediğinde, dışkılama esnasında kan görüldüğünde, dışkılama periyodunun aşırı derece ağrılı olduğu zamanlarda, kabızlık ve ishal problemlerinin birbirinden ardından sık sık görüldüğü durumlarda doktora başvurulması oldukça önemlidir. Sıraladığımız bu durumlar neticesinde uzman hekimin yapacağı kontrollerin ardından direk olarak tedaviye başlanabilir, çeşitli ek kontrollerin yapılmasını isteyebilir veya şüphelendiği bir durum varsa Genel Cerrahi Uzmanı’na kontrol edilmenizi isteyebilir.

DIŞKILAMA ZORLUĞU NASIL GEÇER?

Dışkılama Zorluğu sorununun ortaya çıktığı durumlar üzerinde konuşurken alınabilecek bir takım pratik önlemler neticesinde bu rahatsızlıktan kolaylıkla kurtulabileceğinizi belirtmiştik. Fakat nadiren de olsa bazı istisnai durumlarda kullanılacak ilaçlar tedavinin başarılı olması için gerekmektedir. Eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz içerisinde laksatif madde bulunan bir sürü ilaç piyasada reçetesiz olarak satılmaktadır. Bu ilaçları ise iki farklı grupta inceleyebiliriz. Uyarıcı laksatif ilaçlar ve mekanik laksatif ilaçlar kabızlık tedavisinde kullanılan iki farklı ilaç grubudur.

Uyarıcı laksatifler kalın bağırsağa çeşitli sinyaller göndererek hareketlerini arttırmasını ve problemin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Fakat aşırı derecede bu ilaçların tüketilmesi ilerde vücudun bu maddeye bağımlı hale gelmesine ve ortaya bağırsak tembelliğinin çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden kesinlikle doktor kontrolünde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Mekanik laksatif grubu ilaçlar ise problemin niteliklerini değiştirerek sorunu ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu gruptaki ilaçlar bağırsak hareketlerine dışarıdan ekstra bir müdahale sağlamadığı için herhangi bir yan etkisi bulunmamakta ve uzun süreli olarak kullanılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağıza Acı Su Gelmesi
Dışkılama Zorluğu Neden Olur
Bağırsak Bakterilerini Dengeleyin, Uzun Yaşayın
Yetişkinler İçin İshal Yapan En İyi 12 Şey
Dışkı Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Önlenir?
Pankreas Kisti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.