DİVERTİKÜLİT BELİRTİLERİ VE NEDENLERİDivertikülit Belirtileri ve Nedenleri

Divertikül sindirim sistemi astarında oluşan küçük, şişkin keselerdir. Divertiküller en sık kalın bağırsağın alt kısmında (kolon)  bulunur. Divertikül, özellikle 40 yaşından sonra, sık görülür ve nadiren sorunlara neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bununla birlikte, bazen keselerin bir veya daha fazlası iltihaplı veya enfekte hale gelebilir. Böyle bir durumun varlığı divertikülit olarak isimlendirilir. Divertikülit şiddetli karın ağrısı, ateş, bulantı ve barsak alışkanlıklarında belirgin bir değişikliğe yol açabilir.

Hafif oluşan divertikülit diyet, dinlenme ve antibiyotikler ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Şiddetli veya süreklilik gösterenler ise çoğunlukla cerrahi işlemler ile tedavi edilebilir.

Bir divertikülitiniz varsa aşağıdaki gibi belirtiler ile karşılaşmanız mümkündür;

 • Sabit ve birkaç gün devam edebilen ağrı. Ağrı genellikle karnın sol alt tarafında hissedilir, ancak sağ tarafta da oluşabilir.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Ateş.
 • Karında hassasiyet.
 • Kabızlık veya daha az sıklıkla ishal oluşumu.

NEDEN OLUŞUYOR?

Sponsorlu Bağlantılar

Kolonun doğal olarak basınç altındaki zayıf yerlerinde divertikül gelişir. Böyle bir durum kolon duvarından çıkıntı şeklinde keselerin oluşumuna neden olur.

Bu diverkül adı verilen keseler patlayabilir ve patladıkları zaman ise inflamasyon ve/veya enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar. Ortaya çıkan sorun divertikülit olarak isimlendirilir.

KİMLER DİKKAT ETMELİDİR?

Çeşitli faktörler, divertikülit gelişme riskini artırabilir:

 • Yaşlanma. Divertikülit meyli yaşla birlikte artar.
 • Ciddi kilolu olmak divertikülit riskini artırır.
 • Sigara
 • Egzersiz eksikliği. Egzersiz, divertikülit riskini azaltır.
 • Düşük lif
 • Bazı ilaçlar. İbuprofen (Advil, Motrin IB, ve diğerleri) ve naproksen (Aleve) gibi non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar dahil olmak üzere çeşitli steroidler ve kullanılan uyuşturucular divertikülit riskini artırabilir.

KOMPLİKASYON YADA ZORLUKLAR NELERDİR?

Akut divertikülit gelişen kişilerin %25’ inde aşağıdaki sıkıntılar gelişebilir;

 • İrin kese içinde topladığı zaman oluşan apse
 • Yara izinin neden olduğu kolon veya ince bağırsakta tıkanma
 • Bağırsaklar arasında veya bağırsak ve mesane bölümleri arasında anormal bir geçiş yolunun oluşumu (fistül).
 • Peritonit (acil bir tıbbi durumdur ve acil bakım gerektirir= karın zarı iltihabı) Enfekte ya da iltihaplı kese (divertikül) yırtıklarının karın boşluğuna ve bağırsak içeriğine dökülmesi ile oluşur.

TEŞHİS NASIL YAPILIR?

Divertikülit genellikle akut atak sırasında teşhis edilir. Karın ağrısı bir takım sorunların işareti olabilir. Bu nedenle doktorunuz diğer şikayetlerinizi de dinlemek isteyecek ve buna göre karar verecektir.

Doktorunuz büyük olasılıkla hassasiyet için karnınızı kontrol etmek için fiziksel muayene yapacaktır. Kadınlarda, ek olarak, genellikle pelvik hastalık ihtimalini ekarte etmek için pelvik muayene de yapılacaktır. Bundan sonra, doktorunuz büyük olasılıkla aşağıdakileri isteyecektir;

 • Enfeksiyon belirtilerini kontrol etmek için kan ve idrar testleri
 • Çocuk doğurma çağındaki kadınlar için gebelik testi (karın ağrısı nedeni olarak gebeliği elemek için)
 • Karın ağrısının diğer nedenlerini elemek için karaciğer fonksiyon testleri
 • İshal olan kişilerde enfeksiyon varlığını anlamak için dışkı testi,
 • İltihaplı veya enfekte keseleri gösterebilen ve divertikülit bir tanısını doğrulayan BT (bilgisayarlı tomografi). BT aynı zamanda divertikülit şiddetini gösterebilir ve tedavi için iyi bir rehber olabilir.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?Divertikülit Tedavisi

Tedavi için belirti ve bulguların şiddetine bağlıdır.

