DİYET DEĞİŞİKLİĞİ İLE JET LAG NASIL ENGELLENİRDiyet Değişikliği İle Jet Lag Nasıl Engellenir

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan vücudunun hızlı bir şekilde gerçekleştirilen zaman değişimlerine uyum sağlayamamasına “jet lag” adı verilir. “Argonne Anti-Jet-Lag” Diyeti, seyahat eden kişilerde seyahat öncesi, seyahat esnasında ve seyahat sonrasında diyetlerinde yaptıkları değişiklikler ile jet lag’ın etkilerini azaltmak ve yeni yere vücudun uyum sağlamasını kolaylaştırmak mümkündür. Diyet, hayvanların günlük biyolojik ritimleri üzerinde biyolojik ve tıbbi araştırma ve uygulamalar yapan Argonne tarafından ortaya atılmıştır. Bu diyet kapsamında dikkat edilecek hususlar genel olarak şu şekildedir:

 1. Varış gününüzde ve varış noktasında kahvaltı saatinizi belirleyin.
 2. Seyahatten dört gün öncesinden itibaren yani varacağınız yerin kahvaltı saatinden önce aşağıdaki gibi beslenin. Gün aşırı şekilde bir gün istediğiniz gibi diğer gün ise daha sınırlı şekilde yemek yemeniz gerekecektir. Yani bir gün aç bir gün tok da denebilir buna.
 • Birinci gün, yüksek proteinli bir kahvaltı ve öğle yemeği ile yüksek karbonhidratlı bir akşam yemeği yiyiniz. Öğleden sonra 3 ila 5 saatleri arası dışında kahve içmeyin.
 • İkinci günde, salatalar, hafif çorbalar, meyve ve meyve suları ile hafif yemeklere yoğunlaşın. Aynı şekilde öğleden sonra 3 ila 5 saatleri arası dışında kahve içmeyin.
 • Üç günde, yeniden birinci gün gibi rahat beslenin.
 • Dördüncü günse yine sınırlı şekilde beslenmeniz gerekir. Eğer kafeinli içecekler içmek isterseniz; Batı’ya seyahat ediyorsanız sabah, doğuya seyahat edecekseniz akşam 6 ile 11 arası içiniz.Diyet Değişikliği İle Jet Lag Nasıl Önlenir
 1. En son açlığınıza varış yerinizdeki kahvaltı ile son verin. Uçakta alkol almayın. Eğer seyahat çok sürüyorsa uyumaya çalışın. Vardığınız yerdeki kahvaltıda yüksek proteinli bir kahvaltı yapın. O Uyanık ve aktif kalın. Yemek saatleri ve öğünlerde vardığınız yerin zamanlamasına göre hareket edin.
 2. UNUTMAYIN …
 • Vücudun aktif biyolojik saatini uyarmak için kahvaltı ve öğle yemeklerinde yüksek proteinli yiyecekler tüketiniz. Uygun yemekler arasında biftek, yumurta, hamburger, yüksek proteinli tahıllar ve yeşil fasulye sayılabilir.

Uykuyu uyarmak içinse yüksek karbonhidratlı yiyeceklere yoğunlaşın. Bu yiyecekler arasında da makarna (sos olmadan), krep (etsiz), patates, diğer nişastalı sebzeler ve tatlılar yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sınırlı beslenmenin olduğu günler ise, karaciğerdeki karbonhidratların tüketilmesine ve vücudun biyolojik saatinin ayarlanmasına yardımcı olur. Bunun için uygun olan yiyecekler arasında meyveler, hafif çorbalar, salatalar ve yağsız tost, yer almaktadır. Bu günlerde alınan kalori ve karbonhidratı minimuma çekmeye çalışın.

İpuçları

 • Eğer kafeinli içecekler alıyorsanız batıya yapacağınız seyahatlerden önceki gün sabah içiniz. Eğer doğuya seyahat ediyorsanız akşam 6 ile 11 arası tüketiniz. Uçuş yeterince uzunsa varacağınız yerdeki kahvaltı saatine kadar uyumaya çalışın. Vardığınızda yapacağınız kahvaltı protein açısından zengin olsun ve gün içerisinde de aktif kalmaya gayret edin.
 • NOT: Kahve, çay, kola ve diğer kafeinli içecekler seyahat öncesi günlerde sadece 3 ve 5 saatleri arasında içilmelidir.
 • 1. Gün: Kahvaltı ve öğle yemeğinde yüksek protein; Akşam yemeğinde yüksek karbonhidrat.
 • 2. Gün: kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinde hafif gıdalar
 • 3. Gün: Kahvaltı ve öğle yemeğinde yüksek protein; Akşam yemeğinde yüksek karbonhidrat.
 • 4. Gün (seyahat günü): kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinde hafif gıdalar.
 • Kısaltılmış versiyonu yukarıda verilen günlerde özellikle seyahat günü mümkün olduğunca az yiyin, kafein ve alkolden uzak durun ve varış yerinizde yüksek proteinli kahvaltınızı yeni saat dilimine göre yapınız.
 • Doğru zamanda protein alabilmeyi garantilemek için yanınıza protein barları alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Kapağında Ağrı ve Acı
Down Sendromlu Çocuğum Var Ne Yapmalıyım?
Ayak Ortası Ağrısı ve Yaralanması
Pamukçuk Nasıl Geçer, Doğal Çözümler
Kırışıklıklar İçin Ev İlaçları Ve Ucuz Yöntemler
Yiyerek Zayıflamak İstiyorum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.