DİYETTE KAÇINILMASI GEREKEN YİYECEKLERDiyette Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Her dönem diyet çoğu insanın yapmak zorunda olduğu, bozduğu ve tekrar başladığı olgulardandır. Diyette başarılı olma yemeniz gereken yiyecek ve içecekler kadar yememeniz ve hatta kaçınmanız gereken besinler ile bağlantılıdır. Sadece kilo vermek ve zayıflamak için değil genel beden sağlığı ve hatta kilosuz ve sağlıklı insanların da bu hallerini devam ettirebilmeleri açısından kaçınılması gereken yiyecekler bulunmaktadır. Bunlardan kaçınarak kilo vermenizi hızlandırmanız daha da mümkün görünüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaçınması gereken yiyecekler

 1. İşlenmiş gıdalardan uzak durun. İşlenmiş gıdalar ve fast-food yiyecekler sodyum, doymuş yağ ve şeker gibi kaçınılması gereken besinleri içerir. Çikolata, cips, beyaz undan yapılmış bisküviler, tatlılar, hazır yağlı atıştırmalıklar bunlardan bazıları….Bunu söylerken tabi tamamen bu yiyeceklerden uzak durulması ve öldürücü imiş gibi anlaşılmaması gerekir. İstenen şey bu tür besinlerin tüketiminin sınırlandırılmasıdır.
 • Diyet uzmanları doymuş yağlardan alınan kalori miktarının toplam kalori miktarının %10’undan fazla olmamasını önermektedir. Yani diyetinize göre günlük 1500 kalori tüketmeniz gerekiyorsa bunun en fazla 15 gramı doymuş yağ olabilir. Fast-food hamburgerlerinin her birinde yaklaşık 12 gr ila 16 gr arası doymuş yağ bulunur. Bu çerçevede ve ilişkili olarak patates vb kızartma ürünlerini yemekten ve yapmaktan da uzak durun. Yağ seçiminde ise zeytin yağını tercih ediniz.

Doğru Bir Diyet Nasıl Seçilir

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Şekerli ve tuzlu içeceklerden de uzak durun. Şekerli içecekler, özellikle alkolsüz içecekler, meyve suları, enerji içecekleri kilo alımı ve obezite ile bağlantılı olmuştur. Tuz da aşırı miktarda lındığında vücut için kilo aldırıcı ve zararlıdır. Her besin maddesinde (sebze ve meyve) size yetecek kadar Na (sodyum) bulunmaktadır. Ama alışkanlıklarınız sizi tuz katmaya itiyordur. Bunu azalmaya çalışın. Tuz vücudunuzda su tutulumuna neden olarak tartıda istediğiniz şekilde görünmemenize yol açar. Yemeklerin tadına bakmadan tuz katmayınız. Aşrı tuzdan sakınınız.
 • En iyi susuzluk giderici içecek her zaman su olmuştur. Fazla su içilmesi mideyi daha doygun hissettireceği için daha az yemek de yersiniz. Dolayısıyla kilo almamak için su içilmesi de etkili bir seçenektir.

Su içmeye kendinizi teşvik etmek için içine narenciye ve değişik aromalı bitkiler ekleyebilirsiniz.

 • Özellikle % 100 meyve suyundan yapılmış içecekler daha sağlıklıdır. Ancak içeriğindeki şeker oranı biraz yüksek olmaktadır. Bu yüzden aşırıya kaçmadan içmeye veya içerken içine su ilavesi yapmaya dikkat edin.
 • Harvard Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre, şekerli içeceklerden kaynaklı ölümler dünya çapında yılda yaklaşık 180,000 dir. Yalnız ABD’de bu oran 25.000 dir.
 • 2013 yılında Imperial College London’da yapılan başka bir çalışmada ise, bilim adamları tip 2 diyabet riskinin yüzde 22 artarak ilerlediğini göstermiştir. Günlük tüketilen şeker ve şekerli yiyecek ve içeceklerin katkısı büyüktür.
 1. Belirli maddelerden kaçının. Sağlık koşullarınızdan dolayı uzak durmanız gereke bazı maddelerden kaçının. Bu yüzden ürünlerin etiketlerini iyice okuyun.
 • Çölyak hastalığı. Çölyak hastalığı gluten adı verilen ve buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein türüne karşı sindirim sisteminin vermiş olduğu intoleranstan kaynaklanır. ​​ “Gluten” proteininden kaynaklı rahatsızlık yaşayan insanlar azımsanamaz oranlarda olduğundan artık çoğu süpermarkette bu proteini içermeyen ürünler bulmak mümkündür.
 • Hipertansiyon. Kalp-damar hastalıkları ve inmenin habercisi sayılan ve tehlikeli sonuçlar doğuran hipertansiyon için meyve, sebze ve yağsız protein ağırlıklı bir diyet ile tansiyon düşüklüğü sağlanabilir. DASH diyeti hipertansiyon için etkili bulunan ve Ulusal Sağlık Enstitüleri olmak üzere birçok sağlık kuruluşunun tavsiye ettiği bir diyettir. Amerikada World Report’un 2012 en iyi diyeti seçilmiştir.

Tatilde Diyet Nasıl Yapılır

 • Gıda alerjileri. Bir gıda alerjisinden şüpheleniyorsanız, bunun için bir doktora gidiniz ve gerekli testlerden sonra gerçekten varsa böyle bir alerji bilginiz olsun. Sekiz gıda türü tüm gıda alerjilerinin % 90’ını oluşturur. Bunlar fıstık, fındık, süt, yumurta, buğday, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Eğer muayene ve gerekli testlerden sonra bu alerjilerden herhangi birine sahip olduğunuz söylenirse, beslenme planınızda artık bunu da göz önünde bulundurmak zorundasınız demektir. Alışveriş yaparken ürün etiketlerinde alerjinizin olduğu gıda türünden uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı alerji durumları farkında olmadığınızda veya önemsenmediğinde ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vejeteryen Yemekleri Seçin
Aşk diyeti
lahana kapsülü ile zayıflamak
Zayıflamak İçin Diyet İçecekler Faydalıdır.
Aç kalmadan diyet yapmanın sırları
güzellik diyeti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.