DİYETTE HANGİ BESİNLER DAHA FAZLA ALINMALIDiyette Hangi Besinler Daha Fazla Alınmalı

Diyet besin alımın azaltılması anlamında değildir. Doğru besinlerin alınması ve hatta bazı besinlerin daha fazla alınması zayıflamanıza veya kilo vermenize yardımcı olarak daha sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

 1. Daha fazla meyve ve sebze yiyin. Meyve ve sebzeler sağlıklı bir diyetin büyük bir bölümünü oluşturuyor. İçeriğinde vücudu zararlı radikallere karşı koruyan antioksidanların, temel vitaminlerin ve minerallerin bulunduğu meyve ve sebzeleri mümkün olduğunca bol tüketmek gerekir.
 • Kırmızı renkliler meyve ve sebzeler. Birçok kırmızı meyve ve sebzeler, güçlü, sağlıklı antioksidanlar içerir. Antioksidanlar ise vücuttaki zararlı serbest radikalleri emer, kalp hastalıkları ile savaşır, kanser, felç ve maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olur.

Örneğin domates potasyum ve C vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Bunlar aynı zamanda kalp için de faydalıdır. Prostat ve meme kanserlerine karşı koruyucu etkisi de var. Diğer yandan kırmızıbiber ise portakal gibi C vitamini ve kemikler, cilt ve dişler için faydalı olan A vitamini içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Yeşil renkliler. Yeşil sebzeler kalsiyum ve demir içerir. Ayrıca içerdiği lifler ile kan şekerini dengelemeye yardımcı olur, kötü kolesterolü (LDL) düşürür ve daha uzun süre tok tutar. Böylelikle daha az yemek yersiniz.

Örneğin lahana; lifi yüksek, demir, vitamin A, C ve K ve antioksidanlar içerir. Ayrıca iltihapla mücadeleye yardımcı olur ve kolesterolü düşürür. Brokoli aynı zamanda yüksek lif, protein ve vitamin A, C ve K içerir ve göz ve cilt sağlığını geliştirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyet Nasıl Yapılmalıdır

 1. Daha yağsız protein tüketin. Vücudunuz, kas yapmak için proteine ihtiyaç duyar. Bağışıklığı arttırmak ve metabolizmayı normal düzeyde tutmak için de protein ihtiyacı vardır. Protein kaynaklarından en etkili şekilde faydalanmak için besinleri proteince yüksek ve yağ oranı düşük olanlarından tercih ediniz.
 • Tam yağlı süt yerine yarım yağlı süt, yağsız kıyma ve etleri de aynı şekilde yağsız taraflarından tercih ediniz.

Tam yağlı süt ürünlerinden, karaciğer, yağlı etler, sucuk, sosis, pastırma, kızarmış ya da tava edilmiş etler ve yumurta sarısından da kaçının.

 • Balık tüketebilirsiniz. Bazı balık türleri trigliserid denilen kan yağlarını düşürebilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Somon, uskumru ve ringa gibi soğuk su balıkları omega-3 yağ asitleri, bakımından zengindir.
 • Fasulye tüketimine önem verin. Fasulyenin yanında bezelye ve mercimek gibi baklagiller de etkili birer protein kaynaklarıdır. Ete göre daha az kolesterol ve yağ içerir. Mesela hamburger yerine soya veya fasulye burger tüketilebilir.
 1. Tam tahıllı gıdalar önceliğiniz olsun. Kepekli tahıllar bir bitkinin tüm tohumudur ve üç bölüm içerir: mikrop, kepek ve endosperm. Bu nedenle tam tahıllı tüm gıdalar bu bileşenlerin her üçünü içerir. Ancak maalesef bitkiler rafine olduğunda kepek ve tohumlar çıkarılır, proteinin yaklaşık % 25’i ve önemli besinlerin en az 17’si kaybolur. Bu yüzden gıda ürünleri alırken tam faydasını görmek için tam tahıllı olanlarını almaya çalışın.taze sebze ve meyve alımını artırın
 • Çalışmalar kepekli tahıllar bakımından zengin bir diyetin sayısız yararları olduğunu göstermiştir. Bu besinlerin inme, kalp ve damar hastalığı, tip 2 diyabet, inflamatuar hastalık, kolorektal kanser, diş eti hastalığı ve astım gibi riskleri düşürdüğü, kiloları düzenlediği ve tansiyonu dengelediği ortaya çıkarılmıştır. Diyetlerinizde günlük olarak en az 48 g kepekli tahıl bulundurun.
 • Kepekli ve tam tahıl ürünler çoğu süpermarketlerden bulunabilir. Alırken “tam tahıllı” etiketinin olmasına dikkat edin..
 • Alışveriş yaparken alacağınız ürünü birden fazla besin öğesi bakımından kontrol edin. Sadece un ve ekmek değil; makarnalar, tahıllar, çerezler, tortilla cipsler, gözleme karışımları ve diğer tahıl bazlı ürünler bütün tahıl etiketli ürünlerde içeriği kontrol ediniz.

Doğru Bir Diyet Nasıl Seçilir

 1. Sağlıklı yağlar tüketin. Tüm yağlar vücut için zararlı değildir elbette. Hatta bazıları beslenme planının bir parçası olmalıdır. Tekli doymamış yağ asitleri sağlıklı yağ çoklu doymamış yağlardır. Bu yağlar kandaki kötü kolesterolde (LDL kolesterol) düşüş, iyi kolesterolde de (HDL kolesterol) yükselme sağlar. Ayrıca insülin seviyelerinin stabilize olmasına yardımcı olarak kan şekerini kontrol eder.
 • Tekli doymamış yağ asitleri açısından zengin yiyeceklere avokado, kanola yağı, fındık (badem, kaju fıstığı, ceviz), zeytin, zeytinyağı ve fıstık yağı örnek verilebilir.
 1. Trans yağlardan kaçının. Trans yağlar hidrojen ile işlem görmüş yağlardır. Paket etiketlerinde zaten “hidrojene yağ” olarak yazı görürsünüz. Bu yağlar kilo alımına neden olabilir. Kalp hastalığı, kanser, inme ve kısırlık riskini artırır. Kötü kolesterolü yükseltip iyi kolesterolü düşürür.
 • Trans yağların çoğunlukla kullanıldığı yiyecekler arasında ticari kızarmış yiyecekler ve paketlenmiş gıdalar, özellikle pişirilmiş ve işlem görmüş ürünler vardır. Çocukların en sevdiği yiyeceklerden olan “cips” ler genelde trans yağ içerebilmektedir. BU ürünler sınırlandırılması ve olası hastalık riskleri ve kilo alımı engellenebilir.
 • İşlenmiş ürün alırken üzerinde “trans yağ içermez” etiketi olmasına dikkat edin. Ürünlerde yarım gram trans yağa kadar bu etiket kullanılabilir.
 • Trans yağların vücut üzerinde fazlaca zararı olmasından dolayı birçok ülkede lokanta, restoran ve benzeri ticari yerlerde kullanımı yasaklanmıştır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Et Tüketiminde Aşırıya Kaçmayın
Martini Diyeti Nasıl Yapılır
Orgazm Diyeti
Yüksek Ürik Asit İçeren Gıdalar
limonata diyeti
Kışın Nasıl Kilo Verilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.