DİYET SODA KİLO ALDIRIR MI?

Günümüzde artık bir çok ürün “kilo verdirir, düşük kalorili” yada “şeker içermez” düşüncesi ile diyet olan türleri üretiliyor. Bunların başında gelen diyet içeceklerden biri de “diyet soda” dır.

Kendinize bir iyilik yapıp şekerli ürünler yerine diyet soda içmenin kendiniz için bir lütuf olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir kez daha düşünün.

Sponsorlu Bağlantılar

Johns Hopkins Üniversitesi’ nde yapılan ve American Journal of Public Health dergisinde bir çalışma yayınlandı. Çalışma, kilolu ya da obez olan insanların her gün ne yedikleri ve içtikleri önemsenmeksizin aynı miktarda kalori tükettiğini ortaya çıkardı. Düzenli olarak diyet içecekleri tercih edenler ise, yedikleri diğer yiyeceklerden daha fazla kalori alırlar. Düzenli olarak tatlandırıcılı soda içenler ise içeceğin kalorisi ile daha hızlı bir şekilde kilo alırlar. Şekerli bir içecekten diyet bir içeceğe geçildiğinde genellikle diyetteki diğer unsurlar genellikle değiştirilmez.

Diyet gazlı içecekler ve diğer içecekler içen kilolu insanlar aslında daha fazla yerler. Bu insanlar günlük olarak yaklaşık 1.965 kalori alırken düzenli soda içenler ise günde ortalama 1874 kalori almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sadece diyet soda içerek kilo verilmez, diyetteki diğer bileşenleri de düzenlemek gerekir. Şekerli bir içecekten diyet bir içecek türüne geçilecekse, o zaman katı gıdalar ile de diyet değişiklikleri yapılarak – özellikle de atıştırmalıklar azaltılarak- desteklenmelidir. Desteklenmediği durumda diyet içecek kullanmanın fazla bir anlamı olmaz. Bir diğer gerçek nokta ise şudur; yapay tatlandırıcı olan ürünler metabolizma yada gıda isteği üzerinde de etkileri bulunmaktadır.

Diyet içecekler içilerek kilo verilmesinde diyetinizin diğer değişikleri içermesi önemlidir. Fakat bir o kadar da önemli olan kilo verilmesine önemli katkısı olan fiziksel aktivitedir. Fiziksel aktivite olmadan yapılacak olan diyetten istenen sonuç alınmayabilir.

Diyet soda gibi yapay tatlandırıcılar içermiş oldukları sahte şeker ve yapay tatlandırıcıların önemli bir miktarını içerdiğinden, sağlık açısından yan etkilere sahip olabilmektedir. Diyet soda içenler, içmeyenlere göre kilo kaybetmeleri daha olası görülmektedir. Araştırmalar, tatlı olan tatların iştahı artırdığını ve yapay tatlandırıcılar ile yüksek oranda tatlandırılan ürünlerin kullanımı sizin şeker alma isteğinizi ve bağımlılığınızı artırabileceğini gösteriyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göbek Nasıl Eritilir
Karın Nasıl Eritilir
yazın yağ yakma yolları
Bölgesel zayıflama için öneriler
Kilo Verme İle İlgili Yanlış Bilinen Gerçekler
Yağ yakma kürü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.