DİYABETİK HİPERGLİSEMİ TESTLERİ

Doktorunuz ideal kan şekeri aralığınızı belirler. Şeker hastalığı olan birçok kişi için, hedeflenen seviyeler şunlardır:

    • • En az sekiz saat açlıktan sonraki açlık şekeri 90-130 arasında,
    • • Yemeklerden hemen önce 70-130 arasında,
    • • Yemeklerden bir iki saat sonra 180 dir.

Ancak hamile olma veya diyabet komplikasyonlarını yaşama durumlarına bağlı olarak bu değerler kişiye göre değişebilir. Yaşlandıkça hedef kan şekeri aralığı çok değişebilir. Bazen hedeflenen kan şekeri düzeyine ulaşmak büyük bir sorun olmaktadır. Ama ideal değerlere yaklaştıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Evde kan şekeri ölçümü

Kan şekeri düzeyinizi ideal aralıkta tutmak için evde ölçüm yapmanız ve sık sık kontrol etmeniz önemlidir. Şiddetli hiperglisemi belirtilerinden herhangi biri varsa kan şekeri seviyesini kontrol edin. Değerin 240’ın üzerinde olması durumunda eczaneden temin edeceğiniz bir kit ile idrarda keton testini uygulayın. Eğer idrar testi sonucu pozitif çıkarsa, vücudunuzda “diyabetik ketoasidoz”a yol açabilecek değişiklikler başlamış demektir. Güvenli bir şekilde kan şekeri seviyesini düşürmek için doktor yardımı gerekir.

Glike hemoglobin (A1C ) testi

Sponsorlu Bağlantılar

Muayene sırasında doktorunuz A1C testi isteyebilir. Bu test son iki üç ay boyunca ortalama kan şekeri düzeylerini gösterir. Test, hemoglobine bağlanankan şekeri yüzdelerini ölçer. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan oksijen taşıyıcı proteinlerdir.

A1C düzeyinin yüzde 7 veya daha az olması tedavinin sonuç verdiğini ve işe yaradığını gösterir. Eğer A1C düzeyi yüzde 7 ve daha yüksek ise, kan şekeri ortalama sınırların üzerinde demektir. Bu durumda diyabet tedavisinde değişiklik yapılması gerekebilir. A1C sonuçlarından alınan değerler bazı laboratuvarlarda değişik çıkabilir.

Şeker hastalığı olan çoğu insanın bir yıl boyunca en az iki ile dört kez arası bu testi yaptırması önerilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Evde tedavi

Kan şekerini düşürme konusunda gerek diyetlerinizde gerekse de günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler hakkında doktorunuzdan görüş alınız. Aşağıdaki tedavi seçenekleri yardımcı olacaktır:

• Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapınız. Düzenli egzersiz kan şekeri kontrolü için en etkili yollardan biridir. Ancak eğer idrarda ketonlar varsa egzersiz yapmayın. Bu durumda egzersiz yapmanız kan şekeri düzeyini daha yüksek yapabilir.

• İlaçlarınızı önerildiği şekilde kullanın. Eğer hiperglisemi ataklarına sık sık yakalanıyorsanız, doktorunuz ilaç dozajını ve zamanlamasını ayarlayacaktır.

• Diyabet diyeti ile beslenin. Bu kapsamda şekerli yiyecekleri daha az yemeniz ve bunları tüketmekten kaçınmanız gerekecektir. Az yemek ve şekerli içecekler önlemek için yardımcı olur.

• Kan şekerinizi kontrol ediniz. Evde belli aralıklarla kan şekerinizi ölçünüz. Eğer hasta iseniz veya ağır hiperglisemi veya düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtileri varsa daha sık kontrol edin.

• Hiperglisemiyi kontrol etmek için insülin dozunu ayarlayın. İnsülin ilaçları yeterli gelmediği zamanlarda ekstra insülin dozu alabilirsiniz. Bu tip durumları doktorunuza sorunuz.

Şiddetli hiperglisemi için acil tedavi

Eğer diyabetik ketoasidoz ve diyabetik hiperozmolar sendromuile ilgili belirtileriniz varsa bir acil serviste tedavi edilmeniz veya hastaneye yatırılmanız gerekebilir. Acil tedavi ile kan şekeri normal düzeye çekilir. Tedavi genellikle şunları içerir:

Sıvı replasmanı: Vücuttaki susuzluk giderilinceye kadar ağızdan veya damar yoluyla hastaya sıvı verilir. Sıvılar aşırı idrar yoluyla kaybettiğiniz sıvıların yerini alacak bunun yanı sıra kandaki şeker oranının da azalmasına yardımcı olacaktır.

Elektrolitreplasmanı: Elektrolitler kanda elektrik yükü taşıyan minerallerdir. İnsülinolmaması kanda birçok mineralin seviyesini düşürebilir. Bu yüzden kalp, kas ve sinir hücrelerinin normal şekilde fonksiyonlarını yürütebilmeleri için damar yoluyla mineral takviyesi yapılır.

İnsülin tedavisi: İnsülin ketonların kanda birikmesine neden olan süreçleri tersine çevirir. Sıvı ve elektrolit takviyesi ile birliktegenellikle damardan olmak üzere insülin tedavisi de uygulanır.

Vücudun kimyası acil müdahaleler sonucu normale döndükten sonra doktorunuz hiperglisemiyi tetiklemiş olabilecek etkenlere bakacaktır. Duruma bağlı olarak ek tedavilere de ihtiyaç duyulabilir.

Doktorunuz eğer bakteriyel enfeksiyondan şüphelenirse antibiyotik reçete edecektir.Eğer kalp krizi gibi ciddi bir durum varsa daha fazla değerlendirme yapılması istenecektir.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

Aşağıdaki öneriler kan şekeri düzeyinizi hedeflenen ideal aralıkta tutmaya yarayacaktır:

• Diyabet diyetine uygun beslenin. Eğer insülin veya oral diyabet ilaçları alıyorsanız yemek ve atıştırmalarda da tükettiklerinize dikkat etmelisiniz. Yediğiniz yemekler insülinin vücuttaki çalışması ile dengeli olmalıdır.

• Kan şekerinizi izleyin. Tedavi planına bağlı olarak, haftada birkaç kez veya günde birkaç kez kandaki şeker değerlerini ölçerek kontrol ediniz. Dikkatli izleme kan şekeri seviyesinin hedef aralığında kalmasını sağlamak için tek yoldur. Glikoz düzeyi normalin üstünde veya altında olduğunda değerleri not ediniz.

• Doktor tarafından reçete edilen ilaçları alınız.

• Fiziksel aktivite sıklığını ve miktarını değiştirirseniz ilaç kullanım düzeyinizi de buna uyarlamanız gerekir. Çünkü ağır ve uzun süreli egzersizler vücudun daha fazla glikoz tüketmesine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Balın Faydaları
Kanser Düşmanı Yiyecekler
Grip Benzeri Belirtiler Hayatı Tehdit Edici Olabilir
Anemi Nedenleri
Kadın Sağlığı
Kıl Dönmesi Nedenleri Nedir? KılDönmesi Nasıl Engellenir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.