DİYET VE EGZERSİZ ARASINDAKİ DENGE  NASIL OLMALIDiyet ve Egzersiz Arasındaki Denge Nasıl Olmalı

5. vücudunuza bol miktarda besin ve protein sağlar; şeker, yağ ve kolesterolü ise sınırlar. Bu şekilde sizi besleyen bir diyet, size düzenli ve kapsamlı bir egzersiz rejimini korumak için gerekli yakıtı ve enerjiyi sağlayacaktır. İşte size diyet ve egzersizi nasıl dengeleyeceğinize yardımcı olacak birkaç ipucu:

Sponsorlu Bağlantılar

1. Bir uzman yardımıyla ihtiyaçlar listesini oluşturun. Bir diyet uzmanı nasıl beslenmeniz gerektiğini ve nasıl bir diyet takip etmenin size fayda sağlayacağını belirler. Bir spor antrenörü veya fitnes eğitmeni ise vücudunuzu nasıl çalıştırabileceğinizi ve hangi tür egzersizlerin sizin için uygun olacağını belirleyecektir. Her diyet türü herkese uygun olamayacağı gibi her bünye de tüm egzersizleri kaldıramaz. Bu nedenle işin uzmanından görüş ve tavsiye almak her zaman daha faydalı olacaktır.

  • Diyetisyen veya diyet uzmanı kişi diyet planınızı şekillendirirken genel sağlık durumunuz, yaşınız ve kilonuz gibi faktörleri de dikkate alacaktır. Ayrıca hangi besinlerden uzak durmanızı ve şeker, yağ ve kolesterolü nasıl sınırlayabileceğinizi de öğretecektir.
  • Spor eğitmenlerin çoğu ise jimnastik ve spor salonlarında bulunmaktadır. Danışacağınız eğitmeniniz kardiyovasküler ve aerobik egzersizleri eşit miktarda içeren düzenli bir egzersiz programı tasarlayacaktır. Spor ve egzersiz yaparken belli bir spor salonu ya da spor eğitmenine bağlı çalışmak önemlidir. Çünkü tek başınıza çalıştığınızda hem yanlış çalışma riskiniz olmakta hem de kişi spor salonlarında kendisi gibi spor yapan başka insanlarla beraber çalıştığında daha iyi motive olmaktadır.

2. Dengeli bir diyet için USDA yönergelerini izleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişiye göre beslenme ihtiyaçları değişse de, USDA Besin Piramidi günlük olarak önerilen kepekli tahıllar, proteinler, süt, meyve ve sebzeleri hangi miktarlarda tüketmeniz gerektiğiniz gösteren iyi bir kılavuzdur. Diyetinizi bu kurallar etrafında oluşturmaya ve günlük en azından günlük porsiyon miktarını minimum düzeyde de olsa tüketmeye çalışınız. Bir besin gurubunu birden tümüyle kesmek yerine çeşitli alanlarda küçük ve kademeli miktarlarda kalori azaltmak daha çok önerilir. Bu şekilde kademeli olarak beslenme düzeninizde değişim yapmanız metabolizmanızı aktif tutmanızı ve günlük egzersizleri için enerji saklamanızı sağlayacaktır.

3. Gün boyunca birkaç küçük öğün şeklinde yiyin. Ayrıca, yemek zamanlarını egzersiz öncesi ve sonrası şeklinde ayarlayın.

Birkaç büyük öğün yerine gün içerisinde 5 veya 6 küçük öğün şeklinde beslenmeniz sizi aşırı açlıktan dolayısıyla aşırı yemek yemekten alıkoyarak kilo almanıza da engel olacaktır. Egzersiz öncsi karbonhidratça zengin bir beslenme size egzersiz için enerji sağlayacaktır. Egzersiz sonrası ise proteince zengin beslenme kas yapımına ve gençleşmenize yardımcı olacaktır.

4. Bol su içiniz. Gün boyunca en az 8 su bardağı su içiniz. Bunlardan en az biri egzersizden sonra olmalıdır. Su tüketimi, vücudu hidrate (yeterince sulu) tutar, metabolizmayı artırır ve hücre üretimini teşvik eder.

5. Günlük önerilen kalori alımını USDA’ ya göre tüketin. Bu boy, kilo ve yaşınıza göre değişir. Yüksek kan şekeri veya kolesterol de belirleyici birer faktör olacaktır. Diyetinizde yemekler için planlama yaparken kalori sınırlarını aklınızda tutunuz.

6. Uyarıcı bir egzersiz planı yapın.diyet ve beslenme arasındaki denge

  • Zevk alarak yapabileceğiniz ve takip edilmesi mümkün bir egzersiz planı yapınız. Egzersiz rejiminiz tehlikeli olmadan çok çalışmanızı teşvik etmelidir. Spor yapmaktan sıkılamak için yüzme, ağırlık çalışma ve koşma gibi farklı alternatif aktiviteler yapınız.
  • Hem egzersiz planı hem de diyet planınızı yaparken köklü değişiklikler yerine kademeli değişiklikler yapın. Birden ve uzun süreli ağır bir egzersiz seansı yerine vücuda kolay gelecek şekilde kısa birkaç egzersiz seansı yapınız. Kısa süreli egzersiz seanslarınız gün boyunca küçük öğünleriniz dengeleyecektir.

7. Sizin için doğru olacak bir vakitte çalışın.

Sabah yapacağınız güzel bir egzersiz metabolizmanızı gün boyunca yüksek tutacaktır. Eğer sabah spor yapmayı sevmiyorsanız işten döndükten sonra dinlenme vaktinde de egzersizinizi yapabilirsiniz. Vücudunuzun dinlenmeye hazırlanması ve rahatlaması için uyumadan en az Eğer vücudunuzun dinlenmek ve 2 saat önce egzersizi sonlandırınız.

8. Genel hedeflerinize dayalı dengeli bir diyet ve egzersiz planı yapınız. Kilo vermek veya kas yapmak gibi amaçlara ulaştıracak şekilde planınızı ayarlayın.

  • Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız kardiyovasküler egzersiz veya aerobik egzersizlerini çokça yapmalısınız. Ayrıca vücudunuzun aşırı yağ yakmasını sağlamak için karbonhidrat ve şeker açısından düşük bir beslenme düzeni geliştirmelisiniz.
  • Ancak eğer ideal kiloda olduğunuzu düşünüyor; sadece kas yapmak ve fit kalmak istiyorsanız, sıkı ağırlık egzersizlerine odaklanmalısınız. Ağırlık egzersizleri için size dayanıklılık kazandıracak ve enerji sağlayacak şekilde protein ve karbonhidrat ağırlıklı bir diyet takip etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yürüyüş yapmanın faydaları
Spor hareketleri
5 DAKİKADA METABOLİZMANIZI ARTIRIN
Ayak ve Ayak Bileği Kırıkları
Kolayca Kilo Verme ve Kas Yapma
Kalçadaki Yağlardan Kurtulmanın Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.