DİYETİNİZDE İYOT ALIMININ ARTIRILMASIDiyetinizde İyot Alımının Artırılması

Gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların çoğu iyot almak için fazladan bir çaba sarf etmelerine gerek kalmaz. Çünkü tükettikleri birçok yiyeceğin ve hazır ürünün içinde zaten bulunmaktadır. Sağlıklı yetişkinlerin günde yaklaşık 150mcg, hamile kadınların 220mcg ve emzikli kadınların ise 290mcg kadar iyot almaya ihtiyaçları vardır. Vücudunuzdaki iyot düzeyleri yapılacak temel idrar ve tiroid testleri ile kolaylıkla değerlendirilebilir. Eğer test sonuçlarına göre daha fazla iyoda ihtiyacınız olduğu ortaya çıkarsa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Sponsorlu Bağlantılar

Yöntem 1: İyotlu tuz kullanım tablosu

Çoğu sofra tuzu iyot eksikliğini önlemeye yardımcı olmak için iyot içerir. Düşük sodyumlu bir diyet takip etmediğiniz ve bazı sebeplerden dolayı sofra tuzundan uzak durmadığınız sürece, bu yol vücuda gerekli iyodu kazandırmak için en etkili ve ucuz yoldur. Çoğu yetişkin yedikleri yemekler sırasında olarak aldıkları yaklaşık ½ çay kaşığı sofra tuzu (yaklaşık 3 gr) ile günlük iyot ihtiyacının %100’ ünü karşılar.

 1. Pişirme ve haşlama yemeklerde iyotlu tuz kullanın. Yemek tariflerinde tuz katmanız gerektiğinde iyotlu sofra tuzu kullanın.
 2. Tuzluklarda da iyotlu tuz kullanın. Yemeğe tuz katmak istiyorsanız ve diyetiniz buna engel teşkil etmiyorsa tercihiniz iyotlu tuzdan yana olsun.

Yöntem 2: Deniz ürünlerinin tüketilmesi

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz ürünleri doğal olarak mükemmel birer iyot kaynağıdırlar. Vücudunuzun sağlıklı yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve iyot ihtiyacı için çeşitli deniz ürünlerinden tüketmeye çalışınız.

 1. Suşi yiyebilirisiniz. Suşi şeklinde balık tüketimi diyetiniz için besleyici bir besindir ve içindeki iyot oranı yüksektir. Tek suşi, günlük iyodun % 10 unu karşılar.
 2. Pişmiş morina yiyebilirsiniz. Limon veya parmesan peyniri ile birlikte pişireceğiniz morina ile günlük iyot ihtiyacının çoğunu karşılayabilirsiniz.
 3. Karides veya ton balığı da iyot açısından faydalı deniz ürünleridir. Meze olarak alınan bir porsiyon karides balığı kokteyli günlük ihtiyacın yaklaşık% 25 ini sağlar veya öğle yemeğinde yediğiniz bir ton balığı sandviçi de iyot ihtiyacının yaklaşık % 10 unu karşılar.
 4. Akşam yemeği için balık tava yapabilirsiniz. Ailenizle beraber hazırlayabileceğiniz balık tavadan 3 er balık yemeniz günlük iyot ihtiyacının 3 te 1 ine denk gelir.

Yöntem 3: Süt ürünleri ve yumurta tüketmek

Süt ürünleri ve yumurta iyot açısından zengindir. Günde birkaç porsiyon tüketilmesi yetişkinlerde günlük iyot ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayabilir. Dolayısıyla diyetlerinize farklı süt ürünlerini ekleyerek ve yumurtayı çeşitli şekillerde tüketerek faydalanabilirsiniz.

 1. Sabahları bir tabak yoğurt yiyin. Sade, az yağlı bir fincan yoğurt, günlük iyot ihtiyacınızın yüzde 50 sini karşılayabilir. İçine bazı aromalar ve tatlar katmak için taze meyve, granola veya bal da karıştırabilirsiniz.
 2. Yağı azaltılmış süt içiniz. Yağsız veya % 1 yağlı sütten içeceğiniz bir bardak, önerilen günlük iyodun neredeyse % 40 ına denk gelir.Diyetinizde İyot Alımı Nasıl Artırılır
 3. Kahvaltı, öğle veya akşam yemeklerinde yumurta yiyin. Tek bir tane büyük boy yumurta ile günlük iyotun yaklaşık % 16 sı sağlanır. Böreklerde, tost içinde ve diğer değişik şekilde kullanarak iyot ihtiyacınızı yumurtadan karşılayabilirsiniz.

Yöntem 4: Zenginleştirilmiş Tahıl Ürünlerinin Tüketilmesi

Pek çok zenginleştirilmiş tahıl ilave iyot içerir. Yeterli miktarda iyot, mineral ve vitamin aldığınızdan emin olmak için birkaç zenginleştirilmiş tahıl ürünü de diyetinize ekleyebilirsiniz.

 1. Zenginleştirilmiş ekmek alınız. Birçok beyaz ve buğday ekmeğin içinde iyot bulunur.
 2. Zenginleştirilmiş makarna yiyin. Değişik besinlerle zenginleştirilmiş birçok makarna türünün içinde de iyot bulunur. Tam buğday ile zenginleştirilmiş makarna ile beraber iyot ve morina yemeyi deneyiniz.
 3. Tahıl ürünlerinin etiketlerini inceleyiniz. Bazı tahıl içerikli ürünlerin içinde de iyot katkısı olur. Süt veya yoğurt ile servis yapılan tam tahıl yiyecekler mükemmel bir iyot kaynağı olarak görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
diyet ipuçları
Fast Food Tarzı Aşırı Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun
Selülit Diyeti
Hurma Diyeti
Haftada 3 kilo verdiren diyet
1 haftada 5 kilo verdiren diyet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.