DİYETTE MEYVE TÜKETİMİ

Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Meyveler özellikle vitaminler, mineraller, karbonhidratlar ve lif açısından zengin olduklarından önemli yere sahiptirler. Vücut için faydaları yadsınamaz olan meyvelere diyetlerinizde nasıl yer verebileceğinizi gösteren bazı öneriler şunlardır:

 1. Öncelikle sağlık üzerindeki olumlu etkisini düşünün ve bunun farkında olunuz. Günlük diyetinizin bir parçası olarak düzenli ve yeterli şekilde tüketeceğiniz meyveler hem sağlıklı bir kiloda kalmanızı sağlar hem de kalp hastalıkları, felç ve bazı kanser risklerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, meyveler vitamin, mineraller, karbonhidratlar ve lif açısından da büyük bir çeşitlilik sağlar. Yani, meyvDiyette Meyve Tüketimie tüketirken doğru bir kombinasyonla tüketmek ve hangi meyvede hangi tür mineral ve vitamin olduğunu bilmek de önemlidir. Örneğin, bir elma lif açısından zengin fakat C vitamini açısından düşüktür. Ancak bir portakal veya birkaç tane çilek eklediğiniz zaman günlük C vitamini ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz.
 2. Günde 5 porsiyon meyve tüketmeye çalışın. Birçok ülkede vatandaşları günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye yönelik teşvik edici yayınlar ve açıklamalar yapılmaktadır. Tabiî ki her porsiyonun ne kadar bir miktardan oluştuğunu da bilmek gerekir. Çünkü hem meyvelerin büyüklüğü hem de içerdikleri vitamin, mineral ve lif gibi besin değerleri açısından farklılık gösterirler. Sıkılmış meyve suyundan bir bardak içmek bir porsiyon sayılabilir fakat beş bardak da içerseniz yine bir porsiyon sayılır. Uyguladığınız diyetinizde tükettiğinizi besinlerin en az üçte birinin meyve ve sebzelerden meydana gelmesine dikkat ediniz.
 3. Kahvaltıda meyve tüketin. Kahvaltı bileşenlerine dilimlenmiş taze meyve veya kurutulmuş meyveler ekleyerek daha sağlıklı bir kahvaltı oluşturabilirsiniz. Eğer varsa kahvaltıda bir avuç kadar yaban mersini ve ahududu tüketmeniz antioksidan içerdikleri için son derece faydalı olacaktır. Bu antioksidanlar aynı zamanda DNA hasarını azaltmaya yardımcı olur. Bunun dışında cildin yaşlanma sürecini yavaşlatmada ve güneşten kaynaklanan cilt hasarlarının önlenmesinde de etkili sonuçlar sağlar.
 4. Atıştırmalık olarak da meyve tüketilebilir. Atıştırmalık olarak tükettiğiniz çerez, bisküvi, kek ve çikolata gibi yiyeceklerin yerine meyve tüketmeniz daha sağlıklı ve daha faydalı olacaktır. Çünkü yağ ve şeker bakımından yüksek değerlerde olan bu aperatifler temel vitamin ve minerallerden yeterince içermezler. Ayrıca lif açısından da zayıf kalmakla beraber çeşitli sindirim sorunlarına da yol açarlar. Bu nedenle düzenli tüketim için çantanızda, arabada veya işyerinizdeki masanın çekmecesinde sürekli meyve bulundurmanız önerilir.
 5. Meyve etiketlerine dikkat edin. Bazı gıda üreticileri ürün etiketlerinde içinde meyve katkısı olduğunu gösteren bilgiler yazar. Ama dikkatli olmakta fayda var. Çünkü etikette yazıldığı gibi olmayabilir. Sadece meyve içeriği var deyip ürünün yağ ve şeker oranını gözden kaçırmayın. Özellikle dondurulmuş meyve tatlılarını bu açıdan kontrol etmeyi unutmayın. Ambalajlı meyve suları elbette sıkma meyve suları gibi olmasa da genellikle faydalıdır. Ancak şurup şeklindeki meyve sularından sakının çünkü fazla miktarda şeker içerirler.
 6. Haftanın beş günü meyve tüketmeye çalışın. Bunu düzenli olarak yaparsanız zamanla sizi ne kadar iyi hissettirdiğini göreceksiniz.
 7. En sevdiğiniz meyveyi uyandıktan sonraki 20 dakika içinde yiyin. Vücut yaklaşık 8 saatlik bir uyku sonrasında açlık çeker. Uyandıktan sonraki ilk 20 dakika içinde meyve tüketmeniz hem vücudunuzu nemlendirir hem de düşük GI karbonhidrat düzeyi ile gün boyunca metabolizmayı zinde tutar.

