Diyet Yanlışları

Zayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmak özellikle son senelerde obezitenin yaygınlaşmasından dolayı bir hayli popüler bir konu haline geldi. Uzmanlara göre ise obezitenin son senelerde bu kadar hızlı bir şekilde artmasının temel nedenlerinin başında yoğun iş temposu nedeniyle kişilerin aşırı stresli bir yaşama sahip olmaları ve sağlıksız bir şekilde üretilen aşırı hormonlu gıdalar olduğunu belirtmekteler. Ayrıca gün geçtikçe kişilerin sağlığına daha az önem vermeye başladığı da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı kiloya sahip olan kişiler çeşitli beslenme programlarını uyguladıktan sonra herhangi bir sonuç alamadığında eş, dost veya çevresinden duyduğu bilgilere yönelmeye başlamaktadır. Fakat genellikle bu bilgilerin çoğunluğu kişiye özel olduğundan dolayı herkesde aynı etkiyi yaratmamakta hatta bazı kişilerin sağlıklarını bile kaybetmesine neden olmaktadır. Bu makalemizde kişiler tarafından sık yapılan diyet yanlışlarını bulabilirsiniz.

Yaygın Olarak Yapılan Diyet Yanlışları Nelerdir?

Hızlı bir şekilde zayıflamak amacıyla gerçekleştirilen bir takım yanlış hareketlerin başında gün içerisindeki öğünlerin düzensizliği gelmektedir. Kişiler ne kadar az yersem o kadar çok zayıflarım diye çok yanlış bir düşünceye sahiptir. Bunun aksine gün içerisinde üç ana üç ara öğün tüketildiği taktirde vücutta kalori yakımı daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Bunun dışında ara öğünlerde tüketilen besinlerin ne olduğu da oldukça önemlidir. Ara öğünlerde mümkün olduğunca atıştırmalık tuzlu veya yağlı besinlerden uzak durmalı, bol bol meyve veya az miktarda kuruyemiş tüketilmelidir. Meyve tükettiğiniz zaman doğal şeker alarak ekstra olarak tatlı yeme ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz. Bu sayede vücutta şekerin neden olduğu yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

En sık yapılan yanlışların başında gelen bir başka hata ise kahvaltı öğününü atlamaktır. Kahvaltı yapmamak kilo vermenize yardımcı olmaz, aksine diğer öğünlerde daha çok acıkmanızı ve buna bağlı olarak daha çok yemek yemenize neden olmaktadır. Kahvaltı etmeyen kişilerin akşam yemeklerinde daha fazla yağlı yemekleri daha büyük porsiyonlarda yeme ihtiyacı duyduğu yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Ayrıca akşam çok yemek yemek sindirim sistemini zor duruma sokacağından sağlık açısından da oldukça sakıncalıdır. Mümkün olduğunca yatmadan önce en az iki saat sudan başka bir şey ne içilmeli ne de yenmelidir.

Çeşitli beslenme yanlışlarının dışında en sık yapılan yanlışlardan bir başkası ise egzersizle ilgilidir. Genellikle kişiler zayıflamak için yaptıkları spora herhangi bir ısınma hareketi yapmadan başlarlar. Bu durum liflerin yırtılmasına neden olabileceği için oldukça tehlikelidir. Ayrıca vücut ham haldeyken yapılacak ağır sporlar hem ağrıya hem de kalıcı bel sakatlıklarına neden olabilmektedir.

Doğru diyet programının seçilmesi zayıflamak için oldukça önemlidir. Fakat kişilerin bu konuda genellikle düştükleri hata kendi vücutlarını tanımadan, kafalarına göre seçtikleri diyetleri herhangi bir diyetisyene veya doktora danışmadan yapmalarıdır.

Kişinin kendi vücudundaki yağ ve kas oranını bilmeden gerçekleştirdiği beslenme programlarının ne kadar faydalı olduğu tartışmalı bir konudur. Bu yüzden mutlaka bir uzman diyetisyene gidilip kişiye özel diyet programının çıkartılması zayıflama anlamında oldukça faydalı olacaktır.

Son senelerde zayıflama haplarının yaygın bir şekilde fakat bilinçsiz olarak kullanıldığı firmaların açıkladığı satış raporlarında görülmektedir. Zayıflama haplarının herhangi bir yan etkisi olup olmadığı henüz tam olarak netleşmemişken bu ilaçların kullanımı ilerleyen zamanlarda kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Bu yüzden mümkün olduğunca doğal yöntemler olan spor ve kişiye özel diyet programı uygulamak sağlığınız açısından oldukça yararlı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
domates diyeti
Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır
Karpuz diyeti
14 şubat sevgililer günü diyeti
Bölgesel İncelme
şeker bağımlıları için diyet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.