DİYABETE YARDIMCI ÖNERİLER
Diyabet bilindiği gibi şeker hastalığına verilen isimdir. Toplumumuzun hiç de azımsanmayacak yüzdelik dilimine sahip diyabete kandaki şeker düzeyini dengede tutan “insülin” adı verilen hormonun yetersizliği ya da eksikliği neden olmaktadır. Bu olumsuz durum muhakkak ki eksikliğin giderilmesini gerektirecektir. Dışarıda insülin takviyesi ve titiz bir diyet sorunun çözümünü hızlandıracaktır.

Diyabet ömür boyu birlikte yaşanması gereken bir problemdir. En azından şu anda çözümü bulunmamakta. Sık sık idrara çıkma, aşırı susama, yorgunluk, ani kilo kaybı, acıkma hissi, nefes kokusu, kaşıntılı deri ve yaraların geç iyileşmesi gibi genel semptomlar veren diyabet hastalığında değişik şifalı otların kullanılması ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi genel uygulamalar doğal yollarla insülin salgılanmasını artırmak için önerilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda evde hazırlanabilecek bitkisel reçeteler, diyabette beslenme nasıl olmalı ve hastayı rahatlatma adına yapılabilecek işlemler aşağıda açıklanmıştır.

DİYABETLİLER NE YAPMALI
Diyabet hastalarının yaşam standartlarını yükseltecek birçok uygulama mevcuttur. Aşağıda bu uygulamalardan etkili olanları yer almaktadır.

 • Diyetinizden tarçın ve zerdeçal eksik etmeyin. Hatta günlük bir tatlı kaşığı tarçın alabilirsiniz.
 • Bir gece boyunca bir bardakta bir çay kaşığı çemen tohumunu ıslatın. Aç karnına sabah bu çemen tohumlarını yiyin ve üzerine su için.
 • On beş mango yaprağını bir bardak su içinde kaynatın. Bir gece boyunca tutun ve sabah filtre edip aç karnına her sabah içiniz.
 • Yağlı, kızarmış ve nişastalı gıda maddelerinden kaçının.
 • Kahve, şeker, rafine un ve alkolden kaçının.
 • Küçük öğünler yiyin (az yağlı diyet) 5-6 kez küçük öğünler tercih edin.
 • Ispanak, salatalık, domates, soğan, filizi, kuru fasulye, sarımsak vb gibi sebze tüketiminizi artırın.
 • Stresi hayatınızdan çıkarın.
 • Düzenli egzersiz yapın. Bir günde en az 40 dakika yürüyün.
 • Kırmızı et ve yemeklerde aşırı tuzdan kaçının. Balık ve soya iyi protein değeri nedeniyle onların yerine alınabilir.

Bunlardan başka kinat eczanesinden derlediğimiz birtakım şifalı ot ya da bitkiler de diyabet hastalarının umudu olmaktadır. Denemenizi tavsiye ediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Azadirachta Indica (Neem), acı kabak ve çemen gibi bitkiler şeker hastaları için mucize ilaç gibidir. Herhangi bir şekilde onları alabilirsiniz.
 • Aç karnına Meetha Neem yapraklarını çiğneyiniz. Bu bitki kalıtsal diyabetik hastalarda bile, onların idrar ve kan şekerini normal seviyelere getirmek için etkilidir.
 • Emblica officinalis(amla) ya da Hint Bektaşiüzümü birçok diyabetik hastalar için faydalıdır. Almayı kuru bir toz halinde hazırlayın. Kuru Amla’ yı su içine koyun. Bir süre bekletin. Sonra filtre ederek içine biraz limon suyunu karıştırın. Her sabah erkenden alınız.
 • Syzygium cumini veya Hint eriği (Jamun) şeker hastaları ve her derde deva olarak kabul edilir. Bu meyvenin yenmesi diyabet hastaları için çok faydalıdır.
 • Aegle marmelos şifalı bitkisinin anti-diyabetik özellikleri vardır. Yapraklarının bitki özü tercihen bir tutam karabiber ile alınmalıdır.
 • Sarımsak içerdiği allicin sayesinde kandaki şeker seviyesini azaltmada yardımcı olur.
 • Butea monosperma (Palas) ağacının yaprakları diyabet için çok yararlıdır. Palas bitkisi kan şekeri azaltmak ve idrarda glikoz ve büyük miktarlarda glikozüri varlığında yarar sağlamaktadır.
 • Cassia auriculata diyabet için etkili bir çözümdür. Bütün bitki veya değişik kısımları kaynatılarak diyabet tedavisinde kullanılır. Bal ile karıştırılmış bitki tozu çok etkilidir. Tohumları da çiçekleri gibi benzer şekilde kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vejeteryen Yemekleri Seçin
cinsellik diyeti
Glutensiz Bir Diyet İçin Nasıl Alışveriş Yapmalı
5 Faktör diyeti
Çağın Hastalığı: Obezite
ayda 7 kilo verdiren diyet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.