DİŞLERİNİZİN 5 DÜŞMANI
Diş bakımı söz konusu olduğunda çikolata ve tatlıların dişler için zararlı olduğunu biliniyor. Bu sadece diş minesine zararlı değil, aynı zamanda dişlerde renk kaybı(dişlerde lekelenme) ve ciddi diş hastalıklarını da davet ediyor. Gerçekten de parlak bir gülümsemenin ve protez için en kötü düşmanları burada bahsedilen beş faktördür. İşte dişlerinizin beş düşmanı;

Sponsorlu Bağlantılar

  • GAZLI İÇECEKLER: Gazlı içecekler ve alkolsüz içecekler genelde şeker ile yüklenir. Bu şeker içeriği, plak oluşumunu destekler ve bu da diş minesini için tehlikelidir. Bunun dışında gazlı içecekler, çok asidik içeriğinden ötürü dişlere son derece zarar verebilir.
  • NARENCİYE: Turunçgiller, aşırıya kaçmadan tüketilmesi durumunda dişlere herhangi bir zarar oluşturmaz. Her ne kadar C vitamini bakımından zengin olsalar da aşırı tüketim diş sağlığını etkileyerek diş minesine zarar verebilir. Turunçgiller, doğal asitler bakımından zengindir, bu nedenle diş minesinde erozyon ve yumuşamaya yol açabilir, zayıf ve sağlıksız dişlere yardım ve yataklık eder. Portakal ve mandalina düşkün insanlar meyve yedikten sonra gargara kullanmanız önerilir. Ayrıca sert kabuklu yemişlerin dişlerle kırılmaması da diş sağlığı açısından önem arz eder.
  • ÇAY VE KAHVE: Eğer dişlerinizin rengini muhafaza etmek istiyorsanız siyah çay ya da siyah kahve tüketimini sınırlayınız. Çay, kahve ve sigara tüketimi diş renk değişikliğinin başrol oyuncularıdır. Bunlara içmeden yapamıyorum diyorsanız bir miktar süt katabilirsiniz. Çünkü süt, çay ve kahvedeki tanenlerin dişlerin üzerindeki olumsuz etkisini nötralize etmek için faydalıdır.
  • ŞARAP: Şarap diş minesine zarar verir. İçerdiği asitler ve şeker açısından zengin olması dişler açısından tehlikelidir. Ayrıca düzenli şarap alımı da diş boyamasına yol açabilir. Bu nedenle, dişleri zararlı bileşenlerin kurtulmak için bol su içmek tavsiye edilir.
  • DİYET HAPLARI: Zaman zaman alınan diyet hapları ağız kuruluğu ve tükürük üretiminin azalmasına yol açar. Kuru bir ağız ise bakteri ve plak oluşumunu destekleyerek dişlerin çürümesine yol açar. Bu diyet hapları gibi yapay şeyler yerine, daha sağlıklı ve dengeli bir diyet ile kilo kaybını tercih etmek daha sağlıklıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Eti İltihabı (Gingivit) Tedavisi ve Testleri
Bozuk Dişler
Boğaz Ağrısı yada Boğazda Ağrı
Dilde Çatlak
Diş Eti İltihabı (Apsesi) Belirtileri ve Nedenleri
Periodontitis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.