DİYET YAPMADAN KİLO VERMEDiyet Yapmadan Kilo Verme

Kilo verme veya sağlıklı kalma gibi amaçlarla çoğu kişi diyetlere başlar. Fakat her nedense birçok kişi ya bu diyetlere devam etme kararlılığını  sürdüremez yada bu diyetlere ne kadar süre ile devam etmek gerektiği ve etkili olması için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda yeterli bilgiye de sahip değildir. Unutmayın aynı diyet kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle kilo verme niyetiyle başlanan diyetlerde dikkat edilmesi gereken birkaç hususa değinmekte fayda var:

Sponsorlu Bağlantılar

Yöntem 1: Motivasyon

 1. Ne zaman başlamanız gerektiğini bilin. Eğer kendinizi bir diyete başlamak için hazır hissetmiyorsanız yani yeteri kadar motive değilseniz kilo vermeniz de zor olacaktır. Bu nedenle özellikle diyet yapılmadığı zamanlarda psikolojik olarak hazır değilseniz kilo vermede başarısız olunabilir.
 • Diyetin kendisi kilo verme yeteneğini ciddi şekilde etkilemez. Bunu sağlayan sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve egzersizdir.

Diyete başlamanız gerektiğini düşünüyor fakat kendinizi hazır hissetmiyorsanız, geçmişte başladığınız diyetlerde ne gibi engellerle karşılaştığınızı, hangi bahanelerden dolayı aksattığınızı ve hangi etkenlerin sizi motive ettiğini düşünün.

 1. Gerçekçi hedefler belirleyin. Vermek istediğiniz toplam kilo miktarından ziyade, daha ulaşılabilir örneğin haftalık kilo verme hedefleri belirleyin. Eğer diyet yapmıyorsanız, kilo hedefini daha da düşük tutmanız gerekecektir.
 • Bir egzersiz rutini oluşturmaya çalışın. Günde kaç kalori yakmak istiyorsunuz? Günlük ne kadar dinleniyorsunuz? Eğer günde 400 kalori yakarsanız (düşük aerobiklerde ortalama 73 kilo olan biri 365 kalori yakar) haftada 2.800 kalori yakmış olursunuz.
 1. Neyle karşı karşıya olduğunuzu bilin. Egzersiz yaparak herkes farklı miktarda kalori yakar. Daha kilolu iseniz genel olarak, daha fazla kalori yakarsınız. Koşu bandı üzerinde iken 500 kalori yaktınız diyorsa mutlaka 500 kalori yaktığınız anlamına gelmiyor.
 2. Kendinize ödüller verin. Kilo vermeye karar verdikten ve yeterli motivasyona ulaştıktan sonra artık hazırsınız demektir. Şimdi başlayıp istikrarlı şekilde devam etmelisiniz. Bu zorlu süreçte karşılaştığınız engelleri her aştığınızda kendiniz ödüllendirmeyi de unutmayın.
 • Ödülleriniz de hedefleriniz gibi bir aşama kat ettiğinizde olsun. Mesela kendinize 10000 kalori yakarsanız bir partiye katılma ödülü vermek gibi. Ya da mesela arka arkaya 10 gün çalıştıysanız ödül olarak mini bir tatil, gezinti ya da piknik yapmak gibi. Bir öğleden sonra şekerlemesi de hak etmiş olabilirsiniz.