Belirtiler hafif ise sorun evde tedavi edilebilir. Doktorunuz enfeksiyon tedavisi için muhtemelen antibiyotikler tavsiye edecektir. Bunun yanında barsağınızın iyileşmesi için bir kaç gün için sıvı diyet ve ardından belirtileriniz iyileştikten sonra yavaş yavaş diyetinize katı gıdalar ekleyebilirsiniz.

Durumunuza göre reçetesiz satılan Asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi ağrı kesiciler de önerilebilir. Yapılacak olan bu işlemler ile komplikasyonsuz divertikülitli insanların %70 ile 100 oranında başarılı olunabilmektedir.

Karmaşık divertikülit yada daha ciddi durumlarda kişi ciddi ataklar yada diğer sağlık sorunları vardır ve bu durumlar büyük olasılıkla hastaneye yatış gerektirir. Tedavi genellikle şunları içerir:

 • İntravenöz antibiyotikler
 • Abseyi boşaltmak için (eğer oluşmuş ise) bir tüp yerleştirilmesi
 • Cerrahi işlemler

Aşağıdaki durumların varlığında doktorunuz büyük olasılıkla ameliyat yapılmasını isteyecektir:

 • Perforasyon, abse, fistül veya bağırsak tıkanması gibi bir komplikasyon varsa
 • Hafif ama çoklu durumlarda yada atak geçirmişseniz
 • Bağışıklık tehlikeye giriyorsa

Cerrahinin başlıca iki türü vardır:

Birincil barsak rezeksiyonu. Cerrah, bağırsağın hastalıklı kesimleri kaldırır ve sonra sağlıklı kısımları (anastomoz) bağlar. Bu, normal bağırsak hareketlerini sahip olmanızı sağlar. İnflamasyon miktarına bağlı olarak, açık cerrahi veya minimal invaziv (laparoskopik) prosedür uygulanabilir.

Kolostomi barsak rezeksiyonu. Eğer kolon ve rektumun kavuşması mümkün olmayacak şekilde çok iltihap varsa, cerrah kolostomi gerçekleştirecektir. Karın duvarındaki bir açıklık (stoma) kolonun sağlıklı kısmına bağlanır. Artık maddeler açıklıktan bir torbaya alınır. İnflamasyon hafifledikten sonra, kolostomi tersine yapılır ve bağırsak yeniden bağlanır.

Takip ve Bakım

Doktorunuz divertikülit iyileşmesi sonrasında – özellikle altı hafta sonra – kolonoskopi önerebilir. Divertiküler hastalığı ile kolon veya rektum kanseri arasında doğrudan bir bağlantı olması olası görünmemektedir. Ama kolonoskopi – divertikülit saldırısı sırasında mümkün olmayan – sizin belirtilerinizin nedeni olarak kolon kanserinin sorunlu tutulmasını elimine edebilir.

YAŞAM ŞEKLİNİZ NASIL OLMALIDIR?

Divertiküliti önlemeye yardımcı olmak için:

1- Düzenli egzersiz. Egzersiz, normal bağırsak fonksiyonununu teşvik eder ve kolon içindeki basıncı azaltır. Günde en az 30 dakika egzersiz çalışın.

2- Daha fazla lif yiyin. Taze meyve, sebze ve tam tahıllar gibi yüksek lifli gıdalar dışkıyı yumuşatır ve bunun kolondan sayesinde daha çabuk geçmesine yardımcı olur. Bu da sindirim sistemi içindeki basıncı azaltır. Ancak, yüksek lifli diyetin divertikülit riskini azaltıp azaltmadığı belli değildir.

3- Bol sıvı tüketin. Fiber (lif) suyu emer ve kolondan yumuşak ve hacimli atıklar geçebilir. Tersi durumda dışkı katılaşır ve kabızlık oluşur bu da divertikülite davetiye çıkarır.

ALTERNATİF İLAÇLAR VAR MI?

Bazı uzmanlar, divertikülit gelişen kişilerin bağırsaklarında yeteri kadar iyi bakteri olmadığına inanmaktadır. Probiyotikler – faydalı bakterileri ihtiva eden gıdalar veya takviyeleri – bazen divertiküliti önlemek için faydalı bir yol olarak önerilmektedir. Ama bu tavsiye bilimsel geçerliliği kanıtlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Domuz gribi önlemleri
Topuk Ağrısı
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?
kalça eritme hareketleri
Kulak Çınlaması Tedavisi
Abiyogenez
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.