DİYETTE YAĞDAN NASIL KAÇINABİLİRİZDiyette Yağdan Nasıl Kaçınabiliriz

Diyetinizde yağ ve yağlı yiyeceklerden tamamen kaçınmanı önerilmez. Ancak kötü ve zararlı olarak bilinen yağlardan kaçınmanız sağlıklı yaşam açısından önemlidir. Diyetlerde yağ tüketiminin ayarlanması ile ilgili bazı ayarlamalar aşağıda yer almaktadır:

1. Mevcut diyetinize bakınız ve günlük tükettiğiniz tüm yiyecekleri yazınız. Özellikle içindeki yağa müdahale etme şansınızın olmadığı yiyeceklere odaklanın.
2. Kendiniz yemek pişirdiğinizde, ızgara ve barbekü veya diğer pişirme yöntemleri ile en az miktarda yağ kullanmaya çalışınız. Yağa ek olarak su ile pişirebilirsiniz ama yemekte biraz haşlanmış tadı olacaktır. Izgara yapmak hem yiyeceğe kızarmışlık verir hem de içindeki yağı azaltır.
3. Buharlama, buğulama ve ateşte pişirme de düşük yağ kullanılarak yapılabilecek pişirme yöntemleridir ve lezzet açısından da mükemmeldirler.
4. Abur cubur yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bu ürünler boş kalori içermekle birlikte sağlıksız yağlar ihtiva eder ve kilo almanıza da neden olur. Eğer cips gibi bu ürünlere karşı zaafınız varsa en azından azaltabilirsiniz. Abur cubur yiyecekleri sağlıklı olanlarla değiştirmeli ve en azından içerdiği yağ hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü marketlerdeki raflara satılan aperatiflerin çoğu içerdiği yüksek kalori açısından şaşırtmaktadır.  
5. Satın aldığınız gıdaların içindeki yağdan haberiniz olsun. Üzerinde “sağlıklı” ya da “yağı azaltılmış” yazmasına rağmen sandığınızdan daha fazla yağ içeriyor olabilir. Yağ içeriğini ve diğer içerikleri görmek için ürünün arkasındaki etiketi dikkatlice okuyunuz.
6. Sağlıklı beslenme ve yağlı yiyeceklerden kaçınma için ilgili bir dergiye ya da siteye üye olabilirsiniz.
7. Çok fazla su içmeye çalışınız. Günde en az 8 bardak su içmeye çalışınız. Aldığınız sıvı su olabildiği gibi sıkılmış meyve suyu ve yeşil çay da olabilir.
8. Bel bölgesi için şeker tüketimi gizli tuzak sayılır. Elma şurubu ve bal güzel alternatiflerdir. Ama bunların dışında özellikle diyabetikler için geniş bir yelpazede alternatif sağlıklı şeker kaynakları bulunmaktadır.
9. Sağlıklı beslenin. Diyetinize daha az et ve daha fazla sebze almayı deneyiniz. Eğer mümkünse vejetaryen olmaya çalışın ama abur cuburu kesmeden hedeflerinize ulaşmanızın zorlaştığını da aklınızdan çıkarmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


10. Etlerin üzerindeki görünür yağları alınız. Özellikle deri ve diğer bölümlerde varsa etten ayırınız ve yemeğe katmayınız. Bunu yapmanız etin daha kuru olmasını ve daha iyi marine edilmesini sağlar.

11. Etli yemeği haftada bir öğüne düşürerek fasulye, mercimek ve soya gibi ete alternatif olabilecek yiyecekler tüketiniz. Bazı iyi hazırlanmış vejetaryen yemekleri de en az etli yemekler kadar lezzetli olmaktadır.
12. “Az yağlı” tuzağına düşmeyin. Yağ, vücut için gerekli temel besin değerlerinden biridir ve diyetinizin bir parçası olmalıdır. Eğer yağ gram başına karbonhidrat veya proteinden daha fazla kalori içerirse bu durumda doğal bir zararlı değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
bölgesel zayıflama diyeti
Kilo vermek için Motivasyon Şarttır
Mehmet Öz'ün Diyet Tavsiyeleri
Zayıflamak İçin Kesinlikle Makarnadan Uzak Durmak Gerekir
1 haftada 5 kilo verdiren diyet
Diyet Yaparken Arkadaşlarınıza Uymayın
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.