Yöntem 2: ÇalışmaDiyet Olmadan Nasıl Kilo Verilir

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Aktif kalın. Yapacağınız egzersizler hakkında daha sonra konuşacağız fakat şimdi günlük yaşam alışkanlıklarınıza bakalım. Diyet yapmadan kilo vermek istiyorsanız her fırsatta hareketsiz yaşam tarzından kaçınmalısınız.
 • Merdiven çıkma ile başlanabilir. Ekstra kalorileri yakmak için küçük fırsatları değerlendirin. Normalden daha fazla yürümek, asansör kullanmak yerine merdiven çıkmak gibi fırsatlar olabilir. Dans etmek de bunlar arasındadır. Eğer işe bisikleti ile gitme imkanınız varsa kullanın. Ya da hafta sonu bisiklet ile gezintiye çıkmak da bir kalori yakma fırsatı olarak görülebilir. Hem beden için hem de egzoz ile havayı kirletmemiş olmak için bisiklet sürebilirsiniz.
 1. Kardiyo yapınız. Yağları hızlı şekilde yakmanın yolu kalp atım hızını arttıran kardiyo egzersizler yapmaktır. Vücuttaki kalorilerin çoğu yağlardadır. Ve kilo vermek içinse bu yağların yakılması gereklidir.
 • Yüksek yoğunluklu interval egzersizler daha kısa zamanda ve daha çok miktarda yağ yakmayı sağlar. Egzersizler sırasında bir süre yoğun çalıştıktan sonra tempoyu düşürüp bir süre sonra tekrar arttırarak geçişler yapmak vücut için daha güvenli ve sağlıklıdır. Mesela 30 saniye hızlı şekilde koştuktan sonra 60 saniye yürümek gibi. Bu tarz değişimler spor salonlarında ağırlık çalışıldığında veya başka zaman kardiyo egzersizler yapıldığında da uygulanabilir.
 1. Ağırlık çalışabilirsiniz. Kardiyo egzersizleri ile vücut yavaş tempoda ve kalp atım hızını arttırarak çalışır. Ancak bazen maksimum kalori tüketimi için daha yoğun ve ağır egzersizlere de ihtiyacımız olur.
 • Daha fazla kas kütlesine sahip bireylerin daha yüksek bir metabolizma hızına sahip olduğu gerçeğinden hareketle vücut geliştirmenin de kilo kontrolü için çok önemli olduğu sonucu çıkarılabilir. Vücutta depolanan yağlar çok az enerji kullanırken, kaslar kalori tüketen aktif dokulardır. Ağırlık çalışılması vücudun metabolizma hızını %15 artırır. Bu da kilo vermek ve uzun sürede kilo almamak için son derece yararlıdır.
 1. Aşamalı bir eğitime girin. Doğru yapıldığında yağ yakmak için en iyi egzersizdir. Kas yapılmasını sağlar ve aerobik fitness çalışır. Çapraz-eğitimde hepsi bir arada bulunur.
 • Sadece vücudunuz için değil aynı zamanda zihniniz için de harika bir egzersiz serisidir. Egzersiz aynı zamanda depresyon, düşmanlık ve kaygı düşüncelerinde önemli ölçüde azalma sağlamaktadır.
 1. Doğru yiyin, iyi yiyin ve sık sık yiyin. Diyet yapılmadığında kilo vermek için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olunması önemlidir. İşlenmiş gıdaların tüketiminden kaçının ve kepekli tahıllar, meyve ve sebzelere ağırlık verin.
 • Kahvaltı yapın. Yapılan çalışma sonuçlarına göre, kahvaltı yapan kişilerin kendilerini yapmayanlara göre fazla kilolardan daha uzak tuttuklarını ortaya çıkarmıştır.Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir
 • Çalışmalar ayrıca göstermiştir ki; sık sık (doğru şekilde beslenerek tabi) yemek de, kilo kaybına yardımcı olabilir. Sık aralıklarla yemek, fazla aç kalmayı engelleyerek daha az yemeyi sağlayacaktır. Böylelikle kontrolsüz yemek ve kontrolsüz kiloların da önüne geçilmiş olacaktır. Her 2 veya 3 saatte bir yemek veya sağlıklı atıştırmalıklar uygun olacaktır.
 1. Su içiniz. Su içmek vücut için birçok açıdan zaten faydası bilinmektedir. Bu faydalarından birisi de kilo verilmesine yardımcı olmasıdır. Mideyi dolu ve tok tutarak şekerli ve sağlıksız tüketimlerden uzak tutar.
 • Aslında, metabolizma hızını da arttırır. Yapılan bir çalışmada, katılımcıların metabolizmalarında % 30 oranında bir artış gözlenmiştir. Daha iyi tarafı ise, metabolizma artışının yanı sıra kilo verilmesini de sağlamasıdır.

İpuçları

 • Diyet ile beslenmek aslında kişiyi daha aç yapabilir. Sonraki yemeğin zamanı bilinmediği için vücut kalori yakma sürecini yavaşlatır. Bunun bir sonucu olarak da yağ depolar.
 • Şekerli ve işlenmiş gıdalardan kaçının. Çünkü bu tür besinler sadece kısa süreli enerji sağlar ve yağ oranları da yüksektir.
 • Yemekleri düzenli yiyiniz. Araştırmalar sağlıklı atıştırmaların aşırı açlıktan alıkoyduğunu göstermektedir. Bu nedenle bir veya iki büyük öğün yerine daha sık küçük öğünlerle beslenmeniz önerilir.
 • Kilo verdikçe kendinizi de ödüllendirin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağlıklı Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır
Ton Balığındaki Civanın Yan Etkileri
Kas Yapmak İçin Nasıl Beslenmelidir
Karbonhidratlar
K vitamini
Tok Kalmak İçin Tavsiyeler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.