SİZİN İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLERBeslenmede Meyve Alımı Nasıl Olmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


 • Sağlığınız için ve daha fazla yararlanmak için her zaman sağlıklı bir beslenme alışkanlığı ile egzersizi bir arada tutunuz. Bu ikisi bir arada oldu mu ve birbirini destekledi mi daha etkili ve olumlu sonuçlar alırsınız.
 • Her hafta farklı bir meyve denemeye çalışın. Belki de egzotik meyveler seversiniz. Genellikle her mevsimin kendine ait meyvelerinin yenmesi tavsiye edilir. Ama organik ve sağlıklı olduğuna inandığınız diğer meyveleri de tüketebilirsiniz. Günde 5 porsiyon meyve tüketmeniz beklendiği için farklı meyveler tüketme şansınız ve isteğiniz olacaktır.
 • Klasik elma, portakal gibi meyvelerin dışında mango ve taze ananas gibi diğer farklı nefis meyveler de imkanlar ölçüsünde arada bir denenebilir.
 • Fazla meyveleri yıkayıp dilimleyin ve paket yapıp saklayın. Bazı meyveler beklemeye karşı daha dayanıklıdır mesela elma ve muz gibi.
 • Kahvaltıda blenderden geçirilmiş meyve suyu karışımı güzel bir içecek olur. Taze muz, dondurulmuş karışık meyveler, yoğurt ve meyve suyunu pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın. Sağlıklı içecek arıyorsanız en iyisi sayılır.
 • Diyetlerinize meyve eklediğiniz zaman arada bir üzerine şeker ekebilirsiniz. Meyve suları içinde meyve içeriği olmasına rağmen özellikle çocuklar için pek sağlıklı sayılmaz. Bu yüzden çocukların ekşi meyvelerden uzaklaşmalarını önlemek için üzerine bir miktar şeker serperek onları alıştırmak gerekir. Üzüm, çilek, portakal, gibi küçük meyveleri yanınızda bulundurarak yemeklerde tüketmeye ve çocuğunuza da yedirmeye çalışın. Çocukları meyve suyu içmekten ziyade meyve yemeye teşvik etmeniz ve alıştırmanız önemlidir. Diyetinizde hangi meyveleri eklemenin daha isabetli olacağını da doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Yetişkinler her tür meyveyi sorunsuz şekilde tüketebilirken bebekler ve küçük çocuklar için blender kullanılması önerilir. Blenderden geçirildikten sonra içinde çekirdek ve kabuk gibi şeyler çıkarılıp tadını biraz güzelleştirmek için de biraz şeker eklendikten sonra verilir. Taze meyvelerde şeker oranı düşük olduğu için dışarıdan eklenmesi gerekecektir.
 • Her zaman meyve tabağını dolu tutmaya çalışın. Bu şekilde olması sizi aperatif ürünler almak yerine meyve almaya teşvik edecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağlıklı Yiyeceklerle Kilo Verme
Çok Fazla Karpuz Yemenin Zararları
Sporcu Beslenmesi
Hileli sucuk ve peynir markaları
Kırmızı biberin faydaları nelerdir
Prostat Bezi Büyümesi Önlenebilir mi?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.