DİYET İLE KAN ŞEKERİ NASIL DÜŞÜRÜLÜRDiyet İle Kan Şekeri Nasıl Düşürülür

Yüksek kan şekeri bir dizi sağlık sorununa neden olabilir. En önemlisi de hastalığın aile öyküsü olan hastalarda diyabet başlangıcını tetikleyebilmesidir. Diyabet hastaları kan şekerinin aşırı yükselmesi ve düşmesi riskine karşın düzenli olarak kontrollerini yapmak durumundadırlar. Diyabet öncesi hastalar ve hastalığa genetik bir yatkınlığı olanların uygun bir diyet ile kan şekerini düşürebilmesi ve ilaç kullanılmasını bir zorunluluk olmaktan çıkarmaları mümkündür.
Ancak eğer “Diyabetik” tanısı konmuşsa, bu durumda sadece diyet ve egzersizle kan şekerini kontrol altına aldığını düşünmek de tehlikelidir. Eğer hem diyet hem de egzersiz açısından disiplinli iseniz, muhtemelen doktorunuz tarafından daha az ilaç kullanmanıza gerek kaldığı söylenecektir. Diyabet teşhisi konan hastaların sadece diyet ve egzersizle kan şekerini yönetme çabasında olmaları yeterli değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yöntem 1: Doğru yiyecekleri yemek

