DİYABET NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Yüksek kan şekeri olarak da bilinen diyabet için “hiperglisemi” terimi de kullanılabilir.  kullanabilirsiniz. Yüksek kan şekerinin iki yaygın belirtisi aşırı susama ve aşırı idrara çıkma olarak bilinmektedir. Zamanla, kandaki yüksek şeker ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sağlık sorunlarına aşağıdakileri dahil edebiliriz:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kalp hastalığı ve inme
 • Böbrek hasarı ve böbrek yetmezliği
 • Göz problemleri ve körlük
 • Sinir hasarı

Ülkemizde de gittikçe yaygınlaşan diyabetin gelişimine bağlı olarak farklı türleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Tip 1 diyabet
 • Tip 2 diyabet
 • Gestasyonel diyabet
 • Diyabetin diğer spesifik tipleri

TİP-1 DİYABET

Tip 1 diyabet ile ilgili olarak juvenil diyabet veya insüline bağımlı diyabet terimleri de kullanılır. Tip 1 diyabette pankreastaki insülin yapan hücreler tahrip olmuştur veya yok edilmiştir. İnsülin kandaki şekeri enerjiye dönüştürmek için kullanılan bir hormondur. Vücudunuzun insülin yapamadığı durumda kan şekerini (glikoz) kullanamazsınız. Tip 1 diyabette vücut insülin hormonu üretemediği için tedavi bakımından insülin iğnesi kullanmanız gerekir.
Doktorlara göre tip 1 diyabet nedenlerinin tam olarak ne olduğundan emin değil, ancak, bilinen bir şey bunu önlemek için hiçbir yolu olmadığıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

TİP-2 DİYABET

Tip 2 diyabet ise yetişkin başlangıçlı diyabet ya da insüline bağımlı olmayan diyabet olarak adlandırılmaktadır. Tip 2 diyabette pankreas halen insülin üretebilmektedir. Ama sorun, üretilen insülin kandaki şekeri etkili bir şekilde kullanabilmek için yeterli değildir. Bu durumda sizin vücut hücreleriniz de insüline karşı dirençli olabilir. Tip 2 diyabet tedavisinde oral ilaçlar veya insülin iğneleri kullanabilmektedir.

Tip 2 diyabet, diyabetin en sık görülen tipidir. Bu önlenebilir veya birçok durumda tersine döndürülebilir. Tip 1 diyabette olduğu doktorlar bunun nedenini tam olarak bilmemektedirler. Fakat Tip 2 diyabetin obezite ile bağlantılı ve kalıtımsal olduğu düşünülmektedir.

GESTASYONEL DİYABET
Gestasyonel diyabet gebelik sırasında gelişen diyabet  tir. Eğer gestasyonel diyabeti olan bir kadın iseniz, pankreas halen insülin üretebilmekte, fakat gebelik hormonları vücudunuzu insüline karşı dayanıklı kılmaktadır. Sonuç olarak ise vücudunuz kan şekerini etkili bir şekilde kullanıp enerji üretmemektedir. Bu durumda doktorunuz gestasyonel diyabet tedavisinde diyet, egzersiz ve insülin enjeksiyonları önerebilir.

İstatistiklere göre gebelerin % 2 ile % 10’ unda gestasyonel diyabet oluşma riski bulunmaktadır. Uzmanlara göre gestasyonel diyabetin kesin nedeni bilinmemektedir. Gestasyonel diyabetli gebelerde gebelik sonrasında tip 2 diyabet gelişme riski bulunmaktadır.

DİYABETİN DİĞER TİPLERİ VAR MI?
Bazen diğer hastalıklar veya koşullar diyabete neden olabilir. Bunlar arasında aşağıdakiler sayılabilir:

 • Kistik fibrozis, pankreatit ve kanser gibi pankreas hastalıkları,
 • Cushing hastalığı (yüksek kortizol düzeyi) ve hipertiroidi gibi endokrin sorunları (aşırı aktif tiroid)
 • Klinefelter sendromu ve Turner sendromu, Down sendromu gibi genetik sendromlar,
 • Konjenital kızamıkçık (doğumda mevcut bir enfeksiyon) ve sitomegalovirüs gibi enfeksiyonlar,
 • Kortikosteroidler, bazı astım ilaçları, tiyazid diüretikleri, tiroid hormonu, pentamadine (Pentam 300), fenitoin (Dilantin), niasin (Niaspan, Nicobid, Niacor, Slo-Niasin) ve alfa-interferon (Intron A, Infergen, Alferon N) gibi ilaçlar

Diyabetin bir türü olan Diabetes insipidus denilen bir hastalık da bulunmaktadır. Diyabet ismini paylaşıyor olmasına rağmen, yüksek kan şekeri ile ilişkili bir diyabet değildir. Şekersiz şeker hastalığı olarak da halk arasında bilinmektedir. Bu hastalıkta, antidiüretik hormon (ADH) olarak adlandırılan başka bir hormon ile ilgili bir sorun var. ADH hormonunun görevi böbreklerden atılacak su miktarının yani idrarın düzenlenmesine yardımcı olur.

Diabetes insipidus hastalığında vücudunuz yeterli ADH üretemez ya da böbrekler bu hormona yanıt vermez. Yeterli ADH üretilemediği zaman ise böbrek nefronlarından yeterli su emilimi olmaz, emilmeyen su ise idrar ile dışarı atılacağından idrar miktarı artar. Ayrıca bu durum fazla susama ile de ilişkilidir. Bu belirtiler, normal diyabet ile örtüştüğünden diabetes insipidus hastalığında diyabet kelimesi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  hatice

  hocam ben şu anda 17 yaşındayım ve üç senedir şeker hastasıyım.polis olmak istiyorum ama hastalığımdan dolayı olamıyorum.psikolojim aşırı derecede bozulmuş durumda 2-3 aydır ilaçlarımı kullanmıyorum ama ruhen kendimi daha iyi hissediyorum ama şekerim yine yüksek

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tiroid Bezi
Kas Gevşetici Doğal Çözümler
Burun İçinde Sivilce Neden Çıkar?
Kimler Kan Verebilir / Veremz
Öksürük Nasıl Geçer Ne İyi Gelir
Saçlar Neden Erken Beyazlar?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.