Sık Yapılan Diyet Hataları

Bayanların büyük bir bölümü zayıflamak istedikleri vakit beslenme programına uydukları zaman anında kilo verecek ve incecik kalacaklarını düşünmektedirler. Bunun için eşten dosttan ekstra kilo vermek için çeşitli tavsiyeler edinirler. Kimi zaman bu tavsiyeler gerçekten zayıflamaya yardımcı olsa da büyük bir bölümü aslında toplumda doğru olarak bilinen yanlışlardan ibarettir. Bu makalemizde yapılan araştırmalar neticesinde en sık gerçekleştirilen diyet hatalarını bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

YANLIŞ 1: Makarna, Pilav ve Ekmek Gibi Yüksek Karbonhidrat İçeren Besinlerden Uzak Durulmalıdır.

Doğrusu: Zayıflamak isteyen kişilerin en çok yanılgıya düştüğü konulardan bir tanesi karbonhidrat alımı ile ilgilidir. Çünkü diyet yapanlarda hiç karbonhidrat almayayım düşüncesi hakimdir. Fakat bu gibi durumlarda vücut daha önceden yeterli miktarda karbonhidrat almaya alışkın olduğu için bu besinleri birden kestiğiniz andan itibaren vücutta bulunan kandan elde etmeye çalışır. Kandaki glikoz oranı azaldığı zaman buna paralel olarak kan şekeri de azalır. Tüm bunların ardından vücut yeterli karbonhidrat alımını sağlamak için kasların içerisinde yer alan karbonhidratları kullanmaya başlar ve bu nedenle kişide kas erimesi meydana gelir. Bu işlem sırasında bir miktarda su kaybı yaşanır. Bu yüzden karbonhidrat içeren besinleri kendi kafanıza göre herhangi bir uzman tarafından hazırlanmamış olan bir beslenme programına göre keserseniz siz kilo verdiğinizi sansanız bile aslında verdiğiniz şey kas ve su karışımıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

YANLIŞ 2: Protein Diyetleri Hızlı ve Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflatır.

Doğrusu: Protein diyetlerinin en meşhuru Dukan Diyetidir. Protein tüketildiği zaman vücut metabolizmasının daha aktif bir şekilde çalıştığı doğru olsa da uzun süreli yüksek miktarda protein alımı zamanla kas dokularında deformasyon meydana gelmesine ve su kaybına sebebiyet vermektedir. Ortalama olarak her kaybolan 1 gram kasla beraber 3 gram su olmaktadır. Bu yüzden yağ içermeyen dokuların vücuttan atılması da metabolik ritmin bozulmasına ve yavaşlamasına neden olur. İnsanlar bu şekilde kaslarını eritirler ve tartıya çıktıkları zaman yağ yaktıklarını düşünürler ama beslenme programını tamamladıktan sonra günlük alıştıkları beslenme düzenine geçtikleri zaman metabolizma hızı çok yavaş olacağından dolayı bu kilolar hızlı bir şekilde geri alınır. Hatta bazı kişilerde metabolizmanın kendini toparlayana kadar verilen kilodan daha fazlasını geri aldığı da bilinmektedir.

YANLIŞ 3: Yapılan Bütün Sporlar Kilo Kaybına Neden Olur.

Doğrusu: Vücudun düzenli egzersizler eşliğinde yağ yakmaya başlayarak kilo kaybetmesi yaklaşık bir haftalık düzenli spordan sonra meydana gelmektedir. Bir çok kişide metabolizma farklılıkları göz önünde bulundurulmadığı zaman iki üç saat aralıksız mekik çekmektense haftada üç defa 55-60 dakikalık tempolu yürüyüş yapılması çok daha yararlı olacaktır. Vücut kilo kaybetmeye yürüyüşe başladıktan 30 dakika sonra başlamaktadır. Bu yüzden ilk 30 dakika ısınma sonraki 30 dakika kilo kaybı periyodu olarak düşünülebilir.

YANLIŞ 4: Limonlu Sıcak Su Aç Karna İçildiği Zaman Yağ Yaktırır.

Doğrusu: Toplumumuzda genellikle zayıflamak isteyen kişilerin elbet bu yanlış bilgi karşısına çıkmıştır ve kişiler bunu uygulasa da herhangi bir sonuç elde edememişlerdir. Tamamen şehir efsanesi olan bu görüş yaygın olarak doğru bilinmektedir fakat en ufak bir etkisi bile yoktur.

YANLIŞ 5: Öğün Sayımı Azaltarak Hemen Kilo Vermeye Başlayabilirim.

Doğrusu: Fazla kilosu olan kişiler günlük olarak yaptıkları öğünleri azaltarak kilo vereceklerini zannederler ve bu doğrultuda bazen yalnızca tek bir öğünle idare etmeye çalışırlar. Fakat bu yapılması gereken en son harekettir ve aksine vücudun dahada kilo almasına neden olur. Günlük olarak sadece akşam yemeği yenilerek idare edilmeye çalışıldığı durumlarda vücut yaklaşık 20 saat aç kalacağından vücut kendisini kıtlık durumuna getirir ve alarm vermeye başlar. Bu durumda metabolizma kendisini minumum hızda çalıştırır ve besinleri depolamaya başlar. Bu yüzden uzman kişiler metabolizmayı sürekli stabil bir halde tutabilmek için yaklaşık 4-5 saatte bir öğün yapılmasını tavsiye etmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ergenlik Döneminde Hızlı Zayıflama
Hamile Göbeği Nedir? Nasıl Eritilir?
Kas Güçsüzlüğü ve Zayıflama
Oroblu incelten ince gösteren çorap
Stres Göbeği Nedir? Nasıl Eritilir?
Goldslim göbek bandı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.