DİŞLERDE ÇARPIKLIKLARDişlerde Çarpıklıklar

Çarpık dişler kalıtsal özellikler, ağız yaralanmaları ve kötü ağız gelişimi nedeni ile ortaya çıkabilir. Zamanla, yanlış hizalanmış dişler yeme ve konuşma ile ilgili sorunlar yaşatabilir ve çene ağrısı ve bu bölge ile ilgili diğer rahatsızlıklara neden olabilir. Böyle sorunlar bir ortodondiste gidilerek tedavi ettirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi seçenekleri arasında yaygın olarak genellikle kötü bir şekilde konumlandırılmış dişleri düzeltmek için diş donanım araçları ve cerrahi kullanılmaktadır. Dişleri hizalamak kişinin öyküsüne göre birkaç ay yada birkaç yıl sürebilir. Tedavinin etkili olabilmesi için hastanın tedavisi ile ilgili tutarlı olması gerekmektedir.

Özellikle bazı aileler çarpık dişler için daha bir genetik yatkınlık göstermektedir. Bu ailelerin ağız gelişimleri sağlıklı fakat çenede yeterli yer olmadığı için çarpık gelişme gösterir. Diş teli ve tutucuları gibi önemli aparatlar kullanılarak dişlerin düzgün ve doğru pozisyonda büyümelerine yardımcı olabilir. Bu sorun ile ilgili aile öyküsü bulunanlar kendi çocukları için erken dönemde bir diş hekiminden ayardım alabilirler.

Bazı durumlarda, çene az gelişmiş yada normalinden büyük olması münasebeti ile dişler cılız veya büyük boyutlu olabilir. Bu durum dişlerin olası yerlerine gelmeleri için mücadeleye sebep olacağından çarpık yada çapraşık gelişimlere neden olabilir. Diğer yandan ağız gelişimi ile alakalı olarak dışarı bükülmüş bir çene yapısına sahip olunması da dişin kendi pozisyonunun dışında olmasına dişi zorlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dişlerde Çarpıklık Nedenleri

Kötü diş işçilikleri de nadir de olsa çarpık dişler ile ilişkilidir. Çocuklarda dişlerin çıkarılması yada çekimi konusundaki işlemler bakım ve dikkate alınarak yapılması gerekir. Diş hekimi çocuğun uzun süreli oral gelişimi hakkında düşünmesi gerekir ve dişleri korumak için uygun araçları kullanması gerekir. Çocuğun ağzı büyüdükçe gerekli olursa ayarlanabilir veya çıkarılabilir aralık yapıcı araç doktorunu tarafından belirlenmeli ve düzenli muayeneler ile kontrol edilmelidir.

Parmak emme, ve emzik gibi nesneleri çiğneme dil ile dişlere itme alışkanlığı yada tiki aynı zamanda çarpık dişlerin oluşumuna katkıda bulunabilir. Çocuklar stres altında iken kendilerini rahatlatmak için bu davranışları sergileyebilir. Bu alışkanlıkların uzun süreli yapılması ağız gelişimi ile sorunlara neden olabilir. Çocuğunuza sıkıntı dönemlerinde stres topu sıkma yada çizim yaptırarak buna konsantre olmasını sağlayabilir ve dişlerine daha az zararlı olmasını düşünebilirsiniz.

Tedavi edilmeyen çarpık dişler zamanla kötü büyüme gösterir ve yaş ilerledikçe de tedavi süreci hem uzar hem de güçleşir. Çarpık dişlerin temizleme süreci zorlaşır ve rutin diş temizleme seansları gerekebilir. Mümkünse erken müdahale, her yaşta tedavi için tercih edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    ya ben dişleğim 14 yaşındayım herkes dalga geçio benimle nolur bi yol gösterin bende ailemi ikna edeyim tedavi olayım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum kontrol haplarını kullanması sakıncalı olanlar
Anne Sütü
Sezeryan Oranı
Gebeliğin 28. Haftası
Gebelikte Rh Uygunsuzluğu
Bebeklerde Göz Temizliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.