 1. Diyetinizde doğru beslenme için doğru yiyeceklerin önemini iyi kavramış olmanız önemlidir. Çünkü tüketilen bazı yiyeceklere bağlı olarak kan şekeri düzeyi çok hızlı şekilde yükselebilmektedir. Yediğiniz yemeğe göre sisteminiz tepki verecektir. Kompleks karbonhidratlar kademeli olarak artış yaratırken, rafine karbonhidratlar ve şekerler ise kan şekeri seviyelerinde daha hızlı bir artışa neden olurlar.
 2. Sağlıklı karbonhidratlar seçiniz. Sonuçta tüm gıdalar kan şekerine dönüştürülür ve enerji olması için tüketilir; olması gerek ise bu sürecin çok hızlı olmasına neden olan yiyeceklerden kaçınmaktır. Şekerler ve nişastalar (beyaz ekmek ya da mısır nişastası ve birçok diğer gıdalarda bulunur) en hızlı şekilde dönüştürülür ve bunlardan kaçınılmalıdır. Öte yandan, meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller (mercimek ve fasulye) ve düşük yağlı süt ürünleri daha yavaş şekilde dönüşür ve neredeyse herkes için uygun olan enerji kaynaklarıdır.
  • Düşük yağlı kelimesinin her zaman gerçekten de düşük yağlı olduğu anlamını çıkarmayın ve mutlakla etiketlerini okuyun.
  • Sağlıklı kepekli tahıllar arasında arpa, yulaf, kılçıksız buğday, kamut ve kahverengi pirinç yer alır.
  • Ekmek ve tahılların içinde sağlıklı yağ ve şeker çeşitleri bulunmaktadır. Her öğünde karbonhidrat tüketebilirsiniz ama makul miktarlarda olmak kaydıyla. Daha az nişasta içerenleri tüketmeye çalışın. Yemeklerinizde biraz protein de alabilirsiniz. Proteinler vücut için faydalıdır ve bazen kan şekerinde orta derecede bir artışa neden olurlar.
 3. Daha fazla lif tüketin. Lif, vücut sistemini temizler ve çözünebilen liflerin kan şekerini düşürme özelliği vardır. Çoğu yeşil yapraklı ve diğer sebzelerde lif oranı yüksektir. Birçok meyve, kuruyemiş, baklagiller ve kepekli tahıllar da aynı zamanda lif açısından zengindir.
  • Çözünebilen lifler sağlığı koruma açısından çok önemlidir. Fasulye, kuruyemiş, yulaf kepeği ve tohum gibi besinlerde bulunur.
  • Keten tohumu da iyi bir lif kaynağı olmakla beraber kan şekerini dengeleyici özelliği de bulunmaktadır. Faydasını görmek için iki çay kaşığına 5 gr katarak tüketebilirsiniz.
 4. Haftada en az iki kez balık tüketmeye çalışın. Balığın içinde protein vardır. Protein, karbonhidratlar kadar kan şekerini yükseltmez. Balıklar yarıca kırmız ve beyaz ete göre de daha az yağ ve kolesterol içermektedir. Somon, uskumru, ringa ve dahil birçok balık türü içerdikleri omega 3 yağ asidi sayesinde trigliserit adı verilen yağo düşürür ve aynı zamanda genel kalp sağlığına da fayda sağlar. Kılıç ve uskumru gibi yüksek düzeyde cıva içermeye eğilimli balıklardan kaçının.
  • Sağlıklı ve yağsız diğer protein kaynakları arasında baklagiller, kuruyemişler, tohumlar, bezelye ve hindi veya tavuk eti bulunmaktadır. Ayrıca şeker içeriği 5 g daha az olan protein içeceklerini de tüketebilirsiniz.
 5. Daha fazla yulaf ezmesi yiyin. Şekersiz yulaf ezmesi sindirimi yavaş olduğu için kan şekerine olan etkisi de kademeli olmaktadır. Mercimek ve baklagillerden fasulye bu anlamda faydalıdır. Bazı insanlar bu tür gıdalara vücudun alışmasına kadar sindirim sistemlerinde hazımsızlık ve gaz şikayeti yaşadığını ifade etmektedir. Bu tür gıdaların hepsi çözünür lif içermektedir. Bu şekilde çözünür liflerin iyi yönü şeker ve karbonhidrat emilimini geciktirmesidir.
 6. Nişastalı sebzeleri tercih ediniz. Bu tür sebzelere en iyi örnek brokoli, ıspanak ve yeşil fasulyedir. Bu sebzeler düşük düzeyde karbonhidrat içerdiğinden dolayı kan şekerini çok fazla etkilemez. Bunun yanında içerdikleri lif sayesinde vücutta temizleyici bir rol de üstlenirler. Mercimek, baklagiller ve yulafın içinde de nişasta kesinlikle bulunmaktadır ama içerdikleri lifin çözünür olması bu olumsuzluğu telafi etmektedir.
 7. Bir kaç çilek ile tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Tatlılığına rağmen çileklerin içinde az miktarda karbonhidrat olduğu için kan şekerinde ciddi yükselmelere neden olmaz. Ayrıca içinde fazlaca su olduğu için kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi de sağlar. Sonuç olarak, sizi daha zararlı tatlılardan bir süre uzak tutmaya yardımcı olur.
 8. Daha fazla su içiniz. Soda ve şekerli diğer meyve suları hızla kan şekerini yükseltir. Dolayısıyla bu tür içecekleri su ile değiştirmeniz hızlı şeker alımının da önüne geçmiş olacaktır.
  • Ticari olarak sunulan pek çok diğer aroma verilmiş su çeşitleri de normal sade suya göre daha iştah açıcı özelliğe sahiptir. Ancak, ilave şeker içerenlerden sakının. Kendiniz evde suyun içine çilek, limon ve portakal suyu gibi aromalar ilave ederek şekersiz ve boş kalori içermeyen içecek hazırlayabilirsiniz.
  • İçine eklenmiş limon dilimleri olan biraz suyu buzdolabında hazır bulundurun. Sıcak bir günde bu su çok ferahlatıcı ve lezzetli bir içecek olacaktır sizin için. Dolaptaki suyun içinde yer alan limon dilimlerini her iki günde yenileri ile değiştirebilirsiniz. Çilek, elma ve portakal gibi diğer turunçgiller ile çeşitlendirebilir ve tatlandırabilirsiniz.
  • Vücudunuzun yeterince su aldığından emin olmak için günde en az 6-8 bardak su içmeye çalışınız.
  • Meyve suyu tüketirken dikkatli olunuz ve mümkün olduğunca bu tüketimi en azda tutmaya çalışınız. Meyve suyu doğal fruktoz (şeker) denen karbonhidratlar içerir.
 9. Yiyecekler üzerine tarçın serpiniz. Bazı uzmanlar tarçının özellikle diyabetli kişilerde, kan şekeri seviyelerini azaltmada ılımlı bir etkiye sahip olduğuna inanmaktadır. Bu etkiyi ispatlamaya yönelik çalışmalarda bu görüşü destekleyici sonuçlar elde edilmiştir.
  Tarçını sihirli bir çözüm olarak görmeyin. Yukarıda sayılan tüm diğer mükemmel önerilere ilave olarak tüketilebilir.
 10. Şekerli tatlandırıcıların yerine agave (sabır otu) kullanabilirsiniz. İçinde daha düşük düzeyde glisemik indekse sahiptir.

Yöntem 2: Planlamadiyet ile kan şekeri düşürme

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Günlük olarak kaç kalori tüketmeniz gerektiğini öğrenin. Almanız gereken kalori miktarını öğrenmeniz vücudunuza fazla şeker girişine neden olacak şekilde fazla yemek yemenizin de önüne geçecektir.
  • Eğer kilo vermeye çalışan ve egzersiz yapmayan minyon veya küçük bedenli bir bayansanız, günde ortalama 1200 ila 1600 kalori alınız.
 2. Eğer beden olarak orta veya büyük denebilecek ölçülerde ve hem iyi egzersiz yapan hem de sağlığı yerinde bir erkek iseniz veya vücudu orta ile büyük arasında ve çokça egzersiz yapan bir bayan iseniz; günlük 2000 ila 2400 kalori arasında alabilirsiniz. Beslenme düzeninizi tamamen değiştirmek yerine kan şekerini yükselten bazı yiyecekleri alternatifleri ile değiştirin.
 3. Tükettiğiniz karbonhidratları sayınız. Özellikle, beyaz un ile pişmiş şekerli hububat ve kızarmış gıdalar gibi rafine karbonhidratlı ürünleri sayınız. Karbonhidratlar her şeyden daha çok kan şekeri düzeyleri üzerinde etkiye sahiptir. Çünkü alınan karbonhidratlar çok hızlı şekilde yıkılarak glikoza dönüştürülür.
 4. Glisemik indeksi kontrol edin. Glisemik indeksi karbonhidratların tüketiminden sonra kan şekeri düzeylerini yükseltmesine göre değişiklik gösterir. GI si düşük gıdalar, GI si yüksek gıdalar göre kan şekerini de daha az yükseltir.
  • Glisemik indeksin glikozun arkasında yer alan tüm şeker kaynaklarını yakalayamadığını da unutmayınız. Fruktoz ve laktoz gibi diğer şekerleri de kan şekerine eklemelisiniz.

İpuçları

• Bütün aile olarak aynı sağlıklı gıdaları yiyebilirsiniz. Kendiniz tek başınıza böyle bir sınırlama veya özel diyete girmenize gerek yoktur. Aynı sağlıklı ve besleyici yiyeceği beraber yiyen herkes aynı anda faydalanmış olur.
• Çok fazla yürüyün. Egzersiz yapmanız, vücudunuzun metabolik yanıtlarını artırarak ve uygun düzeyde tutarak diyet ile aldığınız önlemlere yardımcı olur. Yürüyüş yapmak her insan için ideal bir egzersiz yöntemidir. Eğer diyabetik iseniz, kan şekerini önemli derecede düşürebilmeniz için nasıl egzersiz yapacağınız hakkında size tavsiyelerde bulunacaktır. Eğer bir egzersiz rutini kurduysanız, kan şekerini düzenleme planın bir parçası olarak ilaç kullanımı ve beslenme ile birlikte yapmanız gereken egzersiz miktarını da ayarlamanız kolaylaşacaktır.
• Meyve ve sebzelerde besinlerin çoğu kabuğun hemen altında olduğu soyarak yemeniz durumunda bundan mahrum kalmış olursunuz.. Ayrıca, buharda veya kaynar suda sebzelerin vitaminlerini yakalamak için bu suyu çorba, güveç veya sos yaparken kullanabilirsiniz. Sebzeleri salatalarınızda herhangi bir işleme tabi tutmadan tüketmeniz halinde içindeki birçok besin değeri ve vitamini bozulmadan yiyebilirsiniz. Salata yapmadan önce iyice yıkayınız.
• Diyetinizde radikal değişiklikler yapmadan önce doktorunuza veya diyetisyeninize başvurunuz. Vücudunuz için gerekli tüm sağlıklı besin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve zararlı olanlardan da uzaklaşmanız için bir uzmanın yapacağı planlama ve düzenleme daha faydalı olacaktır.

Uyarılar

• Kan şekeri düzeylerini zararlı olabilecek düzeylere çekmeyiniz. Çok yüksek düzeydeki kan şekeri seviyesi ne kadar zararlı ise aynı şekilde çok düşük düzeydeki kan şekeri seviyeleri de vücut için zararlıdır. Klinik olarak “diyebetik” teşhisi konulması demek; vücudunuzun otomatik şeker düzenleme sisteminin (endokrin sistem) iyi çalışmadığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle yapmanız gereken bu sistemi iyi işler bir hale getirmek ve düzenlemek olmalıdır. Dolayısıyla diyetle aldığınız çok fazla şeker gibi şekeri tamamen kısıp çok düşük seviyelere çekmenin iyi olmadığını unutmamanız gerekir. Diyetlerinizde baklagiller ve mercimek önerilmesinin nedeni budur. Bu besinler çok daha yavaş şekilde kan şekerine dönüştürülür ve ideal şekilde daha uzun süre enerji sağlamaktadır. Diyabetik kişilerde kan şekerini dengelemek için başvurulan üç yol: diyet, egzersiz ve ilaçtır. Bu üçü arasında iyi bir denge kurulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
açlığı önleyen diyet
Bölgesel İncelme
diyet yapıyorum ama zayıflayamıyorum
Kışın Nasıl Kilo Verilir?
sosyete diyeti
Martini Diyeti Nasıl